Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-06-2010-37

ZK-06-2010-37.doc  ZK-06-2010-37pr01.xls  ZK-06-2010-37pr02.xls
Číslo jednacíZK-06-2010-37
NázevMajetkoprávní vypořádání pozemků pod silnicemi II. a III. třídy v kraji Vysočina s předpokládaným použitím prostředků státního rozpočtu
Zpracoval F. Vak, V. Veselá, M. Jaroš
Předkládá L. Joukl
Popis problémuTento materiál navrhuje majetkoprávní řešení pozemků zastavěných silnicemi II. a III. třídy v kraji Vysočina.
Kraj Vysočina se ve smyslu zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a na základě Rozhodnutí MDS ČR č. j. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001, stal vlastníkem silnic II. a III. třídy a dalšího movitého a nemovitého majetku, ke kterému měly příslušnost hospodaření státní příspěvkové organizace SÚS na území kraje Vysočina. Kraj převzal z vlastnictví České republiky silniční majetek s nevypořádanými vlastnickými vztahy s fyzickými a právnickými osobami.
OM připravuje průběžně dle možností podklady pro další hromadné výkupy pozemků a to tak, že průběžně nechává geometricky zaměřovat úseky silnic, které dosud nebyly majetkoprávně vypořádány
Pozemky uvedené v materiálu ZK-06-2010-37, př. 1 (celková výměra 14 795 m2) byly identifikovány na základě geometrických plánů a údajů z katastru nemovitostí a je možné zahájit s jejich vlastníky proces majetkoprávního vypořádání. Na výkup těchto pozemků budou použity finanční prostředky ze státního rozpočtu - podprogramu 298226. Cílem podprogramu je realizace usnesení vlády č. 1570 ze dne 21. prosince 2009 k problematice majetkoprávního vypořádání pozemků pod stavbami dálnic a silnic I., II. a III. třídy a dořešení výkupu pozemků od fyzických a právnických osob, které se nepodařilo vyřešit v rámci první etapy. Účast státního rozpočtu je ve výši max. 40 Kč/m2 nebo 50 Kč/m2 vykoupeného pozemku podle umístění pod silnicí III. nebo II. třídy.
Další identifikované pozemky pod silnici II/346 jsou ve vlastnictví obce Leština u Světlé a ČR - Pozemkový fond ČR.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje zahájit s vlastníky pozemků uvedených v materiálu
ZK-06-2010-37, př. 1 jednání o odprodeji pozemků zastavěných silnicemi II. a III. třídy s nabídkou kupní ceny 40 Kč/m2 - u pozemků zastavěných silnicí III. třídy a 50 Kč/m2 - u pozemků zastavěných silnicí II. třídy a v případě dohody pozemky za navrženou kupní cenu vykoupit. Vzhledem k tomu, že výkup pozemků zastavěných silnicí III/12941 v k. ú. Horní Paseka probíhá etapově, kdy pozemky byly v první etapě vykupovány za cenu 50 Kč/m2, navrhuje odbor majetkový tuto kupní cenu zachovat a pozemky za tuto cenu dále vykupovat. V případě, že by kupní cena činila 40 Kč/m2, mohlo by dojít k tomu, že výkup by vyvolal polemiku o výši kupní ceny a tím i k neochotě tyto pozemky odprodat. Bude se vykupovat od vlastníků, od kterých kraj Vysočina vykupoval již v první etapě.
Z geometrického zaměření dále vyplývá, že v k. ú. Štěpánov u Leštiny jsou silnicí II/346 zastavěny pozemky obce Leština u Světlé a Pozemkového fondu ČR - viz materiál
ZK-06-2010-37, př. 2. V tomto případě navrhuje OM zahájit s oběma jednání o bezúplatném převodu těchto pozemků do vlastnictví kraje Vysočina a následně pozemky od nich přijmout.
Výkupem i bezúplatným nabytím (darováním) dojde k majetkoprávnímu narovnání zjištěného stavu - tj. vlastník silnice bude i vlastníkem silnicí zastavěných pozemků.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout nabýt pozemky zastavěné silnicí do vlastnictví kraje Vysočina.
StanoviskaRada kraje usnesením 1623/34/2010/RK rozhodla zahájit jednání:
* s vlastníky vedenými v katastru nemovitostí v době uzavírání kupních smluv o koupi pozemků v rozsahu dle materiálu RK-34-2010-32, př. 1 do vlastnictví kraje Vysočina za kupní ceny 40 Kč/m2 u pozemků zastavěných silnicí III. třídy a 50 Kč/ m2 u pozemků zastavěných silnicí II. třídy; s tím, že kupní cena za výkup pozemků v k. ú. Horní Paseka bude činit 50 Kč /m2;
* s obcí Leština u Světlé a ČR - Pozemkovým fondem ČR o darování a bezúplatném převodu pozemků v rozsahu materiálu RK-34-2010-32, př. 2;
doporučila
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* nabýt pozemky v rozsahu dle materiálu RK-34-2010-32, př. 1 od vlastníků vedených v katastru nemovitostí v době uzavírání kupních smluv do vlastnictví kraje Vysočina za kupní ceny 40 Kč/m2 u pozemků zastavěných silnicí III. třídy a 50 Kč/m2 u pozemků zastavěných silnicí II. třídy s tím že pozemky v k. ú. a obci Horní Paseka budou vykupovány za 50 Kč/m2;
* nabýt darem a bezúplatným převodem pozemky v rozsahu materiálu RK-34-2010-32, př. 2 do vlastnictví kraje Vysočina.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* nabýt pozemky v rozsahu dle materiálu ZK-06-2010-37, př. 1 od vlastníků vedených v katastru nemovitostí v době uzavírání kupních smluv do vlastnictví kraje Vysočina za kupní ceny 40 Kč/m2 u pozemků zastavěných silnicí III. třídy a 50 Kč/m2 u pozemků zastavěných silnicí II. třídy s tím že pozemky v k. ú. a obci Horní Paseka budou vykupovány za 50 Kč/m2;
* nabýt darem z vlastnictví obce Leština u Světlé a bezúplatným převodem z vlastnictví České republiky - Pozemkového fondu ČR pozemky v rozsahu materiálu
ZK-06-2010-37, př. 2 do vlastnictví kraje Vysočina.
Termín 30. 3. 2011