Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2014-56

ZK-01-2014-56.doc
Číslo jednacíZK-01-2014-56
NázevBadatelská centra pro přírodní vědy - předfinancování projektu
Zpracoval K. Ubr, M. Pech
Předkládá J. Fialová
Popis problémuMateriál řeší rozšíření předfinancování projektu Badatelská centra pro přírodní vědy.
Zastupitelstvo kraje usnesením 0485/06/2013/ZK ze dne 12. 11. 2013 schválilo zajištění předfinancování projektu Badatelská centra pro přírodní vědy maximálně do výše 26 500 000 Kč, což zahrnuje předfinancování nákladů na stavební úpravy (26 000 000 Kč) a nákladů na administraci (500 000 Kč).
Projekt je zaměřený na modernizaci vybavení gymnázií pro badatelské aktivity v přírodních vědách. Celkové náklady projektu jsou 45 000 000 Kč. Vedle výše uvedených nákladů se jedná o náklady na pořízení přístrojového vybavení (18 500 000 Kč). Při přípravě projektu se předpokládalo zajistit tyto náklady bez předfinancování prostřednictvím tzv. modifikovaných plateb.
Jednou z podmínek předložení projektové žádosti poskytovateli (Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod, dále jen ÚRR ) je v případě přístavby Gymnázia Třebíč předložit územní rozhodnutí. To se však dosud nepodařilo zajistit.
Výzva k předkládání projektů je průběžná a v současné době jsou v ní již registrovány projekty. Pro další projekty již není garantováno použití systému modifikovaných plateb a z tohoto důvodu je předpokladem pro posouzení žádosti sdělení, že žadatel disponuje dostatečnými prostředky k plnému předfinancování projektu.
Návrh řešení OŠMS navrhuje dále nečekat na územní rozhodnutí pro přístavbu Gymnázia Třebíč a stavbu (cca 3 000 000 Kč) vyjmout z projektové žádosti. Pro Gymnázium Třebíč by v rámci projektu bylo pořízeno pouze vybavení. Ušetřené prostředky je navrženo využít na zvýšení kvality pořizovaných přístrojů (zejména pro mikroskopování). Upravená projektová žádost bude předložena k projednání radě kraje.
Dále je navrženo schválit záměr předfinancovat i zbývající náklady projektu ve výši 18 500 000 Kč (vedle již dříve schváleného předfinancování ve výši 26 500 000 Kč).
StanoviskaRada kraje usnesením č. 0153/03/2014/RK ze dne 21. 1. 2014 doporučila zastupitelstvu kraje
- vzít na vědomí informaci o změně projektového záměru Badatelská centra pro přírodní vědy dle materiálu RK-03-2014-65;
- schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů na předfinancování projektu Badatelská centra pro přírodní vědy ve výši maximálně 18 500 000 Kč, pokud bude projekt schválen.

Odbor ekonomický: Ekonomický odbor souhlasí s návrhem usnesení. Finanční prostředky schválené na předfinancování projektu se budou převádět postupně podle aktuální potřeby. Spolufinancování ze strany Kraje Vysočina se nepředpokládá, výdaje budou plně hrazeny z prostředků ROP.

Odbor majetkový: OM souhlasí s návrhem usnesení. Přístavba u Gymnázia Třebíč obsahuje 3 patra - v jednom patře má být umístěna badatelna. Celkové náklady na přístavbu jsou ve výši cca 9 mil. Kč. V současné době není možné garantovat termín vydání územního rozhodnutí s ohledem na postoj jednoho z účastníků správního řízení. Před vydáním územního rozhodnutí je potřebné získat výjimku z prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu (zastínění) - toto správní řízení je zahájeno a účastník řízení již toto řízení napadl.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
bere na vědomí
informaci o změně projektového záměru Badatelská centra pro přírodní vědy dle materiálu ZK-01-2014-56;
Odpovědnost OŠMS
Termín 30. 6. 2014