Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-04-2008-59

ZK-04-2008-59.doc  ZK-04-2008-59pr1.doc  ZK-04-2008-59pr2.doc  ZK-04-2008-59pr3.doc
Číslo jednacíZK-04-2008-59
NázevPřechod činností, práv a závazků Pedagogického centra Vysočina ze Střední školy stavební Jihlava na Vysočina Education
Zpracoval9 Přechod činností, práv a závazků Pedagogického centra Vysočina ze Střední školy stavební Jihlava na Vysočina Education pro: jednání zastupitelstva kraje č. 4/2008 dne 24. 6. 2008 zpracovali: D. Hřebenová, V. Krčál
Předkládá J. Fischerová
Popis problémuTímto materiálem se pokračuje v naplňování záměru podpořit rozvoj vzdělanosti v kraji Vysočina zřízením nové organizace, a to v otázce přechodu činností, práv a závazků Pedagogického centra Vysočina ze Střední školy stavební Jihlava na nově zřízenou organizaci Vysočina Education.

Zřízením organizace Vysočina Education je přímo dotčena Střední škola stavební Jihlava. Tato příspěvková organizace dnes vykonává činnost:
* střední školy (IZO 108047695),
* školských zařízení:
o školské zařízení pro další vzdělávání pedagog. pracovníků (IZO 150076410),
o školské účelové zařízení-středisko služeb školám (IZO 150076428).
Organizačním útvarem Střední školy stavební Jihlava, jak vyplývá z jejího organizačního řádu, je Pedagogické centrum Vysočina (dále jen PCV). PCV zajišťuje činnosti obou uvedených školských zařízení; z hlediska personálního jde o 7 pracovníků v čele s vedoucím zaměstnancem. Svá pracoviště má PCV v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Třebíči a ve Žďáře nad Sázavou. K činnosti PCV se vztahuje řada práv a závazků, které je třeba na Vysočina Education nechat přejít tak, aby byla zachována kontinuita. Jedním z klíčových těchto práv je právo poskytovat školské služby vyplývající ze zápisu obou školských zařízení do rejstříku škol a školských zařízení, pak to jsou akreditace vzdělávacích programů a dlouhodobé vzdělávací programy spolupořádané s externími subjekty.
Návrh řešení Pro právní zajištění kontinuity činností PCV pod jinou příspěvkovou organizací - Vysočina Education, která byla mimo jiné také pro výkon těchto činností zřízena, navrhuje OŠMS rozdělit Střední školu stavební Jihlava. Obecnou kategorii "rozdělení příspěvkové organizace" předvídá ve svém § 27 odst. 3 zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Při absenci právní úpravy bližších podmínek a postupu územních samosprávných celků při slučování, splývání nebo rozdělování příspěvkových organizací navrhuje OŠMS zvolit formu rozdělení organizace, jejímž následkem není zánik rozdělované organizace, nýbrž odštěpení (vyčlenění) její vymezené části a sloučení s jinou již existující organizací.

Vyčleňovaná část Střední školy stavební Jihlava - PCV - je definována činnostmi, které vykonává (poskytování školských služeb uvedených dvou školských zařízení), organizačním řádem Střední školy stavební Jihlava vymezujícím ji jako její organizační útvar v čele s vedoucím zaměstnancem, a svým personálem zajišťujícím její činnosti.

Ustanovení § 27 odst. 3 zákona č. 250/2000 Sb. stanoví, že v rozhodnutí o rozdělení organizace zřizovatel určí datum rozdělení a dále to, v jakém rozsahu přecházejí práva a závazky na nové anebo přejímající organizace; toto rozhodnutí je v materiálu
ZK-04-2008-59, př. 1. Některé další právní otázky pak jsou řešeny v materiálu
ZK-04-2008-59, př. 2. Zákoníkem práce vyžadované projednání s odborovou organizací dokládá zápis z tohoto jednání datovaný 4. 6. 2008 (materiál ZK-04-2008-59, př. 3).

V souvislosti s rozdělením bude třeba vydat dodatky ke zřizovacím listinám obou organizací - jak Vysočina Education, tak Střední školy stavební Jihlava. Tyto dodatky budou zastupitelstvu kraje navrženy ke schválení až po provedení inventarizace k závěru roku 2008 (půjde o vynětí majetku ze správy, resp. svěření majetku do správy). Platná znění zřizovacích listin obou organizací jsou již dnes v souladu s navrhovaným vyčleněním PCV do Vysočina Education, které má nabýt účinnosti 1. 1. 2009. S účinností k témuž datu bude kraj Vysočina žádat příslušný správní úřad (ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, krajský úřad) o odpovídající změnu školského rejstříku. Předložení žádosti je řešeno samostatným materiálem.
StanoviskaRada kraje svým usnesením 0785/19/2008/RK ze dne 10. 6. 2008 doporučila zastupitelstvu kraje zastupitelstvu kraje rozhodnout rozdělit příspěvkovou organizaci "Střední škola stavební Jihlava", se sídlem Jihlava, Žižkova 20, IČ 60545267 dle materiálu RK-19-2008-37, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
rozdělit příspěvkovou organizaci "Střední škola stavební Jihlava", se sídlem Jihlava, Žižkova 20, IČ 60545267 dle materiálu ZK-04-2008-59, př. 1.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu
Termín 1. 1. 2009