Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2005-33

ZK-05-2005-33.doc  ZK-05-2005-33pr1.xls
Číslo jednacíZK-05-2005-33
NázevNávrh na poskytnutí dotace na obnovu a opravu pomníků, památníků, pamětních desek a válečných hrobů vztahujících se k válečným událostem druhé světové války
Zpracoval H. Kubíček, J. Plotová, J. Zadražilová
Předkládá M. Matějková
Popis problémuV květnu letošního roku proběhly oslavy 60. výročí ukončení II. světové války. Kraj Vysočina je jedním z regionů, který se chlubí silným dědictvím protinacistického odboje. Toto dědictví je symbolizováno, jak spolky válečných veteránů a jejich aktivitami, tak například řadou válečných pomníků a dalších památek připomínajících odkaz obětí druhé světové války, z kterých 41 je zařazeno mezi státem chráněné kulturní památky. Kraj Vysočina cítí potřebu podpořit předávání odkazu protinacistického odboje dalším generacím.
Odbor kultury a památkové péče obdržel v návaznosti na připravované oslavy ukončení války žádosti obcí o poskytnutí finančního příspěvku na obnovu a opravu pomníků a památníků, nacházejících se na území obcí a vztahujících se k událostem II. světové války:
1) Obec Kamenice nad Lipou - očištění, konzervace a oprava památníku obětem II. světové války a oprava památníku Františka Sadílka (umučeného v koncentračním táboře za účast v odboji). Požadovaná výše finančního příspěvku činí 14 500,- Kč (50 % z celkových nákladů).
2) Obec Leskovice - obnova památníku obětem fašismu. Požadovaná výše finančního příspěvku činí 45 000,- Kč (100 % z celkových nákladů).
3) Obec Mnich - údržba a čištění památníku "Bratrství". Požadovaná výše finančního příspěvku činí 15 000,- Kč (50 % z celkových nákladů).
4) Obec Cikháj - oprava a obnova památníku partyzánské skupiny mistra Jana Husa, zhotovení pamětní desky na památník partyzánské skupiny Kyrov a pamětní desky básníku Petru Křičkovi. Požadovaná výše finančního příspěvku činí 24 500,- Kč (70 % z celkových nákladů).
Návrh řešení Žádosti odbor kultury a památkové péče podrobil vyhodnocení dle kritérií obsažených ve vyhodnocovacích tabulkách ZK-05-2005-33, př. 1. Na základě výše uvedených skutečností a výsledků hodnocení je doporučováno zastupitelstvu kraje poskytnout obcím dotace na obnovu pomníků a památníků v této výši:
2) Obec Leskovice - obnova památníku obětem fašismu. Požadovaná výše finančního příspěvku činí 22 500,- Kč (50 % z celkových nákladů).
4) Obec Cikháj - oprava a obnova památníku partyzánské skupiny mistra Jana Husa, zhotovení pamětní desky na památník partyzánské skupiny Kyrov a pamětní desky básníku Petru Křičkovi. Požadovaná výše finančního příspěvku činí 17 500,- Kč (50 % z celkových nákladů).
StanoviskaV souvislosti s žádostí o finanční podporu si odbor kultury a památkové péče vyžádal stanoviska odboru sekretariátu hejtmana a stanovisko PhDr. Matějkové, radní pro kulturu. Žádosti byly podrobeny vyhodnocení dle kritérií obsažených ve vyhodnocovacích tabulkách ZK-05-2005-33, př. 1.

Ekonomický odbor:
Odbor ekonomický souhlasí s navrhovaným rozpočtovým opatřením.

Rada kraje usnesením č. 0946/23/2005/RK ze dne 12. 07. 2005 doporučuje zastupitelstvu kraje poskytnout dotaci obcím na obnovu a opravu pomníků, památníků, pamětních desek a válečných hrobů dle materiálu ZK-05-2005-33, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* poskytnutí dotace obcím na obnovu a opravu pomníků, památníků, pamětních desek a válečných hrobů dle materiálu ZK-05-2005-33, př. 1;
* zvýšení rozpočtu kapitoly Kultura, § 3326 Pořízení, zachování a obnova hodnot místního kulturního, národního a historického povědomí o částku 69 500,- Kč snížením kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené, o tuto částku.
Odpovědnost odbor kultury a památkové péče, ekonomický odbor
Termín září 2005