Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2005-07

ZK-02-2005-07.doc  ZK-02-2005-07pr1.xls  ZK-02-2005-07pr2.xls
Číslo jednacíZK-02-2005-07
NázevInformace o průběhu poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina z rozpočtu kraje Vysočina
Zpracoval A. Beranová, Š. Polívková
Předkládá M. Vystrčil
Popis problému

Zastupitelstvo kraje Vysočina schválilo svým usnesením 241/03/2004/ZK a 263/04/2004/ZK celkem 193 žádostí obcí o poskytnutí dotace v souladu s Pravidly pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina v celkové výši 3.275.460 Kč.
Podmínkou převodu finančních prostředků na účet Příjemce (Obce uvedené v materiálu
ZK-03-2004-90, př. 1 a ZK-04-2004-13, př. 1) je předložení dokladů o výši celkových nákladů projektu a jejich úhradě (podle fotokopií faktur a výpisů z bankovních účtů nebo pokladních dokladů). Celkové vyúčtování dotace a vlastního příspěvku má být předloženo nejpozději do čtyřech měsíců od podpisu Smlouvy o poskytnutí dotace na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina z rozpočtu kraje Vysočina (dále jen "smlouvy") na adresu věcně příslušného odboru Krajského úřadu kraje Vysočina, kterým je odbor sekretariátu hejtmana.

V současné době bylo předloženo v řádném termínu vyúčtování k celkem 150 projektům, na které byla uvolněna dotace, tj. bylo podpořeno celkem 140 obcí. Obce nejčastěji realizovaly opatření technické ochrany na obecních úřadech a mateřských a základních školách, dále na kulturních zařízeních, knihovnách, hasičských zbrojnicích aj. Celkem bylo uvolněno 2.533.203,-Kč.

V termínu uvedeném ve smlouvě nebylo předloženo vyúčtování k celkem 42 projektům, tj. obce, které na tyto projekty žádaly dotaci, nesplnily smluvní podmínky. Z toho 30 obcí (31 projektů) požádalo po uplynutí termínu Radu či Zastupitelstvo kraje Vysočina o změnu smlouvy, a to prodloužení termínu pro předložení vyúčtování. Všechny obce, které o změnu smlouvy radu kraje požádaly, zároveň předložily celkové vyúčtování spolu s žádostí. Celkem 11 obcí nepředložilo vyúčtování kompletní nebo nepředložilo vyúčtování v termínu a zároveň nepožádalo o změnu smlouvy, z toho 3 obce nevrátily podepsanou smlouvu.
Těmto obcím nebyla dotace v celkové výši 658 314,-Kč vyplacena, protože nesplnily smluvní podmínky.

V případě 1 obce, obce Brzkov, jsme po následné konzultaci s právním oddělením dodatečně vyhodnotili termín ve kterém obec předložila vyúčtování, jako dodržený dle smluvních ustanovení. Obec předložila vyúčtování první pracovní den po dni pracovního klidu, na který připadl poslední den lhůty čtyřech měsíců od podpisu smlouvy. Obci byla schválena dotace ve výši 29 080,-Kč.

Bude-li vyplacena dotace obci Brzkov (schválení prodloužení termínu), bude podpořeno v rámci poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina za rok 2004 celkem 151 projektů, tj. 141 obcí v celkové výši 2.562.283,-Kč.
Návrh řešení

Odbor sekretariátu hejtmana navrhuje zastupitelstvu kraje nezabývat se žádostmi obcí o změnu smlouvy dle materiálu ZK-02-2005-07, př. 2, protože obce nesplnily podmínky stanovené Pravidly pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina, tj. obce nepředložily ve lhůtě čtyřech měsíců od podpisu smlouvy vyúčtování dokončeného projektu sekretariátu hejtmana. Z tohoto důvodu nemůže být obcím dotace vyplacena.
Dále odbor sekretariátu hejtmana navrhuje zastupitelstvu kraje rozhodnout o prodloužení termínu pro čerpání dotace obci Brzkov do 15. 4. 2005. Odborem sekretariátu hejtmana bylo dodatečně zjištěno, že obec předložila vyúčtování v termínu, dotace však nebyla v roce 2004 vyplacena. Dle Pravidel pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina nemůže být dotace poskytnuta po 31. 12. 2004 bez rozhodnutí zastupitelstva o prodloužení termínu v tomto konkrétním případě.

Stanoviska

Ekonomický odbor nemá připomínky k předloženému materiálu a souhlasí s navrženým rozpočtovým opatřením. Schválená výše položky Nespecifikovaná rezerva je 81 707 tis. Kč.
Oddělení právní a krajského živnostenského úřadu nemá připomínky k předloženému materiálu.

Návrh usnesení

Zastupitelstvo kraje
bere na vědomí
* informaci o průběhu poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina dle materiálu ZK-02-2005-07, př. 1;
rozhodlo
* nevyplatit dotace obcím, které nesplnily podmínky stanovené Pravidly pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina, dle materiálu
ZK-02-2005-07, př. 2;
* prodloužit obci Brzkov termín pro čerpání dotace na ochranu obecního nemovitého majetku do 15. 4. 2005;
* navýšit kapitolu Regionální rozvoj, ORJ 1500, § 5311 Bezpečnost a veřejný pořádek o částku 29 080,- Kč snížením položky Nespecifikovaná rezerva, § 6409 - ostatní činnosti jinde nezařazené za účelem poskytnutí dotaci obci Brzkov a
ukládá
odboru sekretariátu hejtmana:
* informovat obce, jimž nebude dotace vyplacena pro nesplnění podmínek;
* vystavit platební poukaz k proplacení dotace obci Brzkov.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana, ekonomický odbor
Termín 15. 4. 2005