Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2012-04

NázevZrušení usnesení č. 0610/07/2011/ZK
Zpracoval K. Kotrba, Z. Kadlec
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuZastupitelstvo Kraje Vysočina projednalo dne 13. 11. 2011 návrh na předložení zákonodárné iniciativy - změnu zákona č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv, ve znění pozdějších předpisů.
Zastupitelka Ing. Jana Fischerová, CSc. na tomto zasedání zastupitelstva kraje daný návrh podpořila a přislíbila předložení této iniciativy k projednání v Poslanecké sněmovně.
Podstatou návrhu bylo zákonné stanovení rovnocenného užití elektronické podoby Sbírky zákonů k jeho listinné podobě. Emancipací obou forem by odpadla pro povinné subjekty (tedy zejm. pro obce a města) povinnost odebírat a uchovávat Sbírku zákonů v listinné podobě.
K návrhu zákonodárné iniciativy se vyjádřil ministr vnitra ČR Jan Kubice, a to tak, že ministerstvo vnitra velmi citlivě, jako i náš kraj, vnímá omezenou použitelnost stávající podoby Sbírky zákonů, jakož i aplikační obtíže a hodlá tomuto problému čelit svojí vlastní iniciativou, kterou představuje mj. projekt e-Sbírka. Zvýší se tak dostupnost a srozumitelnost práva, zlepší se přístup k právu a zefektivní se kontrola veřejné správy občany, což byl ostatně i cíl zákonodárné iniciativy našeho kraje.
Ministr vnitra ČR Jan Kubice náš kraj jako navrhovatele ubezpečuje ve svém vyjádření, že pro úspěšnou a včasnou realizaci projektů e-Sbírky, přes existující problémy v oblasti financování, vyvine maximální úsilí (viz materiál ZK-04-2012-04, př. 1).
Je tedy zřejmé, že mimo Kraj Vysočina, i odpovědné ministerstvo tuto situaci nejen hodnotí obdobně, ale zejména připravuje změnu, která obsah návrhu Kraje Vysočina postihuje komplexně a v dalších souvislostech smyslu zák. č. 309/1999 Sb.
Návrh řešení Hejtman kraje navrhuje Zastupitelstvu Kraje Vysočina zrušit usnesení č. 0610/07/2011/ZK.
StanoviskaLegislativní výbor Zastupitelstva Kraje Vysočina projednal legislativní stav a vývoj zákonodárné iniciativy přijaté usnesením zastupitelstva kraje č. 0610/07/2011/ZK a doporučuje Zastupitelstvu Kraje Vysočina toto usnesení zrušit.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
ruší