Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2010-21

ZK-02-2010-21.doc  ZK-02-2010-21pr1.doc
Číslo jednacíZK-02-2010-21
NázevNabytí pozemků v k. ú. a obci Kunemil do vlastnictví kraje Vysočina
Zpracoval F. Vak
Předkládá L. Joukl
Popis problémuMateriál řeší majetkoprávní vypořádání pozemků ve vlastnictví jiných právnických osob zastavěných silnicí do vlastnictví kraje.
Na odbor majetkový se obrátila Krajská správa údržba silnic Vysočiny, provoz Havlíčkův Brod s žádostí o převod pozemků par. č. 2004 ostatní plocha, silnice o výměře 2087 m2 a par. č. 2303 ostatní plocha, silnice o výměře 269 m2 v k. ú. a obci Kunemil do vlastnictví kraje Vysočina. Hlavním důvodem podaného požadavku je skutečnost, že oba pozemky jsou zastavěny silnící III/3478 a je třeba tento majetkoprávní nesoulad řešit a uvést do právního pořádku. Prvý pozemek je dle výpisu z katastru nemovitostí ve vlastnictví ČR Pozemkového fondu České republiky a platná právní úprava umožňuje tomuto subjektu bezúplatně převádět silniční pozemky do vlastnictví krajů. Druhý pozemek je ve vlastnictví obce Kunemil. Ta na informační dotaz OM, zda by předmětný pozemek zastavěný silnicí byla ochotna bezúplatně převést do vlastnictví kraje odpověděla kladně.
Návrh řešení Vzhledem k výše uvedenému navrhl OM vstoupit s uvedenými subjekty v jednání a požádat je o bezúplatné převedení pozemků do vlastnictví kraje. Nabytím pozemků do majetku kraje dojde k majetkoprávnímu narovnání zjištěného stavu s tím, že vlastníkem pozemků, na nichž leží silnice a silnice bude jediný vlastník. Nabyté pozemky budou předány k hospodaření PO kraje KSÚS Vysočiny.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout nabýt darem pozemky par. č. 2004 a par. č. 2303 do vlastnictví kraje a schválit dodatek zřizovací listiny, kterým bude pozemek nabytý od obce předán k hospodaření KSÚSV (nabytí pozemku od ČR Pozemkového fondu České republiky bude dlouhodobější proces a pozemek bude předán k hospodaření KSÚSV následně).
StanoviskaRada kraje usnesením 0313/08/2010/RK rozhodla
* zahájit jednání s ČR - Pozemkovým fondem České republiky a obcí Kunemil o bezúplatném převodu pozemků par. č. 2004 ostatní plocha, silnice o výměře 2087 m2 a par. č. 2303 ostatní plocha, silnice o výměře 269 m2 v k. ú. a obci Kunemil do vlastnictví kraje Vysočina;
doporučila
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* nabýt darem pozemek par. č. 2303 ostatní plocha, silnice o výměře 269 m2 v k. ú. a obci Kunemil z vlastnictví obce Kunemil do vlastnictví kraje Vysočina;
* nabýt bezúplatným převodem pozemek par. č. 2004 ostatní plocha, silnice o výměře 2087 m2 v k. ú. a obci Kunemil z vlastnictví ČR - Pozemkového fondu České republiky do vlastnictví kraje Vysočina.
S nabytí pozemků souhlasí odvětvový odbor.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* nabýt bezúplatným převodem pozemek par. č. 2004 ostatní plocha, silnice o výměře 2087 m2 v k. ú. a obci Kunemil z vlastnictví ČR - Pozemkového fondu České republiky do vlastnictví kraje Vysočina;
dodatek č. 441 Zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-02-2010-21, př. 1.
Termín červen 2010