Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2008-85

ZK-05-2008-85.doc  ZK-05-2008-85pr1.xls  ZK-05-2008-85pr2.xls
Číslo jednacíZK-05-2008-85
NázevUkončení grantových schémat realizovaných v rámci Společného regionálního operačního programu
Zpracoval S. Lemperová, I. Malá, A. Zítková
Předkládá M. Černá
Popis problémuJedná se o materiál na vědomí, který podává informace o uzavřených grantových schématech (dále jen GS ) realizovaných v rámci Společného regionálního operačního programu (dále jen SROP ) v programovém období 2004 - 2006.

Odbor regionálního rozvoje jednotlivých opatřeních SROP realizoval tato GS:
Opatření 1.1: GS na podporu drobných podnikatelů v ekonomicky slabých regionech kraje Vysočina (dále jen GS DP ) a GS na podporu malých a středních podnikatelů v ekonomicky slabých regionech kraje Vysočina (dále jen GS MSP ). Obě GS byla zaměřena na investiční akce podnikatelů (mimo podnikatelů v cestovním ruchu) ve vybraných regionech (okres Třebíč, území obcí s rozšířenou působností Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Telč). Podpora byla poskytována zejména na nákup strojů a výstavbu či rekonstrukci prostor k podnikání. Podmínkou pro získání podpory a hlavním monitorovacím ukazatelem byla nově vytvořena nová pracovní místa. V obou GS byly vyhlášeny 3 výzvy.
Opatření 3.2: Podpora sociální integrace v kraji Vysočina 2004 - 2006 (dále jen GS 3.2 )
GS bylo zaměřeno na neinvestiční akce jejichž obecným cílem bylo zlepšit životní podmínky obyvatel, zejména minorit, zvýšit jejich participaci na celoživotním učení a integrovat sociálně vyloučené skupiny do komunity a k pracovnímu uplatnění. Byly vyhlášeny 4 výzvy. V rámci 4. výzvy nebyly s úspěšnými žadateli uzavřeny Smlouvy o poskytnutí podpory z důvodu snížení celkového rozpočtu GS 3.2 zapříčiněného nedočerpáním alokace roku 2004.
Podopatření 4.1.2: Podpora regionálních a místních služeb cestovního ruchu v kraji Vysočina (dále jen GS 4.1.2 ).
GS bylo zaměřeno na neinvestiční akce předkládané a realizované subjekty veřejného sektoru - krajem, obcemi, svazky obcí, organizacemi zřizovanými krajem, organizacemi zřizovanými obcemi, nestátními neziskovými organizacemi působícími v oblasti cestovního ruchu. Jednalo se především o projekty zaměřené na tisk propagačních materiálů, poskytování informací, informačních a propagačních kampaní, tvorbu specializovaných www stránek apod. Byly vyhlášeny 4 výzvy.
Podopatření 4.2.2: Podpora regionální a místní infrastruktury cestovního ruchu v kraji Vysočina (dále jen GS 4.2.2 )
GS bylo zaměřeno na investiční akce předkládané subjekty z řad malých a středních podnikatelských subjektů s oprávněním podnikat v oblasti cestovního. Podpořeny byly především projekty zabývající se výstavbou a rekonstrukcí ubytovacích a restauračních zařízení a projekty zabývající se rozvojem vybavenosti pro sportovně - rekreační činnost. Byly vyhlášeny 3 výzvy.

Přehled o finančním naplnění jednotlivých GS je uveden v příloze ZK-05-2008-85, př. 1 a př. 2.

Realizace všech akcí v rámci GS byla ukončena do 30. 6. 2008 a do 31. 8. 2008 byly k jednotlivým GS podány závěrečné zprávy. Vzhledem k tomu, že plánovaný finanční objem GS MSP a GS 4.2.2 přesáhl 3 mil.€ musel kraj jako konečný příjemce zajistit nezávislý externí audit těchto GS. Auditorská zpráva pro zvláštní účely pro GS MSP tvoří přílohu
ZK-05-2008-85, př. 3, Auditorská zpráva pro zvláštní účely pro GS 4.2.2 tvoří přílohu
ZK-05-2008-85, př. 4.
V současné době probíhá administrace plateb ze strany řídícího orgánu SROP, kterým je Ministerstvo pro místní rozvoj. Předpokládané finanční uzavření všech GS je do konce roku 2008.
Návrh řešení ORR navrhuje Zastupitelstvu kraje Vysočina vzít na vědomí informace o GS realizovaných v kraji Vysočina v rámci SROP.
StanoviskaRada kraje Vysočina usnesením č. 1228/27/2008/RK ze dne 2. 9. 2008 doporučila Zastupitelstvu kraje Vysočina přijmout usnesení.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
bere na vědomí
* informace o realizovaných grantových schématech dle materiálů ZK-05-2008-85, př. 1, ZK-05-2008-85, př. 2;
* Auditorskou zprávu pro zvláštní účely pro Grantové schéma na podporu malých a středních podnikatelů dle materiálu ZK-05-2008-85, př. 3;
* Auditorskou zprávu pro zvláštní účely pro Grantové schéma Podpora regionální a místní infrastruktury cestovního ruchu v kraji Vysočina dle materiálu ZK-05-2008-85, př. 4.
Odpovědnost Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina
Termín 30. 9. 2008