Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2005-77

ZK-03-2005-77.doc  ZK-03-2005-77pr1.tif  ZK-03-2005-77pr2.doc  ZK-03-2005-77pr3.doc
Číslo jednacíZK-03-2005-77
NázevŽádost Statutárního města Jihlava o dotaci
Zpracoval M. Černý
Předkládá M. Černá
Popis problému

Dne 14. března 2005 obdržel kraj Vysočina žádost o poskytnutí dotace na profinancování projektu "Cyklistická trasa Vysočinou, trasa Jihlava - Třebíč - Raabs an der Thaya" předkládaného v rámci Iniciativy společenství Interreg IIIA (RK 16-2005-68, př.1). Celkový rozpočet projektu je 1 930 000,- Kč, český podíl je 482.500,- Kč. Statutární město Jihlava požaduje půjčku v částce 1.448. 000,- Kč (RK 16-2005-68, př.1) a dotaci ve výši 192.000,- Kč. Podíl měst by pak činil 194.000,- Kč (RK 16-2005-68, př.2). Ve spolupráci s Oddělením Sekretariátu Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS II Jihovýchod došlo k prostudování projektové žádosti žadatele. Bylo zjištěno, že kraj Vysočina je uveden v projektu jako partner, přičemž prohlášení partnerství k tomuto projektu nebylo projednáváno v žádném z orgánů kraje Vysočina a ani nebyl řešen požadavek na partnerství. O této záležitosti jsme informovali Odbor rozvoje města Jihlavy. Vysvětlení bylo takové, že se kraj Vysočina účastnil jako partner v předchozím projektu PHARE CBC a pracovnice připravující projekt se tímto domnívaly, že partnerství se přenáší z projektu na projekt. Žádost je podpořena také 6 dopisy zástupců mikroregionů adresované náměstkyni hejtmana Ing. Marii Černé.

Návrh řešení

Poskytnutí finanční dotace a půjčky na tento typ projektu je velmi závažným rozhodnutím, neboť projektů tohoto typu máme v kraji několik (např. Mlynářská stezka, stezka Posázaví, atd.). Vzhledem ke zvyšujícím se možnostem získávání finančních zdrojů z EU bude projektů tohoto typu neustále více. Se zvyšujícím se počtem realizace projektů u nichž je kraj Vysočina nositelem a rozpočtovým možnostem kraje Vysočina nedoporučujeme poskytovat finanční prostředky zajišťující profinancování projektů. Dále nedoporučujeme poskytnout dotaci na projekt nesystémovým způsobem.
Podle ustanovení § 36 písm. i) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o krajích"), je zastupitelstvu vyhrazeno rozhodování o uzavření smlouvy o přijetí a poskytnutí půjčky.
Podle ustanovení § 36 písm. d) zákona o krajích je zastupitelstvu vyhrazeno rozhodování o poskytování dotací obcím z rozpočtu kraje.

Stanoviska

Odbor ekonomický:
Aktuální zdroje Fondu strategických rezerv činí 176,306 mil. Kč s tím, že ZK již přislíbilo financování projektu silnice II/405 Třebíč Jihlava (243 mil. Kč) a projektu mapování jezdeckých stezek - Interreg III (1 mil. Kč). Dále odbor dopravy připravuje do orgánů kraje financování tří projektů v celkové výši 53 mil. Kč ( okružní křižovatka Mor. Budějovice, most Přibyslavice, komunikace Lidická, Havířská Havl. Brod). S ohledem na výši vlastních zdrojů kraje se připojujeme k doporučení odboru regionálního rozvoje a navrhujeme preferovat financování vlastních projektů kraje a spolufinancování projektů realizovaných v rámci grantových schémat kraje.

Výbor regionálního rozvoje:
Bude dodáno na jednání ZK

Rada kraje Vysočina:
nedoporučila zastupitelstvu kraje schválit:
* uzavření Smlouvy o půjčce Statutárnímu městu Jihlava (materiál RK-16-2005-68, př. 3) na realizaci projektu "Cyklistická trasa Vysočinou, trasa Jihlava - Třebíč - Raabs an der Thaya" předkládaného v rámci Iniciativy společenství Interreg IIIA;
* poskytnutí dotace Statutárnímu městu Jihlava ve výši 192.000,- Kč na realizaci projektu "Cyklistická trasa Vysočinou, trasa Jihlava - Třebíč - Raabs an der Thaya" předkládaného v rámci Iniciativy společenství Interreg IIIA.

Návrh usnesení

Zastupitelstvo kraje
* uzavření Smlouvy o půjčce Statutárnímu městu Jihlava (materiál ZK-03-2005-77, př. 3) na realizaci projektu "Cyklistická trasa Vysočinou, trasa Jihlava - Třebíč - Raabs an der Thaya" předkládaného v rámci Iniciativy společenství Interreg IIIA;
Odpovědnost ORR
Termín květen 2005