Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2013-05

NázevZpráva o spolupráci Kraje Vysočina se zahraničními partnery v roce 2012
Zpracoval L. Seidl
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuDle Organizačního řádu předkládá oddělení vnějších vztahů odboru sekretariátu hejtmana v rámci samostatné působnosti Zastupitelstvu Kraje Vysočina pravidelnou roční zprávu o spolupráci Kraje Vysočina se zahraničními partnery za období předcházejícího roku (dále jen zpráva o zahraniční spolupráci).
První zprávu o zahraniční spolupráci za období do dubna roku 2008 vzalo na vědomí Zastupitelstvo Kraje Vysočina usnesením č. 0143/03/2008/ZK, druhou zprávu za rok 2008 s přesahem do 1. pol. roku 2009 vzalo na vědomí krajské zastupitelstvo usnesením č. 0317/05/2009/ZK. Usnesením 0455/06/2010/ZK vzalo zastupitelstvo kraje na vědomí zprávu za období od 2. pololetí 2009 do 3. čtvrtletí roku 2010. Prozatím poslední zprávu o spolupráci Kraje Vysočina se zahraničními partnery za období od 4. čtvrtletí 2010 do konce roku 2011 vzalo Zastupitelstvo Kraje Vysočina na vědomí usnesením 0005/01/2012/ZK.
Návrh řešení Zpráva o zahraniční spolupráci zahrnuje, stejně jako v minulých letech, informace o partnerských regionech, kterými jsou spolková země Dolní Rakousko, region Champagne-Ardenne, Nitranský samosprávný kraj, Zakarpatská oblast Ukrajiny. Ve zprávě, která tvoří materiál RK-04-2013-46, př. 1, naleznete rovněž informace o spolupráci s dalšími důležitými partnery v zahraničí. Předkládaný materiál nově obsahuje informace o činnosti Kanceláře Kraje Vysočina v Bruselu.
Rada kraje doporučuje zastupitelstvu kraje vzít na vědomí Zprávu o spolupráci Kraje Vysočina se zahraničními partnery v roce 2012.
StanoviskaOdbor informatiky (OI)
Odbor informatiky (OI), tak jako v předcházejících letech, se i v roce 2012 podílel na mezinárodní spolupráci Kraje Vysočina zejména formou přípravy a realizace mezinárodních projektů financovaných ze Strukturálních fondů EU. Konkrétně se jednalo o realizaci 4 projektů financovaných z fondu Interreg IVC a Visegradského fondu. V roce 2012 se dále rozvíjela úzká spolupráce s Tchaj-wanem formou realizaci společných projektů eAmbulance a Muzeum4U. Odbor aktivně využívá služeb agentury EPMA pro mezinárodní projektové aktivity v oblasti IT.
Odbor regionálního rozvoje (ORR)
ORR spolupracuje se všemi partnerskými regiony Kraje Vysočina a aktivně vyhledává příležitosti ke spolupráci především na společných projektech. V uvedeném období ORR realizoval s naším partnerským regionem Dolní Rakousko projekty: MA-G 21, SEN, PRO 2013+, RECOM, Zdraví bez hranic, Dosažitelnost spojuje, Euroregion Dunaj Vltava - konkrétně a připravil projekt nový Angažovanci v rámci Operačního programu Cíl 3 Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013. S Dolním Rakouskem a ostatními regiony Euroregionu Dunaj Vltava také ORR intenzivně spolupracoval v roce 2012 na založení Euroregionu Dunaj Vltava a na založení tzv. znalostních platforem, v rámci kterých jsou rozvíjena jednotlivá témata spolupráce především s výstupem nových projektů. Dále se ORR snaží rozvíjet mezinárodní spolupráci např. realizací projektů RAILHUC a CEC5 v rámci INTERREG IVB, které ORR realizuje ve spolupráci s partnery z 8 států EU. V rámci přípravy Regionální inovační strategie Kraje Vysočina připravil ORR v červnu 2012 seminář, kam byli přizváni také kolegové z Champagne-Ardenne a zástupci Agentury pro výzkum a inovace Champagne-Ardenne (CARINNA) k diskuzi nad odbornými tématy Regionálních inovačních strategií obou krajů.
Odbor školství mládeže a sportu
Velice vítáme otevřenost kraje pro mezinárodní spolupráci. Pro oblast vzdělávání jsou poznatky a zkušenosti z aktivit organizovaných v rámci mezinárodní spolupráce velmi přínosné stejně jako navázané partnerské vztahy mezi jednotlivými školami a školskými zařízeními.
Rada Kraje Vysočina
Rada kraje usnesením 0180/04/2013/RK doporučuje zastupitelstvu kraje vzít na vědomí Zprávu o spolupráci Kraje Vysočina se zahraničními partnery v roce 2012 dle materiálu
RK-04-2013-46, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje