Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2014-52

ZK-01-2014-52.doc  ZK-01-2014-52pr01.pdf  ZK-01-2014-52pr02.doc  ZK-01-2014-52pr03.doc
Číslo jednacíZK-01-2014-52
NázevNávrh dotace na vzdělávací projekt ALITER 2013 - 2015
Zpracoval J. Bína
Předkládá P. Krčál
Popis problémuOSV předkládá žádost občanského sdružení SLEPÍŠI - sdružení, které provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně postižené o poskytnutí dotace na pokračování ve vzdělávacím projektu ALITER 2013 - 2015 .
Projekt ALITER 2013 - 2015 , jehož první část byla realizována v loňském roce, je určen lidem s handicapem a seniorům, kteří jsou klienti sociálních zařízení Kraje Vysočina. Zahrnuje vzdělávání, uplatnění vzdělávání, poradenství a osobní růst klientů. Zastupitelstvo kraje schválilo v roce 2013 dotaci na jeho zahájení ve třech zařízeních pro klienty s mentálním postižením. Tato dotace byla schvalování s předpokladem realizace projektu až do roku 2015 s tím, že v roce 2014 bude mít rozšířený rozsah a budou do něj zapojeny tři domovy pro seniory zřizované krajem. Původní záměr projektu je připojen v materiálu
ZK-01-2014-52, př. 1 a podle jeho harmonogramu bude realizace pokračovat, pokud na ní občanské sdružení obdrží dotaci. Zpráva o dosavadní realizaci projektu a výhled na jeho pokračování jsou uvedeny v materiálu ZK-01-2014-52, př. 3.

Přínosem projektu pro kraj je především zaškolení pracovníků v terapiích příspěvkových organizací v novém pojetí zapojení výtvarné činnosti do práce s klienty. Cílem je zapojit do těchto terapií také klienty se závažnějším hendikepem, kteří nejsou schopni vyrábět např. výrobky z hlíny, které zařízení prodává při různých příležitostem. Při vhodném vedení se tak například kresba stane komunikačním nástrojem a nově zavedená metoda zajistí, aby terapeutická činnost více odpovídala individuálním potřebám a dispozicím klientů. Účinnost nové metody bude možné vyhodnotit až po ukončení letošní části projektu, ale potřebnost zavedení nových postupů vhodných pro uvedenou kategorii klientů vyplývá zejména z toho, že do budoucna budou hlavní cílovou skupinou našich organizací. Vhodnost kresby např. pro klienty s autismem potvrzuje také organizace APLA sdružující rodiče dětí s tímto onemocněním (i v prostorách kraje byly jejich výtvarné práce vystaveny). Výhodou kresby je také její dobrá finanční dostupnost jako techniky.

Kraj Vysočina v minulosti s občanským sdružením SLEPÍŠI - sdružení, které provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně postižené spolupracoval na několika projektech na úseku sociálních věcí a kultury. Jedním z nich byl projekt Hele hlína, který byl zaměřen na rozšíření uvedené metody pro zájemce s mentálním nebo kombinovaným postižením v šesti pobytových zařízeních zřizovaných krajem. V tomto projektu byli vyškoleni pracovníci z těchto zařízení tak, aby byli schopni v uvedené technice modelování vyučovat a vést uživatele. Zároveň zaučením v této technice procházeli uživatelé z pobytových zařízení a v průběhu dvouletého kurzu si tuto techniku osvojili. Uvedeným způsobem došlo k rozšíření uvedené techniky pro novou cílovou skupinu. Dalším z projektů, který se uskutečnil v průběhu roku 2012, byl projekt Představení ATM nevidícím a zrakově postiženým lidem , který představil novou techniku rukodělného řemesla ATM a možnosti jejího využití pro lidi nevidomé a zrakově postižené. Projekt se setkal s velkým zájmem nejen lidí s handicapem, ale také sociálních pracovníků a zaměstnanců státní správy, kteří se s problematikou zdravotně postižených ve své práci setkávají.
Návrh řešení Navrhujeme poskytnout občanskému sdružení SLEPÍŠI - sdružení, které provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně postižené dotaci ve výši 400 000 Kč na realizaci projektu ALITER 2013 - 2015 .
O poskytnutí této dotace navrhujeme uzavřít smlouvu podle materiálu ZK-01-2014-52, př. 2.
Dotace bude poskytnuta v rámci kapitoly Sociální věci.
StanoviskaRada kraje doporučila usnesením č. 0145/03/2014/RK zastupitelstvu kraje:
rozhodnout poskytnout dotaci z kapitoly Sociální věci, § 4399 Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti občanskému sdružení SLEPÍŠI - sdružení, které provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně postižené, IČ: 64327892 ve výši 400 000 Kč na realizaci projektu ALITER 2013 - 2015 v Kraji Vysočina dle materiálu RK-03-2014-56, př. 2.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
ZK-01-2014-52, př. 2.