Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2011-36

NázevDarování pozemků v k. ú. Milatice, obec Šebkovice
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá L. Joukl
Popis problémuMateriál řeší darování pozemků v k. ú. Milatice do vlastnictví obce Šebkovice.
Na OM se obrátila obec Šebkovice se žádostí o převod pozemků v k. ú. Milatice. Současně zaslala mapu s vyznačenými pozemky, o které má obec zájem. Požadované pozemky jsou zastavěny cestami, které slouží obci a zemědělskému družstvu. Pozemky jsou zčásti udržovány zemědělským družstvem a zčásti slouží jako příležitostná skládka obce. Obec má v úmyslu vybudovat na těchto pozemcích meziskládku stavební suti a komunitní kompostárnu. Vzhledem k tomu, že tento záměr si vyžádá poměrně velké investice, požádala obec o převod pozemků do vlastnictví obce.
Ze snímku katastrální mapy OM zjistil, že se jedná o následující pozemky: par. č. 44/5 - ost. plocha, dobývací prostor o výměře 852 m2, par. č. 44/11 - ost. plocha, dobývací prostor o výměře 230 m2, pozemky ve ZE-původ PK par. č. 44/5 o výměře 3 742 m2 a par. č. 45/6 o výměře 1 591m2 v k. ú. Milatice,obec Šebkovice. OM oslovil Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny se žádostí, zda uvedené pozemky užívá a jsou pro ní potřebné či nikoli. Obec ve své žádosti uvádí, že SÚS Třebíč, jako právní předchůdce KSUSV, uvedené pozemky neužívá od r. 1990. Dle sdělení KSUSV, cestmistrovství Třebíč nemá správce uvedených pozemků výhrady k jejich převodu do vlastnictví obce Šebkovice k vybudování meziskládky. Později KSUSV sdělila, že na pozemku par.č. 44/11 stojí televizní převaděč a přiložila vyjádření Českých radiokomunikací, a.s. Praha, podle kterého nemusí být pozemek zatížen věcným břemenem dle smlouvy, neboť vysílač byl vybudován před r. 1976 a Českým Radiokomunikacích svědčí právo odpovídající věcnému břemeni, ačkoli není zapsáno v katastru nemovitostí.
Pozemky, které mají být převedeny, vede Katastrální úřad pro Vysočinu, katastrální pracoviště Třebíč na LV 146 pro k. ú. Milatice, obec Šebkovice ve vlastnictví kraje Vysočina, hospodaření s těmito pozemky bylo předáno Krajské správě a údržbě silnic Vysočiny.
Návrh řešení OM navrhuje požadované pozemky obci Šebkovice darovat. Tomu předcházelo zveřejnění záměru darování pozemků na úřední desce krajského úřadu po zákonem stanovenou dobu.
Pozemky již od r. 1990 neslouží pro potřebu Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, jsou udržovány obcí a zemědělským družstvem a nemají charakter pozemků silničních.
Darování je v souladu se Zásadami Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina - čl. II, odst. 2. Darované pozemky budou obcí využívány pro účely spadající do působnosti obce, resp. obec zde vytvoří předpoklady pro systémové nakládání s odpady, což lze dle OM označit za veřejný zájem (meziskládka stavební suti a komunitní kompostárna). V případě kladného rozhodnutí o darování budou pozemky vyjmuty dodatkem zřizovací listiny z hospodaření Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace.
Darovací smlouva není předkládána, neboť se jedná o standardní typ smlouvy.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout darovat uvedené pozemky z vlastnictví kraje do vlastnictví obce Šebkovice a schválit dodatek zřizovací listiny KSUSV, kterým bude upraven rozsah majetku předaného k hospodaření.
StanoviskaUsnesením 0768/17/2011/RK rada kraje rozhodla zveřejnit záměr darování pozemků par. č. par. č. 44/5 - ost. plocha, dobývací prostor o výměře 852 m2, par. č. 44/11 - ost. plocha, dobývací prostor o výměře 230 m2, pozemků ve ZE-původ PK par.č. 44/5 o výměře 3 742 m2 a par. č. 45/3 o výměře 1 591 m2 v k. ú. Milatice, obec Šebkovice z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Šebkovice a doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout převést darem pozemky par. č. par. č. 44/5 - ost. plocha, dobývací prostor o výměře 852 m2, par. č. 44/11 - ost. plocha, dobývací prostor o výměře 230 m2 pozemků ve ZE-původ PK par. č. 44/5 o výměře 3 742 m2 a par. č. 45/3 o výměře 1 591 m2 v k. ú. Milatice, obec Šebkovice z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Šebkovice.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, cestmistrovství Třebíč nemá výhrady proti převodu pozemků par. č. 44/5, par.č. 44/11 a pozemků ZE-původ PK par.č. 45/3 a PK par.č. 44/5 v k. ú. Milatice, obec Šebkovice z vlastnictví kraje do vlastnictví obce Šebkovice.
ODSH také souhlasí s darováním pozemků do vlastnictví obce Šebkovice.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
převést darem pozemky par. č. 44/5 - ost. plocha, dobývací prostor o výměře 852 m2, par. č. 44/11 - ost. plocha, dobývací prostor o výměře 230 m2, pozemky ve ZE-původ PK par. č. 44/5 o výměře 3 742 a par. č. 45/3 o výměře 1 591 m2 v k. ú. Milatice, obec Šebkovice z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Šebkovice;
dodatek Zřizovací listiny č. 624 Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvková organizace dle materiálu ZK-04-2011-36, př. 1.
Termín 21. června 2011