Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2009-45

ZK-04-2009-45.doc  ZK-04-2009-45pr1.xls  ZK-04-2009-45pr1upr1.xls  ZK-04-2009-45pr2.xls
Číslo jednacíZK-04-2009-45
NázevNávrh postupu na zabezpečení přípravy krajských projektů v oblasti dopravní infrastruktury pro období 2007 - 2013, třetí etapa příprava projektů pro období 2010-2013
Zpracoval R. Handa, H. Strnadová
Předkládá L. Joukl
Popis problémuPříprava krajských projektů v oblasti dopravní infrastruktury s cílem získat finanční podporu na realizaci investičních akcí ze strukturálních fondů Evropské unie.
Kraj Vysočina je vlastníkem 1 630 km silnic II. třídy a 2 946 km silnic III. třídy. Celkem kraj vlastní 4 576 km silnic. Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen ODSH ) zpracoval návrh Páteřní silniční sítě kraje Vysočina , který zohledňuje rozhodující komunikační spojení významných center osídlení a hospodářského rozvoje regionu a měl by zabezpečovat propojení mezi okresy a sousedními kraji. Tato Páteřní silniční síť kraje Vysočina by měla splňovat parametry osy dopravního spojení, na kterou by měly navazovat ostatní pozemní komunikace na území kraje Vysočina a byla schválena usnesením zastupitelstva kraje 0214/03/2006/ZK, změna č. 1 usnesením 0177/03/2008/ZK .
Kvalitní pozemní dopravní síť je jedním z hlavních rozvojových parametrů pro zajištění ekonomického a hospodářského rozvoje každého regionu a zajišťuje i důležitou roli v rámci dostupnosti základních sociálních a občanských potřeb obyvatel regionu.
Investiční náklady související s nezbytnou souvislou a běžnou údržbou, potažmo s budováním nových úseků pozemních komunikací či zvyšováním a zlepšováním jejich technických parametrů, patří k finančně nejnáročnějším investičním akcím.
Technická i majetková příprava některých investičních projektů, které byly dosud schváleny, se jeví jako velmi problematická - popis stavu přípravy je uveden v materiálu ZK-04-2009-45, př. 2. Pro další možnost čerpání zdrojů strukturálních fondů Evropské unie a zajištění včasné přípravy se jeví potřeba zařadit další nové projekty. Grafické znázornění jednotlivých úseků je uvedeno v příloze ZK-04-2009-45, př. 3.
Z hlediska předložení žádostí o podporu je nutné především zajistit majetkoprávní vypořádání pozemků a získat příslušné povolení (ohlášení stavby nebo územní rozhodnutí a žádost o stavební povolení)
Mezi rozhodující finanční nástroje, které je možné využít pro zabezpečení realizace s ohledem na přímé investice do infrastruktury tělesa pozemní komunikace, patří zejména:
* Regionální operační program NUTS II Jihovýchod 2007 - 2013
* Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství navrhuje zpracovat technické a majetkoprávní podklady k úsekům uvedeným v příloze ZK-04-2009-45, př. 1 tak, aby bylo možné do roku 2013 předložit žádosti o podporu do výše zmíněných operačních programů.
Nutnou podmínkou, aby tyto náklady byly zařazeny mezi náklady uznatelné, však je, aby byly zřízeny zvláštní účty k jednotlivým uvažovaným projektům a veškeré finanční pohyby k jednotlivým akcím byly prováděny prostřednictvím těchto zvláštních účtů.
Navrhujeme tedy, aby na projekty uvedené v příloze ZK-04-2009-45, př. 1 byly vyčleněny odpovídající finanční prostředky na předfinancování. Tyto prostředky se budou převádět na zvláštní účty průběžně na základě uplatnění dodavatelských faktur v rámci smluvního plnění zakázek nutných k fyzické přípravě jednotlivých akcí.
Rozdělení kompetencí v rámci přípravné fáze projektů:
ODSH - zajištění projektové a další technické a obchodní přípravy akcí, veřejných zakázek, řízení fyzické realizace zakázek, zajištění inženýrského dohledu nad plněním zakázek, zpracování podkladů pro zpracování žádostí, zajištění externího zpracování finančního a ekonomického hodnocení projektu a koordinace činností souvisejících s povinnostmi vůči řídícím orgánům konkrétního operačního programu. ODSH dále ve spolupráci s Odborem ekonomickým Krajského úřadu kraje Vysočina zajistí závěrečné finanční vyhodnocení projektů.
OM - zpracování podkladů v záležitostech majetkoprávních
OE - založení zvláštních účtů jednotlivých projektů investičních akcí a koordinace převodu finančních prostředků na základě požadavků ODSH a spolupráce při závěrečném finančním vyhodnocení projektů.
StanoviskaRada kraje svým usnesením č. 0840/19/2009/RK doporučila zastupitelstvu kraje
* vzít na vědomí přípravu projektů kraje Vysočina v oblasti dopravní infrastruktury pro období 2009 - 2013 dle materiálů ZK-04-2009-45, př. 1, př. 2 a ZK-04-2009-45, př. 3;
* schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv na přípravu a realizaci jednotlivých projektů dle materiálu ZK-04-2009-45, př. 1 na zvláštní účty jednotlivých projektů. Finance budou uvolňovány postupně dle aktuální potřeby každého projektu;
* zavázat se, že v případě nedostatku zdrojů ve Fondu strategických rezerv bude předfinancování projektů dle materiálu ZK-04-2009-45, př. 1 zajištěno prostřednictvím úvěru.
OM: souhlasí s návrhem usnesení.
OE: při uvažovaných investičních nákladech by byl konečný podíl kraje na financování uvedených projektů 218 625 tis. Kč (za podmínky 85% podílu EU a 7,5% podílu státního rozpočtu v případě získání finanční podpory z ROP). Celková požadovaná částka je nad současné finanční možnosti rozpočtu i fondů kraje, je potřeba vzít v úvahu i objem alokace finančních prostředků v ROP a zabezpečit v co největší míře uznatelnost vynaložených výdajů. Je pravděpodobné, že na předfinancování všech uvedených projektů v navrhované výši nebudou finanční prostředky z Fondu strategických rezerv dostatečné.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
bere na vědomí
se zavazuje,
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství, odbor majetkový, odbor ekonomický