Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2009-19

NázevPřijetí daru pozemků v k. ú. Košíkov a obci Velká Bíteš
Zpracoval M. Jaroš
Předkládá L. Joukl
Popis problémuTento materiál projednává přijetí daru ideální 1/6 pozemků v k. ú. Košíkov a obci Velká Bíteš z vlastnictví ČR a příslušnosti hospodařit s majetkem státu pro Ředitelství silnic a dálnic ČR do vlastnictví kraje Vysočina.
Kraj Vysočina se na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR č. j. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 stal vlastníkem silnic II. a III. třídy a dalšího movitého a nemovitého majetku, ke kterému měly příslušnost hospodaření státní příspěvkové organizace SÚS na území kraje Vysočina. Kraj převzal z vlastnictví České republiky silniční majetek s nevypořádanými vlastnickými vztahy s fyzickými a právnickými osobami.
OM na základě sdělení Ředitelství silnic a dálnic ČR, závodu Brno zjistil, že ČR je mj. vlastníkem ideální 1/6 pozemků par. č. 30/2 - ostatní plocha, silnice o výměře 430 m2 a par. č. 277/2 - ostatní plocha, silnice o výměře 204 m2 v k. ú. Košíkov a obci Velká Bíteš. Příslušnost hospodařit s majetkem státu má právě Ředitelství silnic a dálnic ČR. Katastrální úřad pro Vysočinu, Katastrální pracoviště Velké Meziříčí vede tyto pozemky na LV č. 1375.
Pozemek par. č. 30/2 je zastavěn tělesem silnice II/395 a pozemek par. č. 277/2 je zastavěn tělesem silnice II/399.
Návrh řešení OM navrhuje nabýt darem ideální 1/6 pozemků par. č. 30/2 a par. č. 277/2 v k. ú. Košíkov a obci Velká Bíteš z vlastnictví ČR a příslušnosti hospodařit s majetkem státu pro Ředitelství silnic a dálnic ČR do vlastnictví kraje Vysočina při respektování omezení nakládání s tímto majetkem po dobu 10-ti let.
Tímto převodem bude zajištěno sjednocení vlastnictví pozemků a staveb jimi zastavěných resp. užívaných.
Ve smyslu návrhu bude upraven rozsah majetku předaného k hospodaření KSÚSV.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout nabýt darem ideální 1/6 pozemků v k. ú. Košíkov a obci Velká Bíteš z vlastnictví ČR a příslušnosti hospodařit s majetkem státu pro Ředitelství silnic a dálnic ČR do vlastnictví kraje Vysočina a schválit dodatek zřizovací listiny.
StanoviskaUsnesením č. 1605/35/2009/RK ze dne 24. 11. 2009 rada kraje doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt darem ideální 1/6 pozemků par. č. 30/2 - ostatní plocha, silnice o výměře 430 m2 a par. č. 277/2 - ostatní plocha, silnice o výměře 204 m2 v k. ú. Košíkov a obci Velká Bíteš z vlastnictví ČR a příslušnosti hospodařit s majetkem státu pro Ředitelství silnic a dálnic ČR do vlastnictví kraje Vysočina s tím, že převáděné nemovitosti nebudou užívány komerčně, budou sloužit veřejně prospěšným účelům a v případě, že obdarovaný převede touto smlouvou získaný majetek na třetí osobu ve lhůtě kratší než 10 let od jeho nabytí, je povinen zaplatit prostřednictvím dárce do státního rozpočtu částku ve výši 100 % z ceny majetku zjištěné v době převodu.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny souhlasí s nabytím pozemků do vlastnictví kraje.
Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s nabytím pozemků do vlastnictví kraje.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
nabýt darem ideální 1/6 pozemků par. č. 30/2 - ostatní plocha, silnice o výměře 430 m2 a par. č. 277/2 - ostatní plocha, silnice o výměře 204 m2 v k. ú. Košíkov a obci Velká Bíteš z vlastnictví ČR a příslušnosti hospodařit s majetkem státu pro Ředitelství silnic a dálnic ČR do vlastnictví kraje Vysočina s tím, že převáděné nemovitosti nebudou užívány komerčně, budou sloužit veřejně prospěšným účelům a v případě, že obdarovaný převede touto smlouvou získaný majetek na třetí osobu ve lhůtě kratší než 10 let od jeho nabytí, je povinen zaplatit prostřednictvím dárce do státního rozpočtu částku ve výši 100 % z ceny majetku zjištěné v době převodu;
dodatek č. 404 Zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-07-2009-19, př. 1.
Termín 30. 6. 2010