Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2008-88

ZK-05-2008-88.doc  ZK-05-2008-88pr1.doc  ZK-05-2008-88pr2.doc  ZK-05-2008-88pr2a.doc
Číslo jednacíZK-05-2008-88
NázevRevize Územní energetické koncepce kraje Vysočina
Zpracoval V. Novák
Předkládá M. Černá
Popis problémuMateriál popisuje dosavadní postup prací na revizi Územní energetické koncepce kraje Vysočina (dále jen ÚEK ). Dle návrhu usnesení bere Zastupitelstvo kraje Vysočina (dále jen ZK ) revizi ÚEK na vědomí.

Územní energetickou koncepci zpracovává krajský úřad v přenesené působnosti na základě zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. ÚEK byla zpracována v průběhu roku 2004. Od té doby se významně změnily okolnosti, které ovlivňují sektor energetiky na území České republiky i kraje Vysočina. Proto bylo přistoupeno k přehodnocení obsahu ÚEK.

Rada kraje Vysočina přijala na svém zasedání č. 30/2007 usnesení, kterým uložila Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen ORR ) vypracovat aktualizaci ÚEK v průběhu roku 2008 (Usnesení č. 1469/30/2007/RK: Rada kraje...ukládá Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina vypracovat kompletní aktualizaci Územní energetické koncepce kraje Vysočina v průběhu roku 2008... ).

ORR kontaktoval Energetickou agenturu Vysočiny, z.s.p.o. (dále jen EAV ), se kterou uzavřel smlouvu na zpracování revize ÚEK. EAV zpracovala revizi ÚEK ve třech etapách přičemž každá z nich byla projednávána v pracovní skupině, jež byla tvořena členy ZK ve složení Marie Černá, Jaromír Brychta, Jaroslav Hulák, Zdeněk Ryšavý, Pavel Šlechtický.

Obsah ÚEK doznal značných změn, z nichž jsou nejvýznamnější tyto:
1) Došlo k poměrně razantnímu zeštíhlení ÚEK, kdy z původních 250 stran byla ÚEK redukována na 100 stran. Zadavatel se zpracovatelem revize ÚEK došli k názoru, že dokument obsahoval celou řadu zbytečných informací, které s řešenými problémy nesouvisely.
2) Do ÚEK byla na základě novely zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií nově zařazena kapitola Hodnocení využitelnosti energetického potenciálu komunálních odpadů .
3) Zcela byla přepracována poslední (návrhová) kapitola ÚEK Energetický rozvoj území kraje Vysočina . V ní byly definovány 4 prioritní oblasti:
* Rozvoj jaderné energetiky v kraji Vysočina;
* Snižování měrné spotřeby energie;
* Využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie;
* Využití kombinované výroby elektřiny a tepla.

Dne 25. 8. 2008 byl v budově krajského úřadu zorganizován seminář k ÚEK. Semináře se zúčastnilo 33 osob (dle prezenční listiny), z nichž většina (18 osob) představovala zástupce společností, jež se zabývají odvětvím energetiky. Semináře se zúčastnili rovněž někteří členové ZK a zástupci obecních samospráv. Účastníci semináře dostali prostor k diskuzi, přičemž byli vyzváni, aby své připomínky formulovali písemně a elektronickou poštou zaslali na ORR. Zaslané připomínky byly zaneseny do připomínkového listu a zpracovatelem ÚEK ve spolupráci s ORR byly vypořádány. Připomínkový list včetně vypořádání připomínek tvoří přílohu č. 2 materiálu (součástí přílohy je i příloha 2a - připomínky Ing. Josefa Sedláka / ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o.)
Návrh řešení Přílohu č. 1 materiálu tvoří revize ÚEK, jejíž podoba byla ovlivněna připomínkami účastníků semináře k ÚEK 25. 8. 2008. Protože je ÚEK zpracovávána v přenesené působnosti, ZK bere dokument na vědomí.
StanoviskaDle usnesení č. 1227/27/2008/RK doporučuje rada kraje zastupitelstvu kraje vzít na vědomí návrh revize Územní energetické koncepce kraje Vysočina dle materiálu
RK-27-2008-43, př.1, upr.1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
bere na vědomí
revizi Územní energetické koncepce kraje Vysočina dle materiálu ZK-05-2008-88, př. 1.
Odpovědnost ORR
Termín 16. 9. 2008