Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2009-58

ZK-02-2009-58.doc  ZK-02-2009-58pr1.doc  ZK-02-2009-58pr2.doc  ZK-02-2009-58pr3.doc  ZK-02-2009-58pr4.doc
Číslo jednacíZK-02-2009-58
Zpracoval K. Lisá
Předkládá T. Škaryd
Popis problémuJedná se o záměr vytvoření expozice středoevropského barokního umění v budově zámku ve Žďáře nad Sázavou a o otázku partnerství a spoluúčasti na finančním krytí provozních nákladů tohoto projektu ze strany kraje Vysočina.
V roce 2005 byla v budově Konventu bývalého cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou instalována stálá expozice Život a dílo stavitele Jana Santiniho, která byla realizována Informačním a turistickým centrem ŽĎAS, a.s. Na tento projekt by měla navázat celoročně provozovaná expozice věnovaná výtvarnému umění, které vzniklo v době a v prostředí, ve kterém Santini žil a tvořil. Jedná se o období vrcholného baroka a prostředí lokalizované předními středoevropskými kláštery. Na základě jednání ŽĎAS, a.s. s vedením Národní Galerie Praha byly vytvořeny smluvní podmínky pro vznik stálé expozice barokního umění Evropy, ve které by se mělo představit více než 70 děl autorů navazujících na lokaci Santiniho tvorby.
Zástupci Města Žďár nad Sázavou a Informačního a turistického centra ŽĎAS, a.s. se obrátili na kraj Vysočina s nabídkou partnerství a spoluúčasti kraje Vysočina na krytí části provozních nákladů uvedeného projektu. Roční provozní náklady by měly činit cca 1,2 mil. Kč, předpokládané roční výnosy jsou odhadovány na 600 tis. Kč, rozdíl mezi ročními náklady a výnosy, jenž je nutné ve spolupráci smluvních partnerů uhradit, se pohybuje v sumě cca 600 tis. Kč. (Celkové investiční náklady jsou cca 3,4 mil. Kč, viz materiál ZK-02-2009-58, př. 1)
Prohlášení o partnerství v projektu dlouhodobé výstavy je obsahem návrhu Memoranda o přípravě, realizaci a provozování expozice s názvem Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze (dále jen memorandum ), v němž je kraj Vysočina uváděn jako jedna ze smluvních stran. Dalšími smluvními partnery jsou Národní galerie Praha zajišťující výběr a instalaci výtvarných děl, ŽĎAS, a.s., připravující výstavní prostory, Kinský Žďár, a.s., jakožto pronajímatel objektu, a Město Žďár nad Sázavou, které by zajišťovalo ve spolupráci s krajem Vysočina celoroční provoz nové expozice s termínem otevření v květnu 2009 (viz
ZK-02-2009-58, př. 2).
Zastupitelstvo města Žďár nad Sázavou dne 26. 6. 2008 schválilo původní návrh výše zmíněného memoranda (viz ZK-02-2009-58, př. 3).
Dne 26. 8. 2008 byli členové rady kraje informováni o projektu expozice s názvem Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze . Odbor kultury a památkové péče následně s partnery projektu, kteří přijali všechny podněty odboru, dojednal konečné znění memoranda.
Dne 10. 12. 2008 Národní galerie v Praze a ŽĎAS, a.s. v Praze slavnostně podepsaly smlouvu o spolupráci těchto smluvních stran při přípravě a realizaci expozice.
Návrh řešení Připravovaný projekt expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze je mimořádný svým rozsahem, zaměřením i participací subjektů na celostátní úrovni a odbor kultury a památkové péče navrhuje zastupitelstvu kraje jej podpořit.
S ohledem na jeho význam a přínos pro rozvoj kraje v oblasti kulturní, turistické, společenské a v návaznosti i ekonomické navrhuje odbor kultury a památkové péče zastupitelstvu kraje schválit přistoupení kraje Vysočina k Memorandu o přípravě, realizaci a provozování expozice s názvem Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze a rozhodnout poskytnout dotaci Městu Žďár nad Sázavou ve výši 200 tis. Kč ročně na krytí části provozních nákladů projektu expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze v období let 2009-2010 dle materiálu ZK-02-2009-58, př. 4. Dále je navrhováno schválit rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Kultura, § 3317 Výstavní činnost v kultuře o částku 200 tis. Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva o částku 200 tis. Kč.
Po uvedeném období bude provedeno vyhodnocení úspěšnosti projektu, zejména posouzení ročních provozních nákladů expozice, na základě čehož bude kraj moci zvážit další nastavení podpory kraje projektu.
Finanční prostředky na projekt expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze byly uvedeny v rozpočtu kraje jako další možné požadavky OKPP na rok 2009.
StanoviskaOdbor ekonomický:
Odbor ekonomický nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření. Aktuální stav kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva je 90 900 tis. Kč.
Rada kraje na svém zasedání č. 08/2009 uvedený materiál projednala a usnesením č. 0290/08/2009/RK jej doporučila zastupitelstvu kraje ke schválení.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* přistoupení kraje Vysočina k Memorandu o přípravě, realizaci a provozování expozice s názvem Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze dle materiálu
ZK-02-2009-58, př. 2;
* rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Kultura, § 3317 Výstavní činnost v kultuře o částku 200 tis. Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti j.n., položky Nespecifikovaná rezerva o částku 200 tis. Kč;
poskytnout dotaci Městu Žďár nad Sázavou, Žižkova 227/1, IČO: 295 841, ve výši 200 tis. Kč ročně na krytí části provozních nákladů projektu expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze v období let 2009-2010 dle materiálu ZK-02-2009-58, př. 4.
Odpovědnost Odbor kultury a památkové péče, Odbor ekonomický
Termín 31. 12. 2010