Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2008-51

ZK-07-2008-51.doc  ZK-07-2008-51pr3.doc
Číslo jednacíZK-07-2008-51
NázevSmlouva o smlouvě budoucí kupní na nemovitosti v k.ú. a obci Havlíčkův Brod - prodloužení trvání smlouvy, zvýšení kupní ceny a změna výměry pozemku
Zpracoval P. Kolář
Předkládá L. Joukl
Popis problémuJedná se žádost o prodloužení trvání smlouvy o smlouvě budoucí kupní na nemovitosti v Havlíčkově Brodě.
Na základě usnesení zastupitelstva kraje 0246/04/2007/ZK ze dne 26. 6. 2007 byla uzavřena smlouva o smlouvě budoucí kupní mezi Vysočinou jako budoucím prodávajícím a společností NIMIRU, spol. s r.o. jako budoucím kupujícím na budovu bez č.p./č.e. a pozemky v k.ú. a obci Havlíčkův Brod o celkové výměře cca 5 989 m2. Kupní cena byla sjednána dohodou ve výši 6,5 mil. Kč, přičemž budoucí kupující uhradil 0,5 mil. Kč jako zálohu kupní ceny na účet budoucího prodávajícího. Smlouva byla uzavřena na dobu určitou a to do 31. 12. 2008. Budoucí kupující připravuje v daném území jako developer výstavbu obchodního centra jehož budoucím provozovatelem by měla být společnost TESCO Stores ČR a.s. Úplné znění smlouvy o smlouvě budoucí kupní a grafické znázornění předmětu smlouvy je obsahem materiálu ZK-07-2008-51 př.1. Budoucí kupující se obrátil na kraj se žádostí o prodloužení smlouvy. Svoji žádost doložil zdůvodněním obsahujícím několik okolností proč došlo ke zdržení přípravy jeho záměru (žádost viz materiál ZK-07-2008-51 př.2, všechny další přílohy k žádosti přiložené budou k dispozici na jednání ZK). Jedná se o
- změnu územního plánu měnící způsob využití části zájmového území z ledna 2008
- řešení dopravní situace v okolí záměru s vazbou na změnu územního plánu z dubna 2008
- řešení majetkoprávních záležitostí k dalším dotčeným pozemkům
- následné uzavření smluvních vztahů mezi společnostmi NIMIRU a TESCO ze srpna 2008
- zahájením přípravy k procesu posuzování stavby podle EIA s předpokládaným termínem v únoru 2009
- předpokládaným projednáním záměru v územním řízením a vydáním územního rozhodnutí v srpnu 2009
Tyto okolnosti vedou budoucího kupujícího k žádosti o prodloužení trvání smlouvy.
Budoucí kupující dále v žádosti uvádí výsledky jednání o zajištění investic do veřejné infrastruktury (místní komunikace, úpravy dvou křižovatek na silnici I. třídy, chodník, rekultivace biokoridoru a cyklostezka) ve výši 15 - 17 mil. Kč.
Návrh řešení OM navrhuje žádosti budoucího kupujícího vyhovět avšak za předpokladu zvýšení dohodnuté kupní ceny o 5%. OM s ohledem na prodloužení smlouvy o smlouvě budoucí kupní a s tím spojené pozdější uzavření smlouvy kupní a platby za prodávané nemovitosti navrhuje zvýšit kupní cenu. Zvýšení je navrhováno ve výši 5%. OM předpokládá, že toto zvýšení kupní ceny pokryje inflační znehodnocení peněz z prodeje nemovitostí v důsledku pozdějšího termínu prodeje. Požadavek na zvýšení kupní ceny byl projednán s Petrem Ošlejškem, jednatelem NIMIRU, spol. s r.o. a byl akceptován.
V současné době je již uzavřen majetkoprávní převod části pozemku par. č. 907/9 mezi krajem Vysočina a manželi Růžičkovými a je proto ve smlouvě o smlouvě budoucí kupní možné přesně vymezit výměru zbylé části tohoto pozemku.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout o uzavření dodatku č. 1 smlouvy o smlouvě budoucí kupní - prodloužení trvání smlouvy o jeden rok do 31. 12. 2009, zvýšení kupní ceny z 6 500 000 Kč na 6 825 000 Kč a určení výměry pozemku par. č. 907/9 v k. ú. a obci Havlíčkův Brod.
StanoviskaRada kraje usnesením 1590/35/2008/RK doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít dodatek č. 1 smlouvy o smlouvě budoucí kupní uzavřené mezi Vysočinou jako budoucím prodávajícím a NIMIRU, spol. s r. o. jako budoucím kupujícím dne 23. 8. 2007 pod číslem KUJIP00GFWHA dle materiálu RK-35-2008-22, př. 3.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít dodatek č. 1 smlouvy o smlouvě budoucí kupní uzavřené mezi Vysočinou jako budoucím prodávajícím a NIMIRU, spol. s r. o. jako budoucím kupujícím dne 23. 8. 2007 pod číslem KUJIP00GFWHA dle materiálu ZK-07-2008-51, př. 3.
Termín 31. 12. 2008