Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2014-51

ZK-01-2014-51.doc  ZK-01-2014-51pr01.pdf
Číslo jednacíZK-01-2014-51
NázevNávrh na poskytnutí dotací na provozování komplexu sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením - návrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Sociální věci
Zpracoval J. Bína, E. Volavková
Předkládá P. Krčál
Popis problémuRada kraje vyhlásila na jednání dne 19. 11. 2013 Výzvu k podávání návrhů na zabezpečení komplexu sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením na roky 2014 - 2015. Na základě této výzvy byly shromážděny žádosti poskytovatelů a jmenována hodnotící komise, která provedla vyhodnocení žádostí a zpracování návrhů na poskytnutí dotací na služby pro osoby se zdravotním postižením. Vyhodnocením tohoto dotačního řízení se zabývala hodnotící komise jmenovaná radou kraje a doplněná o příslušné členy politických klubů. Jednání této komise proběhlo na setkání dne 10. 1. 2014 a návrhy komise byly následně zpracovány. Informace z jednání hodnotící komise jsou k dispozici k nahlédnutí na odboru sociálních věcí. Z doporučení hodnotící komise byl zpracován návrh na dotace kraje na zabezpečení sítě sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením uvedený v materiálu
ZK-01-2014-51, př. 1. Jedná se o smlouvu o poskytnutí dotace, jejíž přílohou je Návrh na zabezpečení komplexu sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, který předložilo Centrum pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o. p. s. V tomto materiálu je uvedeno zabezpečení sítě sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením.
Návrh řešení Navrhujeme schválit poskytnutí dotace na zabezpečení komplexu sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením dle materiálu ZK-01-2014-51, př. 1. Předložený návrh je v souladu se záměrem Kraje Vysočina poskytovat v letech 2014-2015 dotace na financování provozních nákladů předem definované sítě sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením. Výběrem jedné komplexní nabídky od jednoho dodavatele nebo skupiny dodavatelů, kteří podají společný návrh, kraj zabezpečí stabilní síť sociálních služeb, na jejíž poskytování bude kraj poskytovat dotace v rámci dvouletého financování. Poskytování služeb tak bude zabezpečeno systémově s optimalizovaným pokrytím území Kraje Vysočina bez duplicitní nabídky stejné služby v rámci jednoho území. V roce 2014 bude poskytnuta jednorázová dotace na roční provoz a tato dotace bude poskytnuta i na roční provoz v roce 2015. V roce 2016 pak bude vyhlášena další výzva k podávání návrhů na zabezpečení sítě sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením.

Poskytovatelem, který splňuje požadavky definované sítě poskytovaných služeb je Centrum pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o. p. s., které poskytuje odborné sociální poradenství. Poskytovatel navrhl zabezpečení sítě sociálních služeb ve spolupráci s následujícími organizacemi:
- Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR Krajská organizace Vysočina (Tlumočnické služby, Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením);
- TyfloCentrum Jihlava, o. p. s. (Odborné sociální poradenství, Průvodcovské a předčitatelské služby, Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením);
- Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, Sociální poradna SONS - Třebíč (Odborné sociální poradenství);
- Centrum pro dětský sluch Tamtam, o. p. s., Raná péče pro Moravu a Slezsko (Raná péče). (V Návrhu na zabezpečení komplexu sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, který je přílohou Smlouvy o poskytnutí dotace, a který byl podán dne
18. 12. 2013 je organizace uvedena pod názvem Federace rodičů a přátel sluchově postižených, o. s. Dne 27. 12. 2013 došlo k transformaci organizace na obecně prospěšnou společnost s novým názvem Centrum pro dětský sluch Tamtam, o. p. s.).
StanoviskaRada kraje doporučila usnesením č. 0140/03/2014/RK ze dne 21. 1. 2014 zastupitelstvu kraje:
rozhodnout poskytnout dotaci pro Centrum pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o. p. s. na zabezpečení sítě sociálních služeb pro osoby se smyslovým postižením ve výši 5 800 000 Kč, z kapitoly Sociální věci, § 4399 Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti dle materiálu RK-03-2014-51, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
5 800 000 Kč z kapitoly Sociální věci, § 4399 Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti dle materiálu ZK-01-2014-51, př. 1.
Odpovědnost odbor sociálních věcí
Termín 31. 3. 2014