Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2009-30

NázevDarování pozemku v k.ú. a obci Lipnice nad Sázavou
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá L. Joukl
Popis problémuMateriál řeší darování pozemků do vlastnictví obce Lipnice nad Sázavou.
Usnesením rady kraje 0330/12/2005/RK ze dne 15. 3. 2005 rozhodla rada kraje zveřejnit záměr bezúplatně převést obci Lipnice nad Sázavou část pozemku par. č. 328/1 v k.ú. a obci Lipnice nad Sázavou a doporučila zastupitelstvu kraje schválit bezúplatný převod části pozemku par. č. 328/1 v k.ú. a obci Lipnice nad Sázavou z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Lipnice nad Sázavou.
Pozemek sloužil jako příjezdová komunikace k budově č.p. 239 stojící na pozemku st. par. č. 283 v uvedeném k.ú. a k lesním pozemkům ve vlastnictví obce a dále k nemovitostem sloužícím praktické výuce studentů Akademie - Vyšší odborné školy, Gymnázia a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové Světlá nad Sázavou.
Obec při vzájemném převodu pozemků v tomto území opomněla požádat o převod i tohoto pozemku tak, aby byly vlastnické celky obce a kraje kompaktní.
Vzhledem k tomu, že na obec má být převedena pouze část pozemku, nechala obec vyhotovit geometrický plán. Do listopadu 2009 však GP nepředložila a nebylo možné k darování přikročit. Podle předloženého GP se převod týká nově odděleného pozemku par. č. 328/3 - ost. plocha, neplodná půda o výměře 192 m2 a par. č. 328/4 - ost. plocha, neplodná půda o výměře 355 m2.
Pozemek par. č. 328/1, ze kterého mají být odděleny části pozemků určené k darování, je ve vlastnictví kraje Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy čj. 19646/2001-14 ze dne 26. 6. 2001.
U Katastrálního úřadu pro Vysočinu, katastrální pracoviště Havlíčkův Brod je pozemek veden na LV 704 pro k.ú. a obce Lipnice nad Sázavou.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje části výše uvedeného pozemku do vlastnictví obce darovat, neboť není pro kraj Vysočinu a příspěvkovou organizaci potřebný. Příspěvková organizace navrhuje požadovat po obci jako kompenzaci daru provádění zimní údržby vnitroareálových komunikací. Vzhledem k tomu, že základním pojmovým znakem darování je bezplatnost, odporovalo by uzavření darovací smlouvy s výše uvedeným závazkem obce této podmínce. Převodem části pozemku budou vytvořeny dva samostatné areály, jeden bude představovat vlastnictví obce a druhý vlastnictví kraje s hospodařením pro Akademii - Vyšší odbornou školu, Gymnázium a Střední odbornou školu uměleckoprůmyslovou Světlá nad Sázavou. Tento převod by logicky navázal na usnesení zastupitelstva kraje 0044/01/2005/ZK ze dne 15. 2. 2005, kterým bylo schváleno vzájemné darování pozemků mezi obcí Lipnice nad Sázavou a krajem Vysočina v této lokalitě.
Ve smyslu ustanovení § 18 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, v platném znění byl záměr bezúplatného převodu nemovitosti zveřejněn po zákonem stanovenou dobu na úřední desce krajského úřadu.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout darovat nově oddělené pozemky z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Lipnice nad Sázavou a schválit dodatek zřizovací listiny Akademie - Vyšší odborné školy, Gymnázia a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové Světlá nad Sázavou.
StanoviskaUsnesením 0330/12/2005/RK Rada kraje schválila zveřejnění záměru bezúplatně převést obci Lipnice nad Sázavou část pozemku par. č. 328/1 v k. ú. a obci Lipnice nad Sázavou a doporučila zastupitelstvu kraje schválit bezúplatný převod části pozemku par. č. 328/1
v k. ú. a obci Lipnice nad Sázavou do vlastnictví obce Lipnice nad Sázavou.
VOŠ, Gymnázium, Střední sklářská škola, Střední odborné učiliště a Odborné učiliště, Světlá nad Sázavou nemá námitek k darování části pozemku, ale navrhuje do smlouvy zakotvit závazek obce Lipnice nad Sázavou k zimní údržbě vnitroareálových komunikací v letech 2006 - 2009. Obec v současné době úplatně zimní údržbu těchto komunikací zajišťuje.
Odbor školství, mládeže a sportu nemá proti darování části pozemku námitky, neboť změna vlastníka neovlivní zajištění výuky na odloučeném pracovišti Lipnice nad Sázavou.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
převést darem pozemky par. č. 328/3 - ost. plocha, neplodná půda o výměře 192 m2 a par. č. 328/4 - ost. plocha, neplodná půda o výměře 355 m2 oddělené GP 626-96/2005 ze dne 24. 11. 2005 z pozemku par. č. 328/1 v k.ú. a obci Lipnice nad Sázavou z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Lipnice nad Sázavou;
dodatek Zřizovací listiny č.13 Zřizovací listiny Akademie - Vyšší odborné školy, Gymnázia a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové Světlá nad Sázavou.
Termín 31. 3. 2010