Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2005-64

Předkládá V. Kodet
Popis problému
Návrh řešení

Odbor dopravy a silničního hospodářství navrhuje radě kraje schválit podání projektu "Rekonstrukce silnice II/405 v úseku Jihlava - Třebíč, II. etapa, úsek č. 1 Jihlava - Příseka km 0,000 - 4,276" a formou návrhu usnesení zastupitelstva podmíněně zavázat kraj Vysočina k uvolnění prostředků potřebných na realizaci tohoto projektu.

Stanoviska

Odbor ekonomický
Na financování akcí spojených s čerpáním prostředků z programů EU je primárně určen Fond strategických rezerv, jehož aktuální disponibilní zůstatek činí cca 175 060 tis. Kč. Zároveň je uvažováno s tím, že zastupitelstvo kraje při schvalování závěrečného účtu kraje za rok 2004 posílí zdroje tohoto fondu o část přebytku hospodaření. Minimálně je třeba z přebytku převést 68 000 tis. Kč, aby bylo zabezpečeno financování celého projektu. Tím však dojde k vyčerpání celého objemu Fondu strategických rezerv a zůstane otevřena otázka finančního krytí grantových schémat a případných dalších projektů kraje. Tato potřeba by mohla být řešena za pomoci úvěru. S úhradou alikvotního podílu ze strukturálních fondů lze počítat nejdříve v průběhu roku 2007 (cca 180 000 tis. Kč).
V případě reálné potřeby čerpání finančních prostředků bude třeba schválit rozpočtové opatření, kterým bude proveden převod prostředků z Fondu strategických rezerv na zvláštní účet projektu.

Odbor regionálního rozvoje
ORR podporuje realizaci projektu silnice II/405. Projekt je v souladu s podmínkami SROP. Zástupce ORR bude součástí projektového týmu pro realizaci tohoto projektu.

Odbor majetkový zajišťuje předprojektovou a projektovou přípravu stavby. Dle předpokladu by mělo rozhodnutí o umístění stavby nabýt právní moci do 31. 3. 2005.

Návrh usnesení

Zastupitelstvo kraje
podání projektu "Rekonstrukce silnice II/405 v úseku Jihlava - Třebíč, II. etapa, úsek č. 1 Jihlava - Příseka km 0,000 - 4,276" do 3. kola výzvy Společného regionálního operačního programu.
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 31. 3. 2005