Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2009-33

ZK-01-2009-33.doc
Číslo jednacíZK-01-2009-33
NázevUzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě - k.ú. a obec Náměšť nad Oslavou
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá L. Joukl
Popis problémuPředkládaný materiál řeší uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě jako podklad pro vydání správního rozhodnutí pro vyřazení silnice III/02326 ze sítě silnic II. a III. třídy na území kraje Vysočina a následné uzavření darovací smlouvy na pozemek a silniční těleso silnice III/02326.
Na odbor majetkový se obrátilo město Náměšť nad Oslavou se žádostí o bezúplatný převod pozemku par. č. 1155/5 - ost. plocha, dráha o výměře 2952 m2 včetně silničního tělesa v k.ú. a obci Náměšť nad Oslavou. Město má v úmyslu pozemek použít pro výstavbu nového autobusového nádraží a uvádí, že vedení tohoto pozemku v silniční síti kraje Vysočina nemá opodstatnění. Dle sdělení Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, provoz Třebíč je pozemek zastavěn silnicí III/02326 v délce 223 m, která spojuje silnici I/23 s vlakovým nádražím v Náměšti nad Oslavou. KSÚSV, provoz Třebíč navrhuje ve svém vyjádření vyřadit tuto silnici ze silniční sítě.
Pozemek par. č. 1155/5 a silnice III/02326 je ve vlastnictví kraje Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku České republiky do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí ministra dopravy a spojů ze dne 10. září 2001 čj. 3796/01-9-KM ve spojení s ustanovením § 9 odst. 1 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, v platném znění. Usnesením zastupitelstva kraje Vysočina 083/07/01/ZK ze dne 20. 12. 2001 byly svěřeny do správy příspěvkové organizaci Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. U Katastrálního úřadu pro Vysočinu, katastrálního pracoviště Třebíč je pozemek veden na listu vlastnictví 1048 pro uvedené k. ú. a obec.
Návrh řešení OM navrhuje požadovaný pozemek převést do vlastnictví města Náměšť nad Oslavou. Pozemek je zastavěn silnicí ve vlastnictví kraje, která nemá charakter silnice III. třídy a je vhodné ji ze silniční sítě vyřadit. Z tohoto důvodu je třeba silnici nejprve vyřadit ze silniční sítě a až poté uzavřít darovací smlouvu s městem Náměšť nad Oslavou.
Zákonnou podmínkou pro vyřazení komunikace ze silniční sítě je dle ustanovení § 3 odst. 3 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, v platném znění uzavření smlouvy o budoucí smlouvě o převodu vlastnického práva k dotčené komunikaci mezi stávajícím vlastníkem a budoucím vlastníkem. Po uzavření této smlouvy předloží OM odboru dopravy a silničního hospodářství k rozhodnutí žádost o vyřazení silnice III/02326 ze silniční sítě. Po právní moci tohoto rozhodnutí bude mezi krajem Vysočina a městem Náměšť nad Oslavou uzavřena darovací smlouva, kterou do vlastnictví města bude převeden jak výše uvedený pozemek, tak i vlastní těleso komunikace. Zákonná podmínka zveřejnění záměru darování pozemku včetně silničního tělesa na tomto pozemku proběhla ve dnech 15. 12. 2008 -16. 1. 2009.
Usnesení předpokládá rozhodnout uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi krajem Vysočina a městem Náměšť nad Oslavou na budoucí převod předmětné silnice a pozemku do vlastnictví města.
StanoviskaUsnesením 1591/35/2008/RK rada kraje rozhodla zveřejnit záměr darování pozemku par. č. 1155/5 - ost. plocha, dráha o výměře 2952 m2 v k. ú. a obci Náměšť nad Oslavou a silnice III/02326 mimo jiné na tomto pozemku vybudované, včetně součástí a příslušenství do vlastnictví města Náměšť nad Oslavou a doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě, podle které kraj Vysočina ze svého vlastnictví převede a město Náměšť nad Oslavou do svého vlastnictví převezeme silnici III/02326 a pozemek par. č. 1155/5 v k. ú. a obci Náměšť nad Oslavou.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, provoz Třebíč souhlasí s převodem pozemku par. č. 1155/5 do vlastnictví města Náměšť nad Oslavou a navrhuje vyřadit silnici III/02326 ze silniční sítě.
Odbor dopravy a silničního hospodářství navrhuje vyřadit silnici III/02326 ze silniční sítě a souhlasí s darování pozemku par. č. 1155/5 včetně tělesa silnice do vlastnictví města Náměšť nad Oslavou.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Termín duben 2009