Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2010-23

ZK-03-2010-23.doc  ZK-03-2010-23pr1.xls  ZK-03-2010-23pr2.doc  ZK-03-2010-23pr3.pdf
Číslo jednacíZK-03-2010-23
NázevPřevod pozemků do vlastnictví Jihomoravského kraje
Zpracoval P. Kolář, P. Dvořák
Předkládá L. Joukl
Popis problémuZákonem č. 387/2004 Sb. o změnách hranic krajů a o změně zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení výnosů některých daní územním samosprávným celkům a některým státním fondům (zákon o rozpočtovém určení daní), ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 314/2002 Sb., o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem a stanovení obcí s rozšířenou působností, a zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů, došlo ke změně hranic krajů mezi Vysočinou a Jihomoravským krajem. V důsledku této změny došlo i ke změně ve vlastnictví pozemních komunikací - silnic II. a III. třídy. Zákon č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů v § 9 odst. (1) m. j. stanoví, že vlastníkem silnic II. a III. třídy je kraj, na jehož území se silnice nacházejí. Proto byly všechny stavby silnic II. a III. třídy včetně všech součástí a příslušenství nacházející se na území, které bylo přičleněno k Jihomoravskému kraji převedeny do jeho vlastnictví. Zákon o pozemních komunikacích však neřeší pozemky pod těmito komunikacemi. Kraj Vysočina tedy nadále vlastní pozemky pod těmito komunikacemi v rozsahu 776 482 m2. Dále kraj Vysočina vlastní i několik dalších pozemků na současném území Jihomoravského kraje, které převzal od státu jako pozemky, ke kterým byly do roku 2001 příslušné hospodařit státní příspěvkové organizace správy a údržby silnic, ale které neleží pod silnicemi II. a III. třídy. Jedná se o pozemky, které jsou zastavěny stavbami místních komunikací a silnicí I. třídy. Odlišné vlastnictví silnic II. a III. třídy a pozemků pod nimi přináší majetkoprávní a technické problémy a je vhodné vlastnictví sjednotit.
Změna hranic krajů přinesla i několik komplikovanějších situací:
- Hranice krajů prochází středem mostu ev. č. 387-012. Polovinu mostu v hodnotě 591 356,70 Kč majetkově eviduje KSÚSV. Toto spoluvlastnictví není vhodné dále zachovávat. Ideální řešení v tomto případě je předat polovinu mostu Jihomoravskému kraji. JM kraj již před časem zpracoval přípravu investiční akce zahrnující i rekonstrukci tohoto mostu.
- V jednom případě probíhá hranice krajů středem silnice a ve dvou případech se hranice krajů v krátkém úseku opakovaně vrací přes silnici. Tyto úseky jsou mezi správami krajských komunikací co se týká běžné a zimní údržby dohodnuty. Provozně se podle vědomostí OM nevyskytl s těmito úseky problém. Pokud by byla oběma kraji dohodnuta potřeba řešení, bylo by s ohledem na zákon o pozemních komunikacích právně čisté řešení spočívající ve změně hranic obcí, resp. katastrálních území, kterých se to týká. K tomuto řešení je nutná dohoda a vůle obcí a zpracování celé řady podkladů a dokladů.
Hejtmani Vysočiny a Jihomoravského kraje uzavřeli dne 20. 4. 2010 memorandum o majetkoprávním vypořádání pozemků (viz materiál ZK-03-2010-23 př.3).
Návrh řešení OM navrhuje rozhodnout o převodu pozemků ve vlastnictví kraje Vysočina nacházejících se pod silnicemi II. a III. třídy na území Jihomoravského kraje a části mostu ev. č. 387-012 v k.ú. Ujčov do vlastnictví Jihomoravského kraje darem. Podle předjednání Jihomoravský kraj převezme i dva pozemky, které neleží přímo pod silnicemi II. a III. tříd, ale v jejich bezprostřední blízkosti o celkové výměře 486 m2 (pole a řeka). Celková výměra pozemků navržených k převodu je 776 968 m2.
Pozemky ve vlastnictví kraje Vysočina na území Jihomoravského kraje, které neleží pod silnicemi II. a III. třídy, budou majetkoprávně řešeny vůči vlastníkům pozemních komunikací na těchto pozemcích (ŘSD ČR, obec Borač, obec Nedvědice).
StanoviskaRada kraje usnesením 0509/11/2010/RK schválila:
* zveřejnit na úřední desce krajského úřadu záměr kraje Vysočina darovat pozemky ležící pod silnicemi II. a III. tříd na území Jihomoravského kraje dle materiálu RK-11-2010-14, př. 1 a část mostu ev. č. 387-012 nacházející se v k.ú. Ujčov z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví Jihomoravského kraje;
* zveřejnit na úřední desce krajského úřadu záměr kraje Vysočina darovat pozemky ležící pod místními komunikacemi na území Jihomoravského kraje dle materiálu
RK-11-2010-14 př. 2 z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Borač a obce Nedvědice;
* zveřejnit na úřední desce krajského úřadu záměr kraje Vysočina darovat pozemek ležící pod silnicí I. třídy na území Jihomoravského kraje dle materiálu RK-11-2010-14, př. 3 z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic České republiky;
a doporučila
zastupitelstvu kraje rozhodnout převést darem pozemky ležící pod silnicemi II. a III. tříd na území Jihomoravského kraje dle materiálu RK-11-2010-14 př.1 a část mostu ev. č. 387-012 nacházející se v k. ú. Ujčov z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví Jihomoravského kraje.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
převést darem pozemky ležící pod silnicemi II. a III. tříd na území Jihomoravského kraje dle materiálu ZK-03-2010-23 př.1 a část mostu ev. č. 387-012 nacházející se v k. ú. Ujčov z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví Jihomoravského kraje;
dodatek č. 454 Zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-03-2010-23, př. 2.
Termín 30. 6. 2010