Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2005-16

Zpracoval M. Jaroš
Předkládá F. Dohnal
Popis problému

Vysočina se na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 stala vlastníkem silnic II. a III. třídy na území kraje Vysočina. Kraj převzal z vlastnictví České republiky silniční majetek s nevypořádanými vlastnickými vztahy s fyzickými a právnickými osobami.
Odbor majetkový převzal od Správy a údržby silnic Pelhřimov požadavek na převod pozemků z vlastnictví ČR a příslušnosti hospodařit ve prospěch Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, odbor odloučené pracoviště Pelhřimov (dále jen Úřad) do vlastnictví kraje Vysočina. SÚS Pelhřimov navrhla požádat o bezúplatný převod pozemků vedených ve zjednodušené evidenci, původ pozemkový katastr (PK) par. č. 388 díl 2 o výměře 134 m2, par. č. 389 díl 2 o výměře 207 m2 a par. č. 401/12 díl 1 o výměře 159 m2 vedených na LV č. 60000 pro k. ú. Sudkův Důl a obec Obrataň. Odbor majetkový dále zjistil, že Úřad dále hospodaří s ideální 1/2 pozemků par. č. 463/9 - ostatní plocha, silnice o výměře 580 m2 a par. č. 463/13 - ostatní plocha, silnice o výměře 140 m2 vedených na LV č. 17 pro k. ú. Sudkův Důl a obec Obrataň. Všechny výše uvedené pozemky jsou zastavěny tělesem silnice III/4096.
Usnesením č. 1419/37/2004/RK ze dne 2. 11. 2004 schválila r ada kraje Vysočina zahájení jednání s Úřadem o bezúplatném nabytí výše uvedených pozemků do vlastnictví kraje.
Odbor majetkový na Úřad zaslal žádost o jejich bezúplatný převod a ten nám zaslal návrh smlouvy o bezúplatném převodu.

Návrh řešení

Odbor majetkový navrhuje zastupitelstvu kraje schválit bezúplatné nabytí uvedených pozemků, protože se nacházejí pod tělesem silnice III/4096.
Aby došlo ke schválení tohoto převodu Ministerstvem financí ČR, je nezbytné v usnesení uvést, že zastupitelstvo kraje souhlasí s podmínkami uvedenými ve smlouvě o bezúplatném převodu. Konkrétně jde o podmínky, že kraj o nabývané nemovitosti bude řádně pečovat a nebude je využívat ke komerčním či jiným výdělečným účelům a ani je nebude k takovým účelům pronajímat. Dále přejímající prohlašuje, že předmětné nemovitosti po dobu nejméně 10 let nepřevede na jiného. V případě, že by kraj porušil povinnosti dle předchozího odstavce, dohodnou se smluvní strany na tom, že kraj převede do státního rozpočtu prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových částku odpovídající ceně předmětné nemovitosti zjištěné dle platného cenového předpisu v době, kdy k porušení povinnosti dojde.
Úřad dále navrhoval závazek, že kraj bude podávat každoročně po dobu 10 let od vkladu vlastnického práva dle této smlouvy do katastru nemovitostí předávajícímu informace o dodržení podmínek uvedených předchozích dvou odstavcích a to vždy k 31.12. běžného roku. V případě nedodržení této povinnosti, zaplatí přejímající předávajícímu smluvní pokutu ve výši 0,05 % hodnoty nemovitosti uvedené v čl. IV. smlouvy za každý den prodlení. Na základě jednání však od tohoto požadavku ustoupil.
Po schválení převodu pozemků účastníky smlouvy, po schválení nabytí pozemků do vlastnictví kraje zastupitelstvem kraje a po podpisu smluvních stran budou smlouvy předloženy příslušnému katastrálnímu úřadu k provedení vkladu do katastru nemovitostí. Povolením vkladu se smlouvy stanou účinné.
Nabytím výše uvedených pozemků dojde ke sjednocení vlastnictví stavby silničního tělesa a těchto pozemků.
Návrh předpokládá schválení bezúplatného nabytí pozemků do vlastnictví kraje a dodatku zřizovací listiny, kterým budou svěřeny do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Pelhřimov.

Stanoviska

Usnesením č. 0332/12/2005/RK ze dne 15. 3. 2005 doporučila rada kraje zastupitelstvu kraje schválit bezúplatné nabytí uvedených pozemků v k. ú. Sudkův Důl a obci Obrataň od České republiky - Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových do vlastnictví kraje Vysočina a dále souhlasit s podmínkami uvedenými ve smlouvě o bezúplatném převodu.
Správa a údržba silnic Pelhřimov souhlasí s nabytím pozemků.
Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s nabytím pozemků.

Návrh usnesení

Zastupitelstvo kraje
* bezúplatné nabytí pozemků vedených ve zjednodušené evidenci, původ pozemkový katastr (PK) par. č. 388 díl 2 o výměře 134 m2, par. č. 389 díl 2 o výměře 207 m2 a par. č. 401/12 díl 1 o výměře 159 m2 a ideální 1/2 pozemků par. č. 463/9 - ostatní plocha, silnice o výměře 580 m2 a par. č. 463/13 - ostatní plocha, silnice o výměře 140 m2 v k. ú. Sudkův Důl a obci Obrataň od České republiky - Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových do vlastnictví kraje Vysočina za těchto podmínek:
- přejímající se zavazuje, že o převedené nemovitosti bude řádně pečovat a nebude je využívat ke komerčním či jiným výdělečným účelům a ani je nebude k takovým účelům pronajímat;
- přejímající se zavazuje, že předmětné nemovitosti po dobu nejméně 10 let nepřevede na jiného;
- v případě, že by přejímající porušil povinnosti dle předchozího odstavce, dohodly se smluvní strany na tom, že přejímající převede do státního rozpočtu prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových částku odpovídající ceně předmětných nemovitostí zjištěnou dle platného cenového předpisu v době, kdy k porušení povinnosti došlo;
* dodatek č. 79 Zřizovací listiny Správy a údržby silnic Pelhřimov dle materiálu
ZK-02-2005-16, př. 1.
Termín květen 2005