Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-06-2009-32

NázevPřevzetí vyřazovaného úseku silnice I/34 na území městyse Božejov
Zpracoval P. Kolář
Předkládá L. Joukl
Popis problémuZastupitelstvo kraje usnesením 0277/04/2009/ZK rozhodlo uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a krajem Vysočina na převzetí vyřazovaného úseku silnice I/34. Jedná se o úsek silnice I/34 nahrazený obchvatem obce Božejov (stavba ŘSD ČR I/34 Nová Ves - Božejov). Smlouva o budoucí darovací smlouvě byla uzavřena dne 26. 6. a 3. 7. 2009. Dne 25. 9. 2009 bylo OM doručeno rozhodnutí ministerstva dopravy a spojů, kterým byl předmětný úsek silnice I/34 vyřazen ze silniční sítě.
Návrh řešení Návrh předpokládá v návaznosti na uzavřenou smlouvu o budoucí darovací smlouvě rozhodnout vyřazený úsek silnice I/34 převzít do vlastnictví kraje. Dárce standardně požaduje do darovací smlouvy včlenit závazek obdarovaného týkající se omezení nakládaní s darem tohoto znění:
Obdarovaný se zavazuje, že převedená nemovitost nebude užívána komerčně, bude sloužit veřejně prospěšným účelům. V případě, že obdarovaný převede touto smlouvou získaný majetek na třetí osobu ve lhůtě kratší než 10 let od jeho nabytí, je povinen zaplatit prostřednictvím dárce do státního rozpočtu částku ve výši 100 % z ceny majetku zjištěné v době převodu.
Převod pozemků bude řešen samotnou smlouvou.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout nabýt předmětný úsek vyřazené silnice do vlastnictví kraje.
StanoviskaRada kraje usnesením 1501/33/2009/RK doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt darem vyřazený úsek silnice I/34 v úseku od křižovatky se silnicí III/03410 po nové napojení na silnici I/34 ve směnu na Ústrašín v délce 1,098 km včetně všech součástí a příslušenství z vlastnictví ČR - Ředitelství silnic a dálnic ČR do vlastnictví kraje Vysočina za podmínky, že převedená nemovitost nebude užívána komerčně, bude sloužit veřejně prospěšným účelům a v případě, že obdarovaný převede touto smlouvou získaný majetek na třetí osobu ve lhůtě kratší než 10 let od jeho nabytí, je povinen zaplatit prostřednictvím dárce do státního rozpočtu částku ve výši 100 % z ceny majetku zjištěné v době převodu.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
nabýt darem vyřazený úsek silnice I/34 v úseku od křižovatky se silnicí III/03410 po nové napojení na silnici I/34 ve směnu na Ústrašín v délce 1,098 km včetně všech součástí a příslušenství z vlastnictví ČR - Ředitelství silnic a dálnic ČR do vlastnictví kraje Vysočina s tím, že převedená nemovitost nebude užívána komerčně, bude sloužit veřejně prospěšným účelům a v případě, že obdarovaný převede touto smlouvou získaný majetek na třetí osobu ve lhůtě kratší než 10 let od jeho nabytí, je povinen zaplatit prostřednictvím dárce do státního rozpočtu částku ve výši 100 % z ceny majetku zjištěné v době převodu;
dodatek č. 399 Zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-06-2009-32, př. 1.
Termín 31. 1. 2010