Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2009-83

NázevFOND VYSOČINY - grantový program Krajina Vysočiny 2009
Zpracoval J. Joneš, M. Brom
Předkládá Z. Ryšavý
Popis problémuV tomto materiálu se jedná o návrh na vyhlášení grantového programu Krajina Vysočiny 2009 s alokací 1 000 000,- Kč.
Zastupitelstvo kraje zřídilo na základě zákona č. 129/2000 Sb., o krajích a v souladu
s ust. § 5 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, usnesením 018/02/2002/ZK samostatný účelový trvalý Fond Vysočiny jako nástroj k realizaci cílů, dílčích cílů a opatření Programu rozvoje kraje.
Ve shodě se schválenou alokací Fondu Vysočiny na rok 2009 odbor životního prostředí připravil grantový program Krajina Vysočiny 2009 . Grantový program Krajina Vysočiny 2009 je plně v souladu s Programem rozvoje kraje, přičemž naplňuje jeho cíl 4: Zavádění principů udržitelného rozvoje kraje, dílčí cíl 4.1: Péče o krajinu Vysočiny, opatření
4.1.1: Péče o krajinu Vysočiny.
Cílem grantového programu Krajina Vysočiny 2009 je podpořit průzkum a poznávání krajiny tj. sběr aktuálních informací o přírodě v kraji Vysočina. I když se zdá být krajina v současné době už důkladně prozkoumána, je nutné pro účely orgánů ochrany přírody množství dat aktualizovat, další údaje doplnit či ověřit, některé známé lokality nebyly ještě vůbec seriozně popsány a zdokladovány, jiná území čekají teprve na své objevení .
Návrh řešení Odbor životního prostředí předkládá návrh výzvy na vyhlášení grantového programu
Krajina Vysočiny 2009 dle materiálu ZK-02-2009-83, př. 1.

Finanční alokace: 1 000 000,- Kč

Účelem poskytovaných finančních prostředků je zajistit spolufinancování inventarizace území, monitoringu biotopů a výskytu zvláště chráněných živočichů apod. Důraz je mimo jiné kladen na mapování nových lokalit, tedy nejen inventarizaci už historicky známých území,
ale i sběr informací pro orgány ochrany přírody dosud nových a neznámých. Sebraná
a shromážděná data přispějí k podrobnějšímu poznání krajiny, budou analyzována a aktivně využívána orgány ochrany přírody. Na základě takto sebraných dat je např. možné navrhnout postupy a péči pro případný nově nalezený předmět ochrany, mohou se stát podkladem pro plány péče již vyhlášených zvláště chráněných území aj.

Odbor životního prostředí rovněž předkládá Zastupitelstvu kraje Vysočina návrh
na hodnocení specifických kritérií, podle nichž budou posuzovány jednotlivé projekty řídícím výborem programu. Tato kriteria jsou předložena jako neveřejná příloha č. 2 materiálu
ZK-02-2009-83.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje:
Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky Statutu účelového Fondu Vysočiny a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
Usnesením 0336/08/2009/RK
rada kraje doporučila zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program Krajina Vysočiny 2009 na podporu průzkumu a poznávání krajiny dle materiálu RK-08-2009-83, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyhlašuje
grantový program Krajina Vysočiny 2009 dle materiálu ZK-02-2009-83, př. 1;
jmenuje
* řídicí výbor grantového programu Krajina Vysočiny 2009 ve složení:
ČSSD-
ODS -
KDU-ČSL-
KSČM-
* ...........................předsedou řídicího výboru grantového programu Krajina Vysočina 2009 ;
* garantem grantového programu Krajina Vysočiny 2009 odbor životního prostředí a zástupcem garanta M. Broma s právem hlasovacím a J. Joneše s právem poradním
pověřuje
radu kraje, aby v případě rezignace člena řídicího výboru jmenovala náhradníka.
Odpovědnost odbor životního prostředí
Termín 10. 3. 2009