Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2008-71

NázevFOND VYSOČINY - Grantový program PREVENCE KRIMINALITY 2008
Zpracoval J. Pokorný
Předkládá M. Vystrčil
Popis problémuV roce 2007 došlo ve srovnání s předcházejícím obdobím k nárůstu kriminality v České republice i v kraji Vysočina. Například v rámci celé České republiky byl ve srovnání s rokem 2006 zjištěn v přepočtu na 10 tis. obyvatel nárůst o 17,2 trestných činů, tj. o 5,3 %. V kraji Vysočina představoval tento nárůst za stejné období v přepočtu na 10 tis. obyvatel
27,1 trestných činů, tj. o 17,0 % více. Došlo zejména k nárůstu majetkové a násilné trestné činnosti a k nárůstu některých dalších trestných činů souvisejících s alkoholismem a snahou pachatelů o získání peněžních prostředků nelegální cestou. Pokud jde o pachatele, představují hlavní problém recidivisté. Jejich počet neklesá a z celkového počtu trestně stíhaných pachatelů je více než 40 % recidivistů.
Jednou z cest vedoucí ke snižování úrovně kriminality je oblast sociální prevence, tedy ovlivňování sociálního prostředí, působení na potenciální a skutečné pachatele a oběti trestných činů. To je také předmětem opatření obsažených v Programu prevence kriminality kraje Vysočina na léta 2007 až 2008 a opatření vymezených Strategií prevence kriminality na léta 2008 až 2011 (schváleno usnesením vlády ČR č. 1150/2007).
Od roku 2004 je v rámci Fondu Vysočiny realizován grantový program pro obce, NNO
a další zařízení, který podporuje aktivity právě v oblasti sociální prevence. V loňském roce bylo na realizaci tohoto programu vyčleněno 1 500 000 Kč. Celkem 22 subjektů požádalo
o poskytnutí podpory na realizaci projektů ve výši 2 064 364 Kč, přičemž řídící výbor přidělil 15 subjektům podporu ve výši 1 416 019 Kč. Z hodnocení projektů vyplynulo, že většina z nich je zpracována v rámci primární, případně sekundární prevence se zaměřením na potenciální nezletilé a mladistvé pachatele. Pouze ve třech případech byly projekty zaměřeny na pomoc obětem trestných činů a žádný projekt nebyl zaměřen na recidivisty.
Finanční alokace:
Celkem na dílčí cíl 2.3 pro rok 2008
7 500 000,- Kč
GP Prevence kriminality 2008
- 2 000 000,- Kč
GP Prevence dětských úrazů ve školách 2008
- 700 000,- Kč
GP Zdravé stravování ve školách 2008
- 800 000,- Kč
Zůstatek
4 000 000,- Kč
Návrh řešení Odbor sekretariátu hejtmana zpracoval návrh na vyhlášení grantového programu "PREVENCE KRIMINALITY 2008", jehož cílem je podporovat aktivity obcí, nestátních
a neziskových organizací a škol vedoucí k realizaci specifických programů sociální prevence zaměřených na potenciální či skutečné pachatele a oběti trestných činů. Návrh na hodnocení specifických kriterií, podle nichž budou posuzovány jednotlivé projekty řídícím výborem, je obsahem neveřejné přílohy č. 2. Do metodiky hodnocení byla promítnuta skutečnost, že minimum projektů je zaměřeno na terciární prevenci a je proto nově navrhováno bodově zvýhodnit projekty zaměřené na osoby, které se již dopustily protiprávního jednání nebo na osoby, které se již staly obětí trestných činů.
Grantový program "PREVENCE KRIMINALITY 2008" je předkládán v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina - Opatření 2.3.1 Udržení a zlepšení podmínek v oblasti sociálních služeb a sociální prevence, rozvíjení mechanismů boje proti společenské marginalizaci ohrožených skupin obyvatelstva. Pro letošní rok jsou na tento program vyčleněny celkem
2 000 000 Kč. Příspěvek bude vyplacen formou bezhotovostního převodu na účet příjemce před zahájením realizace projektu. Dále se doporučuje, aby minimální podíl příjemce podpory byl stanoven, stejně jako v loňském roce, ve výši 40 % celkových nákladů projektu.
StanoviskaOdbor regionální rozvoje - předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku
7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
Rada kraje Vysočina - doporučuje zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program "PREVENCE KRIMINALITY 2008" dle usnesení č. 0679/17/2008/RK
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyhlašuje
grantový program "PREVENCE KRIMINALITY 2008" dle materiálu ZK-04-2008-71, př. 1,
jmenuje
* řídicí výbor grantového programu "PREVENCE KRIMINALITY 2008" ve složení:
ODS -
KDU-ČSL -
SNK-ED -
ČSSD -
KSČM -
* ......................... předsedou řídicího výboru grantového programu "PREVENCE KRIMINALITY 2008";
* garantem grantového programu "PREVENCE KRIMINALITY 2008" odbor sekretariátu hejtmana a Ing. Josefa Pokorného zástupcem garanta s právem hlasovacím a Ing. Jana Murárika s právem poradním;
pověřuje
radu kraje, aby v případě rezignace člena řídicího výboru jmenovala náhradníka.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 31. 12. 2009