Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2009-21

NázevDarování pozemků v k. ú. Bedřichov u Jihlavy, obec Jihlava
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá L. Joukl
Popis problémuPředkládaný materiál řeší darování pozemku zastavěného místní komunikací do vlastnictví statutárního města Jihlava.
Odbor majetkový v rámci řešení údržby silniční vegetace zjistil, že kraj Vysočina vlastní mimo jiné pozemek par. č. 524/8 - ost. plocha, silnice o výměře 4 050 m2 v k. ú. Bedřichov u Jihlavy, obec Jihlava. Jedná se o pozemek zastavěný místní komunikací ve vlastnictví statutárního města Jihlava - ulice Smrčenská. Dle sdělení Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, provoz Jihlava byl pozemek zastavěn pravděpodobně silnicí III/1311, která byla v minulosti vyřazena ze silniční sítě. Pozemek však převeden nebyl a zůstává ve vlastnictví kraje Vysočina. Tato situace vyvolává nutnost ve všech případech, kdy je třeba vydávat stanoviska vlastníka pozemku (např. stavební řízení, vodoprávní řízení apod.), aby se investoři obraceli na kraj, ačkoli se jedná o místní komunikaci. Tato situace nastala
i v případě, kdy investorem bylo statutární město Jihlava, ač se jednalo o jeho komunikaci.
Pozemek získal kraj Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001. Zřizovací listinou byl dán do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Jihlava, resp. podle Rozhodnutí o sloučení příspěvkových organizací vydaného krajem Vysočina a schváleného Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 0523/08/2006/ZK ze dne 7. 11. 2006, účinného od 1. 1. 2007, byl svěřen do správy organizace s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Pozemek je Katastrálním úřadem pro Vysočinu, katastrálním pracovištěm Jihlava veden na LV č. 1078 pro k.ú. Bedřichov u Jihlavy, Jihlava.
Návrh řešení Odbor majetkový doporučuje darovat uvedený pozemek do vlastnictví statutárního města Jihlava. Tomuto kroku musí v souladu s ustanovením § 18 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích předcházet zveřejnění záměru darování na úřední desce krajského úřadu, které proběhlo ve dnech 19. 1. -19. 2. 2009. Pozemek je zastavěn místní komunikací - ul. Smrčenská a převodem dojde ke sjednocení vlastníka komunikace a vlastníka pozemku komunikací zastavěného. Darování je v souladu se Zásadami Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina - čl. II, odst. 2. Darovaný pozemek bude sloužit pro veřejně prospěšné účely a nebude užíván komerčně. V případě kladného rozhodnutí o darování, bude pozemek vyjmut dodatkem zřizovací listiny ze správy Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace.
Usnesení předpokládá rozhodnout převést darem pozemek z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví statutárního města Jihlava a schválit dodatek zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, kterým bude upraven rozsah svěřeného majetku.
StanoviskaUsnesením 0018/02/2009/RK Rada kraje rozhodla zveřejnit záměr darování pozemku par. č. 524/8 - ost. plocha, silnice o výměře 4 050 m2 v k. ú. Bedřichov u Jihlavy, obec Jihlava z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví statutárního města Jihlava a doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout převést darem pozemek par. č. 524/8 - ost. plocha, silnice o výměře 4 050 m2 v k. ú. Bedřichov u Jihlavy, obec Jihlava z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví statutárního města Jihlava.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, provoz Jihlava souhlasí s převodem požadovaného pozemku do vlastnictví statutárního města Jihlava.
ODSH souhlasí s darováním pozemku.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
převést darem pozemek par. č. 524/8 - ost. plocha, silnice o výměře 4 050 m2 v k. ú. Bedřichov u Jihlavy, obec Jihlava z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví statutárního města Jihlava;
dodatek č. 314 Zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-02-2009-21, př. 1.
Termín červen 2009