Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2005-10

NázevDarování pozemků v k. ú. Osová Bítýška
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá F. Dohnal
Popis problémuNa odbor majetkový se obrátila obec Osová Bítýška se žádostí o převod části pozemku par. č. 2399 - ost. plocha, silnice o výměře 3 m2 a části pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci - původ PK par. č. 2406/2 o výměře 734 m2 v k. ú. a obci Osová Bítýška. Jedná se pozemky pod silnicí I/37, které zůstaly ve vlastnictví kraje, ačkoli pozemky pod silnicemi I. třídy mají být ve vlastnictví ČR a právem hospodaření pro Ředitelství silnic a dálnic, Správa Jihlava. Obec mimo jiné na uvedených pozemcích zrealizovala stavbu chodníku a nyní při majetkoprávním vypořádání s vlastníky zastavěných pozemků a předložení kupních smluv k provedení vkladu do katastru nemovitostí zjistil katastrální úřad, že nelze u těchto smluv povolit vklad do katastru nemovitostí, neboť nově vzniklý pozemek se skládá z dílů několika vlastníků, z nichž jedním je i kraj Vysočina.
Obec předložila se žádostí i geometrický plán č. 327-308/2004 vyhotovený geodetickou kanceláří ATIKAGEO, Velké Meziříčí dne 27. 10. 2004 a potvrzený Katastrálním úřadem pro Vysočinu, katastrální pracoviště Velké Meziříčí, z něhož vyplývá, že chodníkem je zastavěna část pozemku par. č. 2399 - ost. plocha, silnice o výměře 3 m2, v GP označená jako díl "r" a dále část pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci - původ PK par. č. 2406/2 o výměře 734 m2 , označená jako díl "v" s tím, že oba díly se spolu s díly dalších vlastníků slučují do pozemku par. č. 2518 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 990 m2 v uvedeném k. ú. a obci.
Pozemek par. č. 2399 a pozemek vedený ve zjednodušené evidenci - původ PK par. č. 2406/2 je ve vlastnictví kraje Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 a zřizovací listinou byly dány do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Žďár nad Sázavou.
Uvedené pozemky jsou vedeny Katastrálním úřadem pro Vysočinu, katastrální pracoviště Velké Meziříčí na listu vlastnictví č. 651 pro dané k. ú. a obec ve vlastnictví kraje Vysočina se správou pro Správu a údržbu silnic Žďár nad Sázavou.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje uvedené pozemky obci darovat ve smyslu článku II Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina, neboť je obec může využít pro veřejně prospěšné účely. Darováním pozemků dojde ke sjednocení vlastníka stavby chodníku a vlastníka pozemků chodníkem zastavěných. Záměr darování uvedených pozemků byl po stanovenou dobu zveřejněn na úřední desce krajského úřadu. Pozemky budou dodatkem zřizovací listiny vyjmuty ze správy příslušného majetkového správce.
Usnesení předpokládá schválení darování uvedených pozemků z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Osová Bítýška a schválení dodatku zřizovací listiny.
StanoviskaUsnesením 0616/17/2005/RK ze dne 10. 5. 2005 doporučila rada kraje zastupitelstvu kraje schválit darování dílu "r" pozemku par. č. 2399 - ost. plocha, silnice o výměře 3 m2 a dílu "v" pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci - původ PK par. č. 2406/2 o výměře 734 m2 v k. ú. a obci Osová Bítýška, sloučených dle geometrického plánu č. 327-308/2004 do nově vzniklého pozemku par. č. 2518 v uvedeném k. ú. a obci do vlastnictví obce Osová Bítýška.
Správa a údržba silnic Žďár nad Sázavou nemá námitky k darování uvedených pozemků do vlastnictví obce Osová Bítýška. Před vydáním stavebního povolení na stavbu chodníku vydala kladné stanovisko k zamýšlené stavbě.
Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s darování pozemků zastavěných chodníkem obci Osová Bítýška.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* darování dílu "r" pozemku par. č. 2399 - ost. plocha, silnice o výměře 3 m2 a dílu "v" pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci - původ PK par. č. 2406/2 o výměře 734 m2 v k. ú. a obci Osová Bítýška, sloučených dle geometrického plánu č. 327-308/2004 do nově vzniklého pozemku par. č. 2518 v uvedeném k. ú. a obci do vlastnictví obce Osová Bítýška.
* dodatek zřizovací listiny č. 126 Správy a údržby silnic Žďár nad Sázavou dle materiálu ZK-04-2005-10, př. 1.
Termín 2005