Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2005-05

ZK-05-2005-05.doc  ZK-05-2005-05pr1.tif  ZK-05-2005-05pr2.tif  ZK-05-2005-05pr3.tif
Číslo jednacíZK-05-2005-05
NázevŽádost obce Maleč o finanční pomoc po povodni ze dne 23. května 2005
Zpracoval P. Dvořák
Předkládá M. Vystrčil
Popis problémuObec Maleč žádá kraj Vysočina o poskytnutí finanční výpomoci na úhradu provedených prací k odstranění povodňových škod, které vznikly na obecním majetku vlivem přívalových dešťů.
Průběh povodně dokládá obec Maleč vlastní zprávou "Povodně v obci Maleč" (materiál
ZK-05-2005-05, př. 3), jejímž shrnutím je následující popis události:
v pondělí 23. 5. 2005 před 19. hodinou došlo k průtrži mračen nad územím obcí Maleč, Dolní Lhotka a Horní Lhotka.Vlivem nadměrného množství srážek, místně až 110 mm, došlo k tomu, že přívalová vlna, místy vysoká až 1,2 m, zaplavila sklepy a garáže 70ti obytných domů a 5ti bytovek. Přívalová vlna se skládala z vody, bahna z polí, kravského hnoje, dřeva a dalších naplavenin. Voda se valila do obce v takovém množství a s takovou intenzitou, že nebylo v silách Sboru dobrovolných hasičů Maleč a ani Hasičského záchranného sboru Chotěboř provést opatření k zamezení zaplavovaní objektů. Odstraňování bezprostředních následků po přívalové vlně trvalo několik následujících dnů. Likvidační práce zahrnovaly odvoz všech naplavenin z postižené oblasti na skládku, vyčištění chodníků a obecních komunikací, opravu poškozených částí kanalizace, komunikací a další práce spojené s obnovou území. I přes veškeré úsilí si úplné odstranění všech následků přívalových dešťů vyžádá několik příštích měsíců a vysoce přesáhne finanční možnosti rozpočtu obce. Celková výše škod dle znaleckého posudku činí 2.258.144,- Kč.
Vzhledem k výši škod podala Obec Maleč žádost na Ministerstvo pro místní rozvoj o poskytnutí dotace z Podpory obnovy venkova v roce 2005, dotační titul 1-4 - živelní pohromy, program 217115 na opravy chodníků a místních komunikací ve výši celkových nákladů 1.730.000,- Kč. Předpokládaná výše dotace činí 60 % celkových nákladů tj. 1.038.000,- Kč a 40 % tj. 692.000,- Kč z vlastních zdrojů obce. Ministerstvo pro místní rozvoj nehradí z dotačního titulu odvoz bahna a naplavenin.
Již vynaložené náklady obce na odstranění následků povodně na obecním majetku činí dle doložených dokladů 549.150,- Kč. Obec není v současné době schopna z vlastních prostředků tuto vysokou částku uhradit a žádá kraj Vysočina o poskytnutí dotace na obnovu základních funkcí obce ve výši 300.000,- Kč.
Návrh řešení Doporučuje se poskytnout obci Maleč dotaci na odstranění povodňových škod ve výši 300.000,- Kč. Vzhledem k tomu, že obec Maleč se bude podílet vlastními zdroji na spolufinancování oprav chodníků a místních komunikací z dotačního titulu Ministerstva pro místní rozvoj navrhuje se nekrátit požadovanou výši dotace.
StanoviskaPovodňová komise ORP Chotěboř
Obec Maleč byla dne 23. 5. 2005 silně postižena povodní, jednalo se svým rozsahem o největší povodeň, která tuto obec postihla, tudíž i rozsah škod je značný. ORP Chotěboř doporučuje poskytnout obci Maleč finanční příspěvek, neboť obec vzhledem k opakujícím se povodním a následnou likvidací dopadů není schopna z vlastních zdrojů zabezpečit požadované finanční prostředky ze svého rozpočtu na obnovu postiženého majetku obce.

Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství Krajského úřadu kraje Vysočina
Na základě sdělení příslušného povodňového orgánu obce s rozšířenou působností, tj. Městského úřadu Chotěboř, odboru životního prostředí, doporučujeme poskytnutí finanční podpory obci Maleč.
Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o opakující se povodňovou událost, doporučujeme navrhnout obci zahájení přípravných prácí na podkladech pro realizaci protipovodňových opatřeních a tím předcházení dalších povodňových událostí v obci.

Ekonomický odbor nemá k navrhovanému rozpočtovému opatření připomínky.
Aktuální stav položky Nespecifikovaná rezerva je 46 631 tis. Kč.

Rada kraje Vysočina svým usnesením č. 0907/23/2005/RK doporučuje zastupitelstvu kraje schválit dotaci obci Maleč v navržené výši.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* finanční příspěvek obci Maleč, okres Havlíčků Brod na odstranění povodňových škod ve výši 300.000,- Kč;
* povýšení kapitoly Požární ochrana a integrovaný záchranný systém, § 5299 Záležitosti civilní připravenosti na krizové stavy o částku 300.000,- Kč snížením kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, Nespecifikovaná rezerva, § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené o tuto částku.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana, ekonomický odbor
Termín 29. 7. 2005