Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2009-40

NázevUzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě - k. ú. Nové Syrovice
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá L. Joukl
Popis problémuMateriál řeší uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě na části krajských pozemků zastavěných nově budovanou místní komunikací.
Na OM se obrátila prostřednictvím projektanta obec Nové Syrovice se žádostí o prodej (převedení) části pozemků par. č. 1836 - ost. plocha, silnice a par. č. 1838 - ost. plocha, silnice v k.ú. a obci Nové Syrovice za účelem vybudování komunikace pro pěší (chodník). Dle žádosti činí požadovaná plocha u pozemku par. č. 1836 cca 130 m2 a u pozemku par. č. 1838 cca 48 m2.
Důvodem žádosti o převod části uvedených pozemků je skutečnost, že obec má v úmyslu vybudovat na požadovaných částech pozemků chodník. Obec chce pro výstavbu chodníku využít dotační prostředky a poskytovatel dotace požaduje předložit doklad o vlastnictví pozemků zastavěných chodníkem.
Souhlas se stavbou Komunikace pro pěší v obci Nové Syrovice byl vydán v souladu s usnesením 1016/23/2009/RK a zároveň byla dne 20. 7. a 24. 7. 2009 uzavřena smlouva zakládající právo provést stavbu na částech krajských pozemků.
Pozemky, na částech kterých má být vybudován chodník, jsou ve vlastnictví kraje Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001. Zřizovací listinou byly dány do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Třebíč, resp. podle Rozhodnutí o sloučení příspěvkových organizací vydaného krajem Vysočina a schváleného Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 0523/08/2006/ZK ze dne 7. 11. 2006, účinného od 1. 1. 2007, byly svěřeny do správy organizace s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Katastrální úřad pro Vysočinu, katastrální pracoviště Třebíč vede pozemky par. č. 1836 a par. č. 1838 v k. ú. a obci Nové Syrovice na LV 268.
Návrh řešení Odbor majetkový doporučuje zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě na části pozemků určených k zastavění. Vzhledem k tomu, že pro výstavbu mají být použity dotační prostředky, musí obec doložit, že se stane vlastníkem požadovaných částí pozemků. Tímto dokladem bude smlouva o budoucí darovací smlouvě na část požadovaných pozemků. Zákonná podmínka pro převod požadovaných pozemků, tj. zveřejnění záměru darování částí pozemků par. č. 1836 a par. č. 1838 v k.ú. Nové Syrovice na úřední desce krajského úřadu proběhlo ve dnech 22. 7. - 24. 8. 2009.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi krajem Vysočina a obcí Nové Syrovice.
StanoviskaUsnesením 1016/23/2009/RK rada kraje souhlasila se stavbou Komunikace pro pěší v obci Nové Syrovice, kterou budou částečně dotčeny pozemky par. č. par. č. 1836 a par. č. 1838 v k. ú. a obci Nové Syrovice ve vlastnictví kraje Vysočina; rozhodla uzavřít nepojmenovanou smlouvu, prokazující právo obce Nové Syrovice provést stavbu na části pozemků par. č. 1836 a par. č. 1838 v k. ú. a obci Nové Syrovice, zveřejnit záměr darování částí pozemků par. č. 1836 a par. č. 1838 zastavěných stavbou Komunikace pro pěší v obci Nové Syrovice do vlastnictví obce Nové Syrovice a doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi krajem Vysočina a obcí Nové Syrovice, v níž se kraj zaváže darovat část pozemků par. č. 1836 a par. č. 1838 v k. ú. a obci Nové Syrovice a obec Nové Syrovice se zaváže části těchto pozemků zastavěných stavbou přijmout do svého vlastnictví.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace, provoz Třebíč souhlasí se stavbou chodníku na částech pozemků par. č. 1386 a par. č. 1838 v k. ú. a obci Nové Syrovice a navrhuje provést majetkoprávní vypořádání pozemků zastavěných chodníkem. Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s uzavření budoucí darovací smlouvy.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi krajem Vysočina a obcí Nové Syrovice, v níž se kraj Vysočina zaváže darovat část pozemků par. č. 1836 a par. č. 1838 v k. ú. a obci Nové Syrovice a obec Nové Syrovice se zaváže části těchto pozemků zastavěných stavbou chodníků přijmout do svého vlastnictví.
Termín 30. 9. 2009