Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2009-78

ZK-02-2009-78.doc  ZK-02-2009-78pr1.doc
Číslo jednacíZK-02-2009-78
NázevFOND VYSOČINY - Grantový program Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2009
Zpracoval Z. Kasalová
Předkládá M. Hyský
Popis problémuJedná se o návrh na vyhlášení grantového programu zaměřeného na rozvoj doprovodné infrastruktury cestovního ruchu na území kraje Vysočina využitelné pro pobytově-rekreační turistiku s alokací 4,5 mil. Kč.
K aktivitám specifikovaným v opatření 1.4.4 Programu rozvoje kraje pro oblast cestovního ruchu patří podpora budování a zkvalitňování základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu. Podpora investic vedoucích k rozvoji a zvýšení úrovně vybavení pro možnosti aktivního trávení volného času rozšiřuje nabídku sportovně-rekreačního turismu a zvyšuje jeho konkurenceschopnost. V letech 2003 - 2008 byla podpora realizována šesti obdobně zaměřenými grantovými programy, v nichž s podporou 20 mil. Kč byly realizovány projekty v celkovém objemu 57,1 mil. Kč.
Navrhovaný grantový program (dále jen GP ) je určen pro projekty v maximálním objemu investic do 2 mil. Kč a pro žadatele, kterými mohou být fyzické i právnické osoby. Tento navrhovaný GP je doplňkem k Programu rozvoje venkova (dále jen PRV ) a k Regionálnímu operačnímu programu Jihovýchod (dále jen ROP JV ). V rámci PRV lze podporovat projekty, které jsou realizovány v obcích do 2 tis. obyvatel, žadatelem nemohou být obce, svazky obcí a nezemědělské podnikatelské subjekty, které podnikají v oblasti cestovního ruchu déle než 2 roky. V rámci ROP JV mohou o podporu na uvedené aktivity požádat i veřejné subjekty, podnikatelé však musí mít více než dvouletou historii. Minimální objem investic je 2 mil. Kč.
Návrh řešení Aktivity navrhované k podpoře v předkládaném GP jsou shodné s aktivitami definovanými výzvou GP z roku 2008. V roce 2009 je GP rozdělen opět na dva podprogramy.
– Podprogram A je zaměřen na možnost spolufinancování výstavby a modernizace infrastruktury využitelné v letní sezóně, tzn. budování a modernizaci pěších tras, cykloturistických tras, naučných stezek, hipotras a zařízení pro aktivní trávení volného času s prokazatelným využitím pro turistickou nabídku.
– Podprogram B je zaměřen na budování a údržbu lyžařských běžeckých tratí a modernizaci sjezdových lyžařských areálů s cílem zajistit jejich bezpečnostní a technický standard.
Důvodem rozdělení je hledisko objektivního posouzení rozdílně náročného typu investic (časově i organizačně) při hodnocení jednotlivých žádostí.

Podmínky Výzvy k předkládání projektů jsou obsahem přílohy č. 1 tohoto materiálu
(ZK-02-2009-78, př.1). ORR rovněž předkládá Zastupitelstvu kraje Vysočina návrh na hodnocení specifických kritérií, podle nichž budou posuzovány jednotlivé projekty řídicím výborem programu. Tato kritéria jsou předložena jako neveřejná příloha č. 2 materiálu
ZK-02-2009-78.

Celkem na dílčí cíl 1.4 pro rok 2009
4.500.000,- Kč
GP Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2009
- 4.500.000,- Kč
Zůstatek
StanoviskaStanovisko ORR:
Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky Statutu účelového Fondu Vysočiny a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.

Stanovisko rady kraje:
Rada kraje na svém zasedání dne 17. 2. 2009 doporučila zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2009 dle materiálu
ZK-02-2009-78, př. 1.

Stanovisko Výboru regionálního rozvoje:
Výbor regionálního rozvoje na svém zasedání dne 17. 2. 2009 doporučil zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2009 dle materiálu ZK-02-2009-78, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyhlašuje
grantový program Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2009 dle materiálu
ZK-02-2009-78, př. 1;
jmenuje
* řídicí výbor grantového programu Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2009 ve složení:
ČSSD -
ODS -
KDU-ČSL -
KSČM -
* ...................... předsedou řídicího výboru grantového programu Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2009 ;
* garantem grantového programu Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2009 odbor regionálního rozvoje a Zdeňku Kasalovou zástupcem garanta s právem hlasovacím a Luďka Hrůzu s právem poradním a
pověřuje
radu kraje, aby v případě rezignace člena řídicího výboru jmenovala náhradníka.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 10. 3. 2009