Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2008-38

NázevDarování pozemku v k. ú. a obci Červená Řečice
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá L. Joukl
Popis problémuPředkládaný materiál řeší žádost města Červená Řečice o bezúplatný převod pozemků zastavěných chodníkem do vlastnictví města.
Na OM se obrátilo město Červená Řečice se žádostí o bezúplatný převod části pozemku par. č. 2119/1 - ost. plocha, silnice o výměře 26 259 m2 v k. ú. a obci Červená Řečice. Požadovaná část pozemku byla v minulosti zastavěna chodníky při silnici II/112 a část tvoří veřejnou zeleň mezi silnicí a chodníkem. Vzhledem ke stáří chodníků je nutná jejich oprava. Město nemá dostatek finančních prostředků na opravu a hodlá k tomuto účelu využít dotačních titulů. Ze žádosti vyplývá, že město by mělo být vlastníkem pozemků, na kterých jsou chodníky vybudovány a veřejná zeleň osázena.
Geometrickým plánem č. 482-281/2008 ze dne 12. 8. 2008 byl z výše uvedeného pozemku oddělen pozemek zastavěný chodníkem a zelení, označený jako pozemek par. č. 2119/11 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 2 993 m2. Jedná se o úsek cca 600 m dlouhý při silnici II/112.
Uvedený pozemek získal kraj Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001. Zřizovací listinou byl dán do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Pelhřimov, resp. podle Rozhodnutí o sloučení příspěvkových organizací vydaného krajem Vysočina a schváleného Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 0523/08/2006/ZK ze dne 7. 11. 2006, účinného od 1. 1. 2007, byl tento pozemek svěřen do správy organizace s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Uvedený pozemek je Katastrálním úřadem pro Vysočinu, katastrálním pracovištěm Pelhřimov veden na LV č. 140 pro k.ú. a obec Červená Řečice.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje darovat pozemek par. č. 2119/11 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 2993 m2 oddělený GP z pozemku par. č. 2119/1 v k. ú. a obci Červená Řečice do vlastnictví města. Část tohoto pozemku byla v minulosti zastavěna chodníky, které nyní vyžadují opravy a město chce na tuto akci využít dotačních prostředků. Část pozemku je využita jako veřejná zeleň, o kterou město pečuje. Aby město mohlo využít dotačních titulů, požádalo o bezúplatný převod části pozemku zastavěného chodníky a sloužící jako veřejná zeleň. Darování části pozemku par. č. 2119/1 v k. ú. a obci Červená Řečice je v souladu se Zásadami Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina - čl. II, odst. 2. Darované části pozemku budou sloužit pro veřejně prospěšné účely a nebudou užívány komerčně.
Zákonná podmínka pro převod nemovitého majetku, tj. zveřejnění záměru daru po stanovenou dobu na úřední desce krajského úřadu proběhlo ve dnech 17. 7. - 17. 8. 2008. V případě kladného rozhodnutí darovat požadovaný pozemek, bude současně dodatkem zřizovací listiny upraven rozsah majetku svěřeného do správy Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout darovat pozemek, který je zastavěn chodníkem a slouží jako veřejná zeleň z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví města Červená Řečice a schválit dodatek zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace.
StanoviskaUsnesením 0888/22/2008/RK rada kraje rozhodla zveřejnit záměr darování části pozemku par. č. 2119/1 - ost. plocha, silnice v k. ú. a obci Červená Řečice z části zastavěného chodníky a z části sloužícího jako veřejná zeleň do vlastnictví města Červená Řečice, doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout po geometrickém zaměření darovat městu Červená Řečice část pozemku par. č. 2119/1 v k. ú. a obci Červená Řečice z části zastavěného chodníky a z části sloužícího jako veřejná zeleň z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví města Červená Řečice.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, provoz Pelhřimov souhlasí s převodem příslušných částí pozemku do vlastnictví města Červená Řečice.
Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s darováním části pozemku zastavěného chodníkem a sloužícího jako veřejná zeleň do vlastnictví města Červená Řečice.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
převést darem pozemek par. č. 2119/11 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 2 993 m2, oddělený geometrickým plánem č. 482-281/2008 z pozemku par. č. 2119/1 v k. ú. a obci Červená Řečice z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví města Červená Řečice;
dodatek č. 285 Zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-07-2008-38, př. 1.
Termín 30. dubna 2009