Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2008-58

ZK-03-2008-58.doc  ZK-03-2008-58pr1.doc  ZK-03-2008-58pr2.tif
Číslo jednacíZK-03-2008-58
NázevPřipojení kraje Vysočina k Memorandu ve věci zajištění kvality vody ve vodním zdroji Želivka (Švihov)
Zpracoval M. Brom, P. Bureš
Předkládá I. Rohovský
Popis problémuMateriál řeší připojení kraje Vysočina k Memorandu ve věci zajištění kvality vody ve vodním zdroji Želivka (Švihov).
Vodní zdroj Želivka (Švihov) je součástí nejvýznamnější vodárenské soustavy v Čechách zásobující pitnou vodou 1,5 miliónu obyvatel Středočeského kraje, hlavního města Prahy a také kraje Vysočina. V průběhu provozování tohoto vodního díla došlo k zvýšení prokázaného rizika znečišťování povrchové vody. Z iniciativy obcí a jejich svazků v povodí tohoto vodárenského zdroje proto v roce 2006 vznikla obecně prospěšná společnost "Čistá Želivka o.p.s.", za účelem participace na společných zájmech v oblasti povodí Želivky. Z podnětu Čistá Želivka o.p.s. vzniklo výše uvedené memorandum (viz materiál
ZK-03-2008-58, př. 1) jako deklaratorní dokument výsledků společného jednání zástupců kraje Vysočina, Středočeského kraje a hlavního města Prahy. V tomto dokumentu se Středočeský kraj, hlavní město Praha, kraj Vysočina a Čistá Želivka o.p.s. shodují na nutnosti komplexní ochrany povodí vodárenské nádrže Želivka (Švihov). Prohlašují, že budou podporovat aktivity a projekty směřující k ochraně vodárenského zdroje Želivka (Švihov).
Návrh řešení Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství navrhuje spolu s předkladatelem zastupitelstvu kraje rozhodnout o uzavření memoranda dle materiálu ZK-03-2008-58, př. 1, neboť převážná část území povodí vodárenského zdroje Želivka (Švihov) leží na území kraje Vysočina a tento zdroj zároveň slouží k zásobování pitnou vodou části obyvatelstva kraje Vysočina.
Rada Středočeského kraje se zněním memoranda již vyslovila souhlas (viz materiál
ZK-03-2008-58, př. 2) a současně doporučila zastupitelstvu kraje toto memorandum schválit (usnesení č. 027-6/2008/RK ze dne 5. 3. 2008). Následně proběhne projednání v radě a zastupitelstvu dalšího účastníka tj. hlavního města Prahy.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.

usnesením 0475/12/2008/RK
rada kraje doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít memorandum dle materiálu RK-12-2008-60, př. 1
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít memorandum dle materiálu ZK-03-2008-58, př. 1.
Odpovědnost odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Termín 13. 5. 2008