Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2009-104

ZK-05-2009-104.doc
Číslo jednacíZK-05-2009-104
NázevInformace o výsledku řízení před Nejvyšším správním soudem
Zpracoval J. Strejček
Předkládá Z. Ryšavý
Popis problémuNavrhovatelé a) městys Stonařov, b) obec Dlouhá Brtnice, c) obec Otín (dále jen navrhovatelé ) zastoupeni advokátem Mgr. Luďkem Šikolou, AK se sídlem Dvořákova 13, Brno, podali dne 5. 6. 2009 Nejvyššímu správnímu soudu Návrh na zrušení části opatření obecné povahy - Zásad územního rozvoje kraje Vysočina (dále jen odpůrce), schváleného usnesením Zastupitelstva kraje Vysočina č. 0290/05/008/ZK ze dne 16. 9. 2008. Námitky uvedené v návrhu směřovaly proti té části opatření obecné povahy, která brání obcím vymezovat plochy pro umísťování větrných elektráren. Navrhovatelé tvrdí, že byli opatřením obecné povahy zkráceni na svém právu na samosprávu a na svém právu vlastnickém. Napadené části opatření obecné povahy považují za nezákonné a nepřiměřené, a že kraj při jeho vydání nepostupoval v mezích své působnosti a pravomoci.
Návrh řešení Dne 3. 7. 2009 proběhlo jednání v řízení před Nejvyšším správním soudem ve věci žaloby, v jehož závěru byl vynesen rozsudek:

I. Opatření obecné povahy č. 1/2008 - Zásady územního rozvoje kraje Vysočina schválené Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením 0290/05/008/ZK pod č. j. KUJI 68739/2008 dne 16. 9. 2008, se v části: bod 115 písm. b), bod 121 a bod 122 písm. b) z r u š u j í dnem vyhlášení tohoto rozsudku. Ve zbytku s e návrh z a m í t á .
II. Žádný z účastníků řízení nemá právo na náhradu nákladů řízení.

Zástupci odpůrce se nepodařilo dosáhnout zamítnutí návrhu jako celku.
Rozhodnutí soudu proto v praxi znamená umožnění vymezování ploch pro umisťování staveb, které svým výškovým nebo plošným parametrem mohou výrazně ovlivnit krajinný ráz (i větrné a fotovoltaické elektrárny) v územních plánech obcí.
Odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu není dosud k dispozici. Návrh dalšího postupu bude prověřen až po jeho doručení a Zastupitelstvo kraje bude opět informováno.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
bere na vědomí
informaci o výsledku řízení před Nejvyšším správním soudem o návrhu na zrušení části opatření obecné povahy - Zásad územního rozvoje kraje Vysočina.
Odpovědnost OÚPSŘ
Termín 15. 9. 2009