Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2009-70

ZK-03-2009-70.doc  ZK-03-2009-70pr1.xls  ZK-03-2009-70pr2.xls  ZK-03-2009-70pr3.xls
Číslo jednacíZK-03-2009-70
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Školství, mládeže a sportu - účelová dotace na realizaci 2. etapy rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohled
Zpracoval A. Vlachová, Z. Nevrkla, V. Krutišová
Předkládá M. Kružíková
Popis problémuRozhodnutím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (dále jen MŠMT ČR) byla přidělena kraji Vysočina neinvestiční dotace na realizaci 2. etapy rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce na rok 2009 v celkové výši 44 970 tis Kč. Finanční prostředky jsou účelově určeny pouze pro pedagogické pracovníky právnických osob vykonávajících činnost mateřských škol, základních škol včetně základních škol speciálních, středních škol a konzervatoří, a to na zvýšení motivačních složek platů a mezd pedagogických pracovníků.
Právnická osoba vykonávající činnost školy obdrží finanční prostředky ve výši odpovídající násobku přepočteného počtu pedagogických pracovníků podle skutečnosti vykázané ve statistickém výkazu P1-04 ve 4. čtvrtletí a částky:
10 000,- Kč, pokud právnická osoba vykonává činnost základní školy nebo základní školy speciální,
5 000,- Kč, pokud právnická osoba vykonává činnost mateřské školy,
2 500,- Kč, pokud právnická osoba vykonává činnost střední školy nebo konzervatoře
Výsledná částka se zaokrouhlí na celé tisíce Kč. V případě, že se jedná o právnickou osobu vykonávající činnost školy zřizovanou krajem, obcí, či svazkem obcí, která odměňuje podle § 109 odst. 3 zákoníku práce, bude částka rozdělena na platy a související zákonné odvody.
Cílem této 2. etapy rozvojového programu je podpořit alespoň částečné vyrovnání rozdílů v motivačních složkách platů a mezd v jednotlivých druzích škol. Škola využije tyto účelově přidělené finanční prostředky na zvýšení motivačních složek platů a mezd pedagogických pracovníků diferencovaně, a to v souladu s platnými pracovně právními předpisy (zákoník práce, nařízení vlády č. 564/2009 Sb., v platném znění, kolektivní smlouva, vnitřní platový předpis apod.).
Návrh řešení Finanční prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu dle § 163 odst. 1 písm. a) školského zákona krajský úřad v přenesené působnosti s vědomím zastupitelstva kraje přiděluje právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení.
OŠMS zastupitelstvu kraje navrhuje vzít na vědomí přidělení účelových prostředků na realizaci 2. etapy rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce právnickým osobám vykonávajícím činnost škol, které zřizuje kraj v celkové výši 7 005 tis. Kč dle přílohy 1, právnickým osobám vykonávajícím činnost škol, které zřizují obce v celkové výši 37 367 tis. Kč dle přílohy 2 a soukromým školám v celkové výši 598 tis. Kč dle přílohy 3 materiálu ZK-03-2009-70.
StanoviskaRada kraje projednala materiál dne 14. 4. 2009 s usnesením č. 0555/13/2009/RK:
Rada kraje
* rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení příjmů (položka 4116 Ostatní neinvestiční přijaté transfery ze státního rozpočtu) a výdajů (kapitola Školství, mládeže a sportu) rozpočtu kraje o účelovou dotaci MŠMT ČR na realizaci 2. etapy rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce v celkové výši 44 970 tis. Kč určenou právnickým osobám vykonávající činnost škol zřizovaných krajem, obcemi a soukromým školám dle materiálu RK-13-2009-42;
* změnu závazného ukazatele příspěvku na provoz právnickým osobám vykonávajícím činnost škol, které zřizuje kraj (příspěvkovým organizacím) o poskytnuté účelové prostředky na realizaci 2. etapy rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce o částku 7 005 tis. Kč dle materiálu RK-13-2009-42, př. 1;
doporučuje
zastupitelstvu kraje vzít na vědomí přidělení účelových prostředků na realizaci 2. etapy rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce právnickým osobám vykonávajícím činnost škol, které zřizuje kraj v celkové výši 7 005 tis. Kč dle materiálu RK-13-2009-42, př. 1, právnickým osobám vykonávajícím činnost škol, které zřizují obce v celkové výši 37 367 tis. Kč dle materiálu RK-13-2009-42, př. 2 a soukromým školám v celkové výši 598 tis. Kč dle materiálu RK-13-2009-42, př. 3.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
bere na vědomí
přidělení účelových prostředků na realizaci 2. etapy rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce právnickým osobám vykonávajícím činnost škol, které zřizuje kraj v celkové výši 7 005 tis. Kč dle materiálu ZK-03-2009-70, př. 1, právnickým osobám vykonávajícím činnost škol, které zřizují obce v celkové výši
37 367 tis. Kč dle materiálu ZK-03-2009-70, př. 2 a soukromým školám v celkové výši
598 tis. Kč dle materiálu ZK-03-2009-70, př. 3.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu, ekonomický odbor
Termín květen 2009