Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2009-41

NázevNávrh změny financování projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice
Zpracoval R. Handa, H. Strnadová
Předkládá L. Joukl
Popis problémuMateriál je předkládán zastupitelstvu kraje z důvodu přijetí rozhodnutí o navýšení předfinancování projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice z Fondu strategických rezerv a předložení ke spolufinancování z jiného operačního programu, než byl původní předpoklad.
Rada kraje svým usnesením č. 1100/25/2008/RK uložila odboru dopravy a silničního hospodářství předložit žádost o poskytnutí podpory projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice do Operačního programu Cíl Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013 (dále jen EÚS ). Předfinancování tohoto projektu bylo zajištěno usnesením Zastupitelstva kraje Vysočina č. 0396/05/2008/ZK ve výši max. 35 mil. Kč. Žádost o registraci projektu se předpokládá podat v roce 2009. V současné době se připravují podklady pro podání žádosti.
Prvotní rozpočet investičních prostředků akce byl stanoven na základě obdobných projektů při zvolené stejné technologii souvislých oprav - zesílení povrchů. Po přesném zaměření stávající silnice a provedení sond konstrukce silnice byl zjištěn větší rozsah poškození silnice včetně špatného stavu 17 propustů v celé délce 11,5 km. Jednalo se hlavně o zjištění neúnosných krajnic téměř v celé délce. Na základě těchto skutečností byly zvoleny dvě varianty technologie stavebních úprav silnice. Odbor dopravy a silničního hospodářství zajistil vypracování posudku od externí firmy na posouzení navržených technologií stavebních úprav. Předpokládané náklady akce podle vypracovaných projektů jsou podle navržených technologií stavebních úprav 80 mil. Kč a 135 mil. Kč.
Přehledná situace stavby je přílohou materiálu ZK-01-2009-41, př. 1.
Návrh řešení Celková alokace EÚS na prioritní téma Regionální/místní komunikace na sedm let činí
12 682 779 EUR (45 295 639,- Kč ročně při kurzu 1 EUR/25 CZK) na 85 % způsobilých výdajů jednotlivých projektů ze tří krajů (Vysočina, Jihomoravský, Jihočeský). Dalších 5 % spolufinancuje stát a 10 % žadatel. Tato alokace je předmětem volné soutěže dotčených krajů a jejich obcí. S ohledem na navýšení nákladů projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice je velice málo pravděpodobné, že by takový projekt získal podporu z EÚS. Další zkušeností je i jednání z prosince 2008 s rakouskými partnery ohledně akce II/360 Štěpánovice - Vacenovice , kdy akce v takové vzdálenosti od hranic nejsou z jejich strany podporovány.
Z tohoto důvodu odbor dopravy a silničního hospodářství doporučil radě kraje schválit přesunutí žádosti o podporu projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice z EÚS do Regionálního operačního programu Jihovýchod (dále jen ROP JV ) při navýšení závazku Fondu strategických rezerv k předfinancování daného projektu. Předložením žádosti do ROP JV může projekt získat podporu až 92,5 % dotace na způsobilé výdaje. Tento projekt je stavebně realizovatelný v roce 2009. Předložení tohoto projektu napomůže čerpání alokace určené na podporu realizace silniční infrastruktury pro daný rok. Návrh tohoto řešení je zároveň podmíněn zrušením usnesení zastupitelstva kraje č. 0396/05/2008/ZK ze dne
16. 9. 2008.
StanoviskaRada kraje svým usnesením č. 0007/01/2009/RK zrušila usnesení č. 1100/25/2008/RK ze dne 19. 8. 2008; schválila předložení žádosti o podporu projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice do Regionálního operačního programu Jihovýchod; doporučila zastupitelstvu kraje: zrušit usnesení č. 0396/05/2008/ZK ze dne 16. 9. 2008; schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv ve výši max. 80 mil. Kč na zvláštní účet kraje určený na financování projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice s tím, že finanční prostředky budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby projektu; uložila odboru dopravy a silničního hospodářství předložit žádost o podporu projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice do Regionálního operačního programu Jihovýchod.

Odbor regionálního rozvoje
Odbor regionálního rozvoje souhlasí s návrhem usnesení.
Projekt s rozpočtem v takovémto rozsahu nelze doporučit k podání do Operačního programu Cíl 3 Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013 vzhledem k celkové výši alokovaných prostředků na oblast podpory 2.1 Doprava a regionální dostupnost a k cílům programu.
Odbor ekonomický
Ekonomický odbor souhlasí s návrhem usnesení.
V případě získání podpory z ROP bude krajský podíl 6 000 tis. Kč, původní rozsah projektu předpokládal krajský podíl ve výši 3 500 tis. Kč.
Odbor dopravy a silničního hospodářství
Odbor dopravy a silničního hospodářství doporučuje realizovat navrženou technologii stavebních úprav silnice v předpokládané výši 80 mil. Kč.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
ruší
usnesení č. 0396/05/2008/ZK ze dne 16. 9. 2008 a
převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv ve výši max. 80 mil. Kč na zvláštní účet kraje určený na financování projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice s tím, že finanční prostředky budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby projektu.
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 30. 4. 2009