Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2011-66

NázevDodatek č. 1 ke Smlouvě o poskytnutí dotace z rozpočtu kraje Vysočina
Zpracoval I. Fryšová
Předkládá M. Hyský
Popis problémuJedná se o uzavření Dodatku č. 1 ke Smlouvě o poskytnutí dotace z rozpočtu kraje Vysočina.
Dne 12. 8. 2007 byla uzavřena Smlouva o poskytnutí dotace z rozpočtu kraje Vysočina, viz materiál ZK-05-2011-66, př. 1, mezi Krajem Vysočina a Regionální radou regionu soudržnosti Jihovýchod (dále jen Regionální rada ).
V souvislosti s čerpáním alokace z ROP NUTS 2 Jihovýchod je třeba se připravit na řešení potenciální situace, kdy v důsledku vývoje kurzu Kč vůči Euru může dojít k přezávazkování, tj. situaci, kdy požadavek příjemců na řádné splnění závazků Regionální rady ze smluv o poskytnutí dotace bude přesahovat zůstatek alokace z ERDF na program.
Při porušení rozpočtové kázně podle zákona č. 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, příjemci odvádí peněžní prostředky Regionální radě, která jejich příjem účtuje na položky rozpočtové skladby 2211 - Sankční platby přijaté od státu, obcí a krajů, 2212 - Sankční platby přijaté od jiných subjektů a podle jednotlivých poměrů financování poskytnuté dotace. Regionální rada odvádí podíl ERDF na účet MF/PCO a podíl SR na účet MMR podle podmínek Rozhodnutí o poskytnutí dotace z MMR. Krajské podíly zůstávají v rozpočtu Regionální rady a přehled o vrácených prostředcích a jejich výši je uváděn v Informativní zprávě o čerpání dotace za příslušný kalendářní rok , kterou Regionální rada dle Smlouvy o poskytnutí dotace z rozpočtu kraje předkládá Kraji Vysočina v termínu do 15. 2. následujícího kalendářního roku. Smlouva o poskytnutí dotace z rozpočtu kraje Vysočina neřeší odvody dotací za porušení rozpočtové kázně.
Návrh řešení Jako vhodné řešení se nabízí využít prostředky ze Smlouvy o poskytnutí dotace z rozpočtu kraje, které jsou v současné době účelově vázány na spolufinancování, také na pokrytí závazků při ukončování programu. Zároveň peněžní prostředky vrácené do rozpočtu Regionální rady z titulu porušení rozpočtové kázně ze strany příjemců dotací vrátit na učet Kraje Vysočina.
Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina navrhuje Zastupitelstvu Kraje Vysočina rozhodnout uzavřít Dodatek č. 1 ke Smlouvě o poskytnutí dotace z rozpočtu kraje Vysočina dle materiálu ZK-05-2011-66, př. 2.
Dle § 36 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, je zastupitelstvu kraje vyhrazeno rozhodovat o poskytování dotací v hodnotě nad 200 000 Kč jedné fyzické nebo právnické osobě v kalendářním roce.
StanoviskaRada Kraje Vysočina usnesením č. 1383/27/2011 doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít Dodatek č.1 ke Smlouvě o poskytnutí dotace z rozpočtu kraje Vysočina dle materiálu RK-27-2011-07, př. 2.

Ekonomický odbor nemá připomínky.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Odpovědnost ORR, OE