Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2009-23

NázevProdej pozemku v k. ú. Milatice a obci Šebkovice
Zpracoval F. Vak
Předkládá L. Joukl
Popis problémuMateriál řeší úplatný převod pozemku z vlastnictví kraje do vlastnictví Zemědělského obchodního družstva se sídlem Šebkovice
Na odbor majetkový se obrátilo Zemědělské obchodní družstvo, družstvo, se sídlem Šebkovice a požádalo o odprodej pozemku st. par. č. 29/3 zastavěná plocha a nádvoří o výměře 737 m2 v k. ú. Milatice a obci Šebkovice. V žádosti žadatel uvedl, že na tomto pozemku vlastní stavbu posklizňové linky, což dokládá výpis z katastru nemovitostí LV 15 pro uvedené k. ú. a obec vedený katastrálním úřadem na žadatele. Dodatečně žadatel předložil znalecký posudek č. 4315 na zjištění ceny pozemku, podle kterého administrativní (úřední) cena činí 13 190 Kč, tj. zaokrouhleno 17, 90 Kč/m2 a cena v místě a čase obvyklá (tržní) 29 480 Kč, tj. 40,- Kč/m2.
Pozemek st. par. č. 29/3 v k. ú. Milatice a obci Šebkovice je ve vlastnictví kraje Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí práv a závazků z majetku České republiky do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí ministra dopravy a spojů ze dne 10. září 2001 čj. 3796/01-9-KM. Zřizovací listinou byl svěřen do správy PO kraje Krajská správa a údržba silnic pro Vysočinu, příspěvková organizace. U Katastrálního úřadu pro Vysočinu, Katastrálního pracoviště Třebíč je pozemek zapsán v katastru nemovitostí pro shora uvedené k. ú. a obec na listu vlastnictví 146.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje žádosti družstva vyhovět a pozemek mu úplatně převést. Kupní cenu OM navrhuje sjednat ve výši 63,- Kč/m2, tj. 46 431 Kč. Navržená kupní cena je vyšší oproti cenám uvedeným v posudku a odpovídá výši ceny silničního pozemku danou oceňovací vyhláškou. Jedná se o zastavěný pozemek a OM proto považuje navrženou kupní cenu za cenu obvyklou, protože za tuto cenu by kraj Vysočina pozemky zastavěné silnicí v této lokalitě a v případě potřeby vykupoval. Přímý prodej je navrhován v souladu s přijatými Zásadami Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina, neboť žadatel je vlastníkem budovy postavené na tomto pozemku. Prodejem pozemku do vlastnictví žadatele dojde majetkoprávnímu urovnání dlouhodobého užívání požadovaného pozemku. Podmínka daná ustanovením § 18 zákona č. 129/20008 Sb., o krajích (krajské zřízení) - zveřejnění záměru prodat uvedený pozemek po dobu nejméně 30 dnů na úřední desce krajského úřadu před rozhodnutím zastupitelstva kraje byla splněna. O prodeji byl informován starosta obce. Převedený pozemek bude majetkovému správci vyjmut ze správy.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout úplatně převést pozemek st. par. č. 29/3 v k. ú. Milatice a obci Šebkovice z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví organizace Zemědělské obchodní družstvo, družstvo, se sídlem Šebkovice, IČ: 00 14 03 92 za dohodnutou kupní cenu 46 431 Kč a schválit dodatek zřizovací listiny.
StanoviskaRada kraje usnesením 1636/36/2008/RK rozhodla zveřejnit záměr kraje prodat pozemek st. par. č. 29/3 zastavěná plocha a nádvoří o výměře 737 m2 v k. ú. Milatice a obci Šebkovice a doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout převést úplatně pozemek st. par. č. 29/3 v k. ú. Milatice a obci Šebkovice z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví Zemědělské obchodní družstvo, družstvo, se sídlem Šebkovice, IČ: 00 14 03 92 za dohodnutou kupní cenu
46 431 Kč.
S převodem nově zaměřeného pozemku souhlasí majetkový správce i odvětvový odbor.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
převést úplatně pozemek st. par. č. 29/3 zastavěná plocha a nádvoří o výměře 737 m2 v k. ú. Milatice a obci Šebkovice z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví Zemědělské obchodní družstvo, družstvo, se sídlem Šebkovice, IČ: 00 14 03 92 za dohodnutou kupní cenu
46 431 Kč a
dodatek č. 296 Zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-01-2009-23, př. 1.
Termín duben 2009