Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2009-77

ZK-03-2009-77.doc  ZK-03-2009-77pr1.xls  ZK-03-2009-77pr2.xls  ZK-03-2009-77pr3.xls
Číslo jednacíZK-03-2009-77
NázevÚprava finanční alokace Fondu Vysočiny pro rok 2009
Zpracoval D. Vichr
Předkládá V. Novotný
Popis problémuJedná se o návrh na úpravu finanční alokace Fondu Vysočiny (dále i FV ) pro rok 2009.
Pro rok 2009 byla Zastupitelstvem kraje Vysočina dne 27. 1. 2009 usnesením č. 0013/01/2009/ZK schválena finanční alokace FV pro rok 2009. Alokace byla před projednáním v zastupitelstvu kraje schválena Radou Fondu.
Struktura finančního rámce FV je určena podle členění Programu rozvoje kraje Vysočina (dále jen PRK ) a to do úrovně dílčích cílů. Tyto dílčí cíle byly naplněny finančními prostředky zejména na základě návrhů odborů krajského úřadu, které zpracovaly náměty na vyhlášení grantových programů pro rok 2009. Postupným vyhlašováním grantových programů během roku dochází k naplňování opatření v jednotlivých dílčích cílech PRKu. Struktura PRK dle hlavních a dílčích cílů je obsahem přílohy č. 3.
Alokace FV byla pro rok 2009 schválena v objemu 77,9 mil. Kč. Aktuálně již bylo vyhlášeno 12 grantových programů ve výši 38 mil. Kč. K vyhlášení dalších grantových programů je v dílčích cílech k dispozici ještě 39,9 mil Kč. Alokace pro rok 2009 a přehled již vyhlášených grantových programů je obsahem přílohy č. 1.
V souvislosti s přijetím Strategie kraje Vysočina pro období hospodářské krize je navrhována úprava alokace FV týkající se navýšení podpory v oblasti investiční činnosti. Je předpoklad, že tato zvýšená investiční činnost bude mít pozitivní vliv na objem zakázek u drobných místních podnikatelů a stavebních firem.
Návrh řešení Odbory regionálního rozvoje a odbor kultury připravují k vyhlášení grantové programy Památkově chráněná území a Naše školka (oba grantové programy jsou součástí samostatného materiálu, který bude předložen ke schválení zastupitelstvu kraje):

a) Grantový program Památkově chráněná území - program bude určený na obnovu původních nebo kulturně a historicky cenných konstrukcí a prvků objektů, které nejsou kulturními památkami, ale nacházejí se v památkově chráněných územích (tj. v zónách a rezervacích) a podílejí se na charakteru a výrazu památkově chráněných území.
Vyhlášení tohoto grantového programu se předpokládá místo grantového programu Edice Vysočiny VII. a není tedy třeba provádět změnu alokace v dílčím cíli 2.5.

b) Grantový program Naše školka - cílem programu bude zkvalitnění předškolní péče na území kraje Vysočina; GP by měl být zaměřen na opravy, rekonstrukce, modernizace a dovybavení budov stávajících mateřských škol tak, aby jejich stav odpovídal hygienickým, bezpečnostním a prostorovým podmínkám v souvislosti s aktuálním demografickým vývojem v oblasti počtu dětí předškolního věku.
Aby mohl být tento grantový program vyhlášen, je třeba finančně posílit dílčí cíl 1.3. Prostředky ve výši 5,3 mil. Kč budou převedeny z dílčích cílů 2.1, 2.2, 2.3 a 3.2:

- z dílčího cíle 2.1 finanční částku ve výši 1,1 mil. Kč (v roce 2009 by byl GP Technická a přírodovědná tvořivost vyhlášen se sníženou alokací)
- z dílčího cíle 2.2 finanční částku ve výši 1,2 mil. Kč (v roce 2009 by nebyl vyhlášen GP Bydlete na venkově 2009)
- z dílčího cíle 2.3 finanční částku ve výši 2,5 mil. Kč (v roce 2009 by nebyl vyhlášen GP Prevence dětských úrazů)
- z dílčího cíle 3.2 finanční částku ve výši 0,5 mil. Kč (zatím blíže neurčené grantové programy z oblasti informatiky by při vyhlašování v roce 2009 byly o tuto částku sníženy)

Změny byly projednány s dotčenými odbory krajského úřadu.
StanoviskaRada Fondu doporučila zastupitelstvu kraje na svém zasedání dne 28. 4. 2009 schválit navržené usnesení.
OŠMS: Převod finančních prostředků z dílčího cíle 2.1 ve výši 1,1 mil. Kč byl s odborem projednán a s řešením souhlasíme.
Odbor informatiky souhlasí s navrženým řešením.
Odbor zdravotnictví souhlasí s navrženým řešením.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
poměrné rozdělení prostředků Fondu Vysočiny pro rok 2009 dle materiálu ZK-03-2009-77, př. 2.
Odpovědnost V. Novotný, odbor regionálního rozvoje
Termín 12. 5. 2009