Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2009-13

ZK-01-2009-13.doc  ZK-01-2009-13pr1.xls  ZK-01-2009-13pr2.doc  ZK-01-2009-13pr3.doc  ZK-01-2009-13pr3.pdf  ZK-01-2009-13pr3upr1.pdf  ZK-01-2009-13pr4.doc
Číslo jednacíZK-01-2009-13
NázevProjekt - Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech
Zpracoval I. Fryšová
Předkládá M. Hyský
Popis problémuJedná se o schválení účasti kraje Vysočina jako partnera projektu Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech v rámci Operačního programu cíl 3 Evropská uzemní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013.
Projekt Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech (dále jen projekt ) byl představen zástupcům kraje Vysočina na jednání, které proběhlo dne 29. 12. 2008, zástupci leadpartnera projektu, kterým je Dolnorakouská Zemská akademie a zástupcem partnera projektu, kterým je Jihočeský kraj zastoupený Odborem ekonomickým Krajského úřadu Jihočeského kraje.
Předpokládaný termín podání projektu je 27. 2. 2009, začátek realizace projektu je plánován na květen 2009. Délka projektu je plánována na 2,5 roku. Celkový rozpočet projektu bude činit přibližně 540.000,- €; z této částky bude připadat na kraj Vysočina 85.000,- €, spolufinancování krajem je ve výši 8.500,- €, tj. 10 %; rozpočet projektu je uveden v materiálu ZK-01-2009-13, př.1. V současné době se rozpočet mezi partnery upřesňuje a konečný rozpočet bude znám při jednání zastupitelstva kraje dne 27. 1. 2009.
Cílem projektu je
a) budování přeshraniční sítě na úrovni veřejné správy
b) podpora rovných příležitostí mužů a žen prostřednictvím vyváženého rozpočtování v rámci veřejné správy.
Výstupem projektu budou analýzy aktuálního stavu rozpočtování, struktury, rozdělení kompetencí mezi státem, krajem a obcemi, zákonná ustanovení a prostor pro autonomní rozhodování obcí. Dále pak přeshraniční porovnání rozpočtování na komunální úrovni, které poslouží jako výchozí podklad pro práci s obcemi v oblasti rovných příležitostí (Gender Budgeting). Zpracované analýzy budou vydány v brožuře distribuované na obce; budou pořádány semináře pro obce, kde bude diskutována výše uvedená problematika, viz materiál ZK-01-2009-13, př.2.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen ORR ) navrhuje připojit se k přípravě projektu jako projektový partner, ve kterém bude hlavním partnerem (leadpartner) DR Zemská akademie, projektovým partnerem Jihočeský kraj a kooperační partneři - DR zemská vláda (odd. obcí, PS Gender Mainstreaming, referát pro ženy), DR Komunální akademie, firma Ecoplus, Regionální management Waldviertel, Svazy obcí ŐVP (lidové strany) a SPŐ (sociálně demokratické strany). V rámci řešení projektu budou zapojeny 3 odbory Krajského úřadu kraje Vysočina a to Odbor ekonomický (odborná část projektu), Odbor analýz (odborná část projektu) a Odbor regionálního rozvoje (řízení a administrace projektu).
Dle ustanovení § 35 odst. 1 písm. h) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, je zastupitelstvu kraje vyhrazeno rozhodovat o spolupráci kraje s jinými kraji a o mezinárodní spolupráci.
StanoviskaEkonomický odbor souhlasí s návrhem usnesení. V případě schválení účasti kraje Vysočina jako partnera v uvedeném projektu bude samostatným materiálem řešen převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv na zvláštní účet, prostřednictvím kterého bude probíhat financování projektu.
Odbor analýz souhlasí se svým zapojením do projektu. V rámci projektu plánované rozšíření datového skladu o datové tržiště Ekonomika obcí rozšíří možnosti analýzy ekonomiky obcí v kraji Vysočina a umožní rychlý i detailní pohled na rozpočtové i účetní aspekty hospodaření obcí v kraji.
Grémium ředitele s přípravou a případnou realizací projektu souhlasí.
Rada kraje doporučila Usnesením 0039/02/2009/RK na svém jednání dne 13. 1. 2009 zastupitelstvu kraje schválit účast kraje Vysočina jako partnera v projektu Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech v rámci Operačního programu Evropská uzemní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013; rozhodnout uzavřít Dohodu o spolupráci mezi Vedoucím partnerem a projektovými partnery v rámci projektu v Programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-2013 dle materiálu
RK-02-2009-26, př.3; prohlásit skutečnosti uvedené v materiálu RK-02-200-26, př. 4 v části 1; prohlásila skutečnosti uvedené v materiálu RK-02-2009-26, př. 4, části 2. Dále uložila Odboru ekonomickému, Odboru analýz a Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina spolupracovat na přípravě projektové žádosti s leadpartnerem projektu Rovné příležitosti v regionálních a komunálních rozpočtech .
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít Dohodu o spolupráci mezi Vedoucím partnerem a projektovými partnery v rámci projektu v Programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-2013 dle materiálu ZK-01-2009-13, př. 3 a
prohlašuje
skutečnosti uvedené v materiálu ZK-01-2009-13, př. 4, v části 1.
Odpovědnost OE, OA, ORR
Termín 31. 3. 2009