Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2014-41

ZK-04-2014-41.doc
Číslo jednacíZK-04-2014-41
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Nemovitý majetek, příloha M5 a kapitole Doprava
Zpracoval P. Kolář
Předkládá L. Joukl
Popis problémuKraj Vysočina se, na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, ve znění pozdějších předpisů a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001, stal vlastníkem silnic II. a III. třídy na území kraje. Kraj Vysočina převzal z vlastnictví České republiky silniční majetek s nevypořádanými vlastnickými vztahy s fyzickými a právnickými osobami. Průběžně již od roku 2003 kraj dle možností vykupuje pozemky pod stávajícími silnicemi od vlastníků (fyzických a právnických osob), narovnává majetkoprávní vztahy s obcemi, státem a dalšími institucemi (státní podniky ad.). Ministerstvo financí od roku 2003 poskytuje krajům dotace na částečnou úhradu výdajů spojených s výkupy těchto pozemků. V roce 2014 se jedná o podprogram 298226 - Majetkoprávní vypořádání pozemků pod silnicemi II. a III. tříd. Tyto dotace jsou poskytovány pouze na uzavřené smlouvy a zaplacené kupní ceny ve výši max. 40 a 50 Kč/m2 u pozemků pod silnicemi III. a II. třídy. Všechny ostatní výdaje krajů spojené s realizací výkupů (zejména geometrické oddělovací plány, poplatky spojené s vkladem, administrativní výdaje) hradí kraje ze svých rozpočtů. Od roku 2003 do roku 2013 odbor majetkový pro kraj vykoupil 650 000 m2 pozemků, uzavřel 1 800 kupních smluv a získal státní dotaci v celkové výši 26 mil. Kč. Mimo to byly vypořádány řádově vyšší plochy s obcemi a státem.
Problematika nevypořádaných vlastnických vztahů k pozemkům zastavěným pozemními komunikacemi je záležitost celorepubliková, velmi složitá a její kompletní řešení (pokud je vůbec možné) je dlouhodobé. Kraj chce pokračovat v postupném vypořádávání vlastnických vztahů, přičemž bude preferovat vypořádání těch tras silnic, u kterých je předpoklad možností získání spolufinancování jejich rekonstrukcí z fondů EU. Pro toto je potřeba zajistit geometrické zaměření a další podklady pro postupné realizace výkupů zastavěných pozemků.
Krajská správa a údržba silnic dle projednání bude tyto úkoly ( zajištění geometrických plánů, následné jednání s vlastníky pozemků po rozhodnutí samosprávných orgánů kraje o jejich výkupu) zajišťovat, je však potřeba posílit její rozpočet k tomuto účelu - zajistit krytí výdajů spojených s pořízením GP.
Návrh řešení Návrh usnesení k zajištění tohoto úkolu předpokládá schválení rozpočtového opatření, spočívajícího ve snížení kapitoly Nemovitý majetek, přílohy M5 - Investice ve školství o částku 5 000 000 Kč (ORG 1350020000) při současném zvýšení kapitoly Doprava o částku 5 000 000 Kč za účelem poskytnutí těchto finančních prostředků Krajské správě a údržbě silnic Vysočiny, příspěvkové organizaci úpravou závazného ukazatele Investiční dotace. Převáděné finanční prostředky jsou v kapitole Nemovitý majetek určeny na akci Hotelová škola Třebíč - přístavba tělocvičny. Tato akce je v přípravě, ale s ohledem na nutnost změny územního plánu města nebudou v letošním roce alokované finanční prostředky plně čerpány a je možné je využít na pořízení geometrických plánů. Finanční prostředky jsou příspěvkové organizaci poskytovány dle zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, v souvislosti s výkonem zřizovatelské funkce.
StanoviskaRada kraje usnesením 1082/20/2014/RK
doporučila zastupitelstvu kraje schválit:
* rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Doprava, § 2212 Silnice a položky 6351 - Investiční transfery zřízeným příspěvkovým organizacím o částku 5 000 000 Kč s určením pro Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny, příspěvkovou organizaci při současném snížení kapitoly Nemovitý majetek, přílohy M5 - Investice ve školství o částku 5 000 000 Kč;
* zvýšení závazného ukazatele Investiční dotace u Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace o částku 5 000 000 Kč na pořízení geometrických oddělovacích plánů na zaměření pozemků jiných vlastníků pod silnicemi II. a III. tříd;
schválila za podmínky schválení shora uvedeného rozpočtového opatření změnu investičního plánu u Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizaci na rok 2014 v rozsahu dle materiálu RK-20-2014-22.

Odbor informatiky: Podpora byla zaevidována v systému eDotace - ID O01026.
Ekonomický odbor nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření.
ODSH souhlasí s návrhem usnesení.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* zvýšení závazného ukazatele Investiční dotace u Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace o částku 5 000 000 Kč na pořízení geometrických oddělovacích plánů na zaměření pozemků jiných vlastníků pod silnicemi II. a III. tříd.
Odpovědnost odbor majetkový, odbor dopravy a silničního hospodářství, odbor ekonomický, ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, p. o.
Termín 30. 6. 2014