Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2010-07

ZK-07-2010-07.doc  ZK-07-2010-07pr01.pdf  ZK-07-2010-07pr02.doc
Číslo jednacíZK-07-2010-07
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Požární ochrana a IZS - žádost městyse Strážek o dotaci na úhradu části nákladů na odstranění povodňových škod
Zpracoval P. Dvořák
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuMěstyse Strážek žádá Kraj Vysočina o finanční pomoc na krytí části podílu ke státní dotaci poskytnutou městysi Ministerstvem pro místní rozvoj z programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou.
V roce 2009 v letních měsících postihly území městyse Strážek a jeho místní části povodně způsobené přívalovými dešti. Povodně napáchaly rozsáhlé škody na místních komunikacích a kanalizačních sítích. Náklady na obnovu byly vyčísleny na 9 100 000 Kč. Obec podala žádost o dotaci na Ministerstvo pro místní rozvoj na čtyři projekty z programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou. Jedná se o akce: Oprava mostu přes potok Libochovka v k.ú. Meziboří po zvláštních povodních v červnu 2009, Oprava místní komunikace poničené při zvláštních povodních v k.ú. Meziboří, Oprava povodňových škod vzniklých při zvláštních povodních v červnu 2009 v k.ú. Strážek, Oprava místní komunikace poničené při zvláštních povodních k.ú. Meziboří - městys Strážek - lokalita 3. Žádosti byly schváleny a městys Strážek obdržel rozhodnutí o poskytnutí dotace na tyto čtyři projekty v celkové výši 7 207 000 Kč. Dotace představuje 80 % celkových nákladu na projekty. Zbývajících 20 % (1 803 000 Kč) činí vlastní podíl městyse. Dle vyjádření městyse převyšuje tato částka jeho finanční možnosti, proto žádá kraj Vysočina o poskytnutí dotace ve výši ve výši 900 000 Kč. Tato částka představuje 10 % celkových nákladů, tj. 50 % spoluúčasti městyse.
Materiál neobsahuje všechny podkladové materiály, které byly doloženy k žádosti městyse, z důvodu jejich velkého počtu. K žádosti jsou přiloženy kopie rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj o poskytnutí dotace. Kompletní dokumentace je uložena k nahlédnutí na odboru sekretariátu hejtmana.
Návrh řešení Navrhuje se poskytnout městysi Strážek dotaci na odstranění škod po zvláštních povodních, které postihly území městyse v roce 2009, a to v celkové výši 900 000 Kč na úhradu 50 % (900 000 Kč) spoluúčasti městyse ke státní dotaci poskytnuté Ministerstvem pro místní rozvoj z programu Obnova obecního a krajského majetku poškozeného živelní nebo jinou pohromou .
Výše spoluúčasti ke státní dotaci představuje výrazný zásah do rozpočtu městyse Strážek a bez čerpání z cizích zdrojů ji není schopen městys uhradit v plné výši. Pokud městys nezíská dostatek prostředků na úhradu spoluúčasti, nebude moci státní dotaci čerpat a o tuto dotaci přijde. Výše navržené dotace se odvíjí od velikosti rozpočtu městyse Strážek V obdobných případech kraj Vysočina dosud postupoval tak, že žádostem o dotaci takto postiženým obcím vyhověl, a to zpravidla ve výši 50 % spoluúčasti obce ke státní dotaci. Dotace představuje pro městys významnou pomoc a vyjádření solidarity kraje.
StanoviskaRada kraje svým usnesením č. 1826/38/2010/RK doporučuje zastupitelstvu kraje rozhodnout poskytnout neinvestiční dotaci městysi Strážek, IČ 00295493 na odstranění povodňových škod po povodni v červnu 2009 ve výši 900 000 Kč.

Ekonomický odbor: Aktuální stav kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva ke dni 23. 11. 2010 je 29 830 tis. Kč.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
poskytnout neinvestiční dotaci městysi Strážek, IČ 00295493 na odstranění povodňových škod po povodni v červnu 2009 ve výši 900 000 Kč dle materiálu ZK-07-2010-07, př. 2;
rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Požární ochrana a integrovaný záchranný systém, § 5269 Ostatní správa v oblasti hospodářských opatření pro krizové stavy o částku 900 000 Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené, položka Nespecifikovaná rezerva o částku 900 000 Kč.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana, odbor ekonomický
Termín 31. 12. 2010