Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2012-97

ZK-04-2012-97.doc
Číslo jednacíZK-04-2012-97
NázevDofinancování neuznatelných nákladů projektu Podpora vybraných sociálních služeb na území kraje Vysočina - individuální projekt
Zpracoval D. Šálková
Předkládá P. Krčál
Popis problémuMPSV vyhlásilo výzvu pro předkládání individuálních projektů krajů v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, prioritní osa 3 Sociální integrace a rovné příležitosti, oblast podpory 3. 1 Podpora sociální integrace a sociálních služeb.
Kraj Vysočina předložil zpracovanou benefitovou žádost, která byla schválena usnesením Rady kraje Vysočina č. 0585/14/2009/RK. Rozhodnutím Ministerstva práce a sociálních věcí byla schválena dotace v celkové maximální výši 290 771 036 Kč. Z projektu Podpora vybraných sociálních služeb na území kraje Vysočina - individuální projekt jsou hrazeny sociální služby sociální prevence, a to azylové domy, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, sociálně terapeutické dílny, sociální rehabilitace, terénní programy, intervenční centra a domy na půli cesty. Sociální služby jsou poskytovány a financovány z evropských prostředků od 1. 1. 2010 do 31. 3. 2013.
Na administraci a vedení projektu byly vytvořeny čtyři nová pracovní místa pro realizační tým projektu. Osoby pracující v realizačním týmu projektu jsou zároveň zaměstnanci krajského úřadu a jako takoví mají nárok na benefity poskytované zaměstnavatelem. Jedná se o nárok na příspěvek na dopravu a příspěvek na penzijní připojištění (podle směrnice č. 12/05 o příspěvku na dopravu a č. 5/02 o poskytování a výši příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění). Zmiňované benefity poskytované krajem nejsou uznatelným výdajem v rámci individuálního projektu a kraj je hradí z jiných zdrojů. Díky příspěvku na dopravu vzniká část neuznatelných nákladů u odvodů sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnavatele a povinného pojistného na úrazové pojištění, neboť tyto zákonem povinné odvody jsou vypočteny z hrubé mzdy, do níž je příspěvek na dopravu započten. Tato poměrná část sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnavatele a povinného pojistného na úrazové pojištění připadající na příspěvek na dopravu je v projektu neuznatelným nákladem. V účetnictví projektu jsou tyto neuznatelné náklady rozúčtovány a vedeny odděleně od uznatelných nákladů projektu. Souhrnná částka takto vzniklých neuznatelných nákladů připadajících na období leden 2010 - březen 2012 je 39 628,00 Kč. Usnesením 0570/07/2010/ZK ze dne 14. 12. 2010 byly dokryty neuznatelné výdaje roku 2010 a předfinancovány neuznatelné výdaje r. 2011 částkou 35 000,00 Kč. Tato částka je již spotřebována.
Vzhledem k dlouhému časovému období, za které se neuznatelné náklady kumulují v projektu, žádáme o pokrytí těchto výdajů v roce 2012 a předfinancování na rok 2013. Celková částka požadovaná z Fondu strategických rezerv činí 35 000,00 Kč.
Návrh řešení Odbor sociálních věcí navrhuje zastupitelstvu kraje schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů na zvláštní účet projektu Podpora vybraných sociálních služeb na území kraje Vysočina - individuální projekt v celkové maximální výši 35 000 Kč na financování neuznatelných nákladů projektu.
StanoviskaRada kraje usnesením 1033/22/2012/ RK doporučila zastupitelstvu kraje schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů na zvláštní účet projektu Podpora vybraných sociálních služeb na území kraje Vysočina - individuální projekt v celkové maximální výši 35 000 Kč na financování neuznatelných výdajů projektu.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Odpovědnost odbor sociálních věcí