Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2009-62

ZK-02-2009-62.doc  ZK-02-2009-62pr1.xls  ZK-02-2009-62pr2.xls  ZK-02-2009-62pr3.xls
Číslo jednacíZK-02-2009-62
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Školství, mládeže a sportu - účelová dotace na realizaci rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kva
Zpracoval A. Vlachová, Z. Nevrkla
Předkládá M. Kružíková
Popis problémuRozhodnutím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (dále jen MŠMT ČR) byla přidělena kraji Vysočina neinvestiční dotace na realizaci rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce na rok 2009 v celkové výši 150 556 tis Kč. Jedná se o účelovou dotaci určenou pro právnické osoby vykonávající činnost škol a školských zařízení zřizovaných krajem, obcemi a pro soukromé školy a školská zařízení. Na jednoho přepočteného pedagogického pracovníka obdrží školy a školská zařízení částku 18 728,- Kč. Výsledná částka se zaokrouhlí na celé tisíce Kč. V případě, že se jedná o právnickou osobu vykonávající činnost školy nebo školského zařízení zřizovanou krajem, obcí, či svazkem obcí, která odměňuje podle § 109 odst. 3 zákoníku práce, bude částka rozdělena na platy a související zákonné odvody. Cílem rozvojového programu je umožnit ředitelům škol a školských zařízení lépe ocenit pedagogické pracovníky dosahující dlouhodobě kvalitních výsledků, zejména v oblasti přípravy nebo realizace kurikulární reformy, a to bez ohledu na počet let pedagogické praxe.
Finanční prostředky budou školám a školským zařízením poskytovány čtvrtletně. Na zvláštní účet kraje pro školství byly převedeny z MŠMT ČR finanční prostředky na 1. čtvrtletí 2009 ve výši 37 640 tis. Kč.
Návrh řešení Finanční prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu dle § 163 odst. 1 písm. a) školského zákona krajský úřad v přenesené působnosti s vědomím zastupitelstva kraje přiděluje právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení.
Zastupitelstvu kraje je navrhováno vzít na vědomí přidělení účelových prostředků na realizaci rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizuje kraj v celkové výši 51 226 tis. Kč dle přílohy 1, právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizují obce v celkové výši 94 092 tis. Kč dle přílohy 2 a soukromým školám a školským zařízením v celkové výši 5 238 tis. Kč dle přílohy 3 materiálu ZK-02-2009-62.
StanoviskaRada kraje projednala materiál dne 17. 2. 2009 s usnesením č. 0246/07/2009/RK:
Rada kraje
* rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení příjmů (položka 4116 Ostatní neinvestiční přijaté transfery ze státního rozpočtu) a výdajů (kapitola Školství, mládeže a sportu) rozpočtu kraje o účelovou dotaci MŠMT ČR na realizaci rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce v celkové výši 150 556 tis. Kč určenou právnickým osobám vykonávající činnost škol a školských zařízení zřizovaných krajem, obcemi a soukromým školám a školským zařízením dle materiálu RK-07-2009-31;
* změnu závazného ukazatele příspěvku na provoz právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizuje kraj (příspěvkovým organizacím) o poskytnuté účelové prostředky na realizaci rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce o částku 51 226 tis. Kč dle materiálu RK-07-2009-31, př. 1 a
doporučuje
* zastupitelstvu kraje vzít na vědomí přidělení účelových prostředků na realizaci rozvojového programu Zvýšení nenárokových složek platů a motivačních složek mezd pedagogických pracovníků regionálního školství s ohledem na kvalitu jejich práce právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizuje kraj v celkové výši 51 226 tis. Kč dle materiálu RK-07-2009-31, př. 1, právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizují obce v celkové výši 94 092 tis. Kč dle materiálu RK-07-2009-31, př. 2 a soukromým školám a školským zařízením v celkové výši 5 238 tis. Kč dle materiálu RK-07-2009-31, př. 3.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
bere na vědomí
ZK-02-2009-62, př. 1, právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizují obce v celkové výši 94 092 tis. Kč dle materiálu ZK-02-2009-62, př. 2 a soukromým školám a školským zařízením v celkové výši 5 238 tis. Kč dle materiálu
ZK-02-2009-62, př. 3.