Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2013-80

NázevZměna poměrného rozdělení prostředků ve Fondu Vysočiny pro rok 2013
Zpracoval D. Vichr
Předkládá V. Novotný
Popis problémuUsnesením ZK č. 0078/01/2013/ZK byla pro rok 2013 schválena alokace FV a poměrné rozdělení prostředků ve FV. (Zastupitelstvo kraje schvaluje poměrné rozdělení prostředků Fondu Vysočiny pro rok 2013 dle materiálu ZK-01-2013-75, př. 2; převod prostředků ve výši 42 000 tis. Kč z disponibilních prostředků z roku 2012 do Fondu Vysočiny). Vzhledem k přípravě grantových programů ze strany odborů krajského úřadu, které nebyly zahrnuty (či byly odsouhlaseny k vyhlášení v menším finančním rozsahu) do schváleného původního poměrného rozdělení prostředků ve FV, je navrhováno projednat úpravu tohoto rozdělení.

Odbor lesního, vodního hospodářství a zemědělství (OLVHZ) připravuje k vyhlášení grantový program Pitná voda 2013 zaměřený na spolufinancování realizace staveb vodních děl nebo jiných opatření v oblasti zásobování pitnou vodou, které odstraní problémy s nedostatečnou kvalitou pitné vody ve veřejném vodovodu. GP by byl vyhlášen v objemu 2 310 000 Kč, kdy tento objem odpovídá výši nerozdělených prostředků v rámci GP Čistá voda 2013, který již byl vyhodnocen. S vyhlášením tohoto nového GP nebylo ve schváleném poměrném rozdělení prostředků počítáno. GP bude předložen zastupitelstvu kraje k projednání v září.

Odbor životního prostředí (OŽP) připravuje k vyhlášení grantový program Bioodpady 2013. Bioodpad je objemnou součástí směsných komunálních odpadů a je ve velkém množství ukládán na skládky. Cílem programu je podpořit ucelení systému nakládání s bioodpadem a podporu plnění cílů Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina a směrnic Evropské unie o snižování množství biologicky rozložitelných odpadů ukládaných na skládky a jejich využití. GP proto bude zaměřený na pořizování nádob na bioodpad, kompostérů, interiérových nádob/tašek a na informování občanů o problematice bioodpadu. S vyhlášením GP bylo ve schváleném poměrném rozdělení prostředků počítáno (600 000 Kč). OŽP navrhuje vyhlásit tento grantový program ve výši 1 260 000 Kč, kdy by se schválenou alokací GP byly využity i nerozdělené zůstatky ve výši 482 000 Kč z GP Environmentální osvěta - Přírodní zahrady 2013 a 178 000 Kč z GP Jdeme příkladem - předcházíme odpadům 2013.
Vlastní GP by měl být připraven k vyhlášení na listopadové zastupitelstvo kraje.
Návrh řešení Vzhledem k tomu, že uvedené změny nekladou požadavek na převod nových prostředků do FV a v podstatě se jedná o využití nerozdělených prostředků z již vyhodnocených grantových programů, je navrženo, aby zastupitelstvo kraje schválilo změnu poměrného rozložení prostředků ve FV pro rok 2013 dle grantových programů dle přílohy č. 1.

Obě navržené změny probíhají v rámci stejných prioritních oblastí Programu rozvoje Kraje Vysočina, a tudíž se rozdělení alokovaných prostředků ve FV dle prioritních oblastí nezmění.
StanoviskaStanovisko OLVHZ:
Souhlasíme s navrhovaným řešením pro GP Pitná voda 2013.

Stanovisko OŽP:
Odbor životního prostředí považuje řešení problematiky komunálních bioodpadů za jednu z priorit v rámci celého Integrovaného systému nakládání s odpady v Kraji Vysočina. Proto odbor navrhuje využít všechny dostupné prostředky, zejména nevyužité z jiných GP životního prostředí, na podporu řešení této oblasti. Popsané soustředění prostředků bude zároveň efektivnější pro administraci GP FV, než např. vyhlašování druhých kol GP s malými zůstatky.

Rada Fondu na svém zasedání dne 27. 8. 2013 doporučila zastupitelstvu kraje přijmout navržené usnesení.

Výbor regionálního rozvoje na svém zasedání dne 26. 8. 2013 doporučil zastupitelstvu kraje schválit úpravu poměrného rozdělení prostředků ve Fondu Vysočiny pro rok 2013 dle materiálu ZK-05-2013-80, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
ZK-05-2013-80, př. 1 s tím, že objem prostředků Fondu Vysočiny pro rok 2013 nebude navýšen.
Odpovědnost V. Novotný, odbor regionálního rozvoje
Termín 31. 12. 2013