Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2009-06

ZK-02-2009-06.doc  ZK-02-2009-06pr1.doc
Číslo jednacíZK-02-2009-06
NázevNávrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina v roce 2009
Zpracoval J. Pokorný
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuZastupitelstvo kraje Vysočina na svém zasedání dne 17. 12. 2008 schválilo usnesením
č. 0448/07/2008/ZK rozpočet kraje Vysočina na rok 2009, ve kterém je vyčleněna v kapitole Požární ochrana a IZS částka 1 mil. Kč na dotace obcím na ochranu obecního nemovitého majetku. Dotace na tuto aktivitu v rámci prevence kriminality jsou poskytovány v souladu s Koncepcí prevence kriminality kraje Vysočina na léta 2009 až 2011 (dále jen Koncepce ) a na základě zájmu obcí investovat do ochrany svého nemovitého majetku. Dotace jsou poskytovány od roku 2004 dle zásad, které schvaluje Zastupitelstvo kraje Vysočina a jsou určeny na ochranu obecního nemovitého majetku prostřednictvím prvků technické ochrany v rámci situační prevence.
Od roku 2004 bylo obcím vyplaceno 300 dotací v celkové výši 6 685 tis. Kč, přičemž obce vynaložily dalších asi 9 500 tis. Kč. Celkem tedy bylo do ochrany obecního nemovitého majetku investováno více než 16 mil. Kč. V roce 2008 požádalo o dotaci 73 obcí, dotace byla poskytnuta 39 obcím v celkové výši 1 013 tis. Kč. Celkem 2 obce schválenou dotaci nevyčerpaly.
Policie České republiky zaznamenala v loňském roce celkem 49 případů vloupání do objektů ve vlastnictví obcí, při kterých byla způsobena škoda ve výši asi 1 798 tis. Kč.
Návrh řešení Na základě vyhodnocení zkušeností z předcházejících roků, doporučení Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina a zájmu ze strany obcí kraje Vysočina se navrhuje i v letošním roce poskytnout dotace na ochranu obecního nemovitého majetku a podpořit opatření přispívající k omezování příležitostí k páchání majetkové trestné činnost, což je jedno z opatření obsažených v Koncepci. Z tohoto důvodu byl zpracován a zastupitelstvu kraje je předkládán k projednání návrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina na poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina v roce 2009 (příloha č. 1).
StanoviskaBezpečnostní komise Rady kraje Vysočina doporučuje Radě kraje Vysočina doporučit Zastupitelstvu kraje Vysočina schválit Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina v roce 2009 .
Ekonomický odbor - k návrhu Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina v roce 2009 nemá připomínek.
Rada kraje Vysočina - doporučuje Zastupitelstvu kraje Vysočina schválit Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina v roce 2009 dle materiálu RK-08-2009-15, př. 1 upr.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na ochranu obecního nemovitého majetku v kraji Vysočina v roce 2009 dle materiálu ZK-02-2009-06, př. 1.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 31. 12. 2009