Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2008-32

ZK-03-2008-32.doc
Číslo jednacíZK-03-2008-32
NázevZrušení předkupního práva k nemovitému majetku v k. ú. a obci Horní Dubenky
Zpracoval P. Kolář
Předkládá M. Houška
Popis problémuJedná se o žádost obce o vzdání se předkupního práva na darovaný nemovitý majetek.
Kraj Vysočina na základě usnesení zastupitelstva kraje 0230/04/2007/ZK převedl darem nemovitý majetek tvořící areál střediska praktického vyučování v Horních Dubenkách - lokalita Janštejn do vlastnictví obce Horní Dubenky. Nemovitosti byly ve správě Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třešť a po ukončení činnosti střediska v Janštejně se staly pro kraj nepotřebnými. Darovací smlouvou bylo na základě stejného usnesení zastupitelstva kraje zřízeno pro dárce předkupní právo k darovaným nemovitostem jako právo věcné zapisující se do katastru nemovitostí. Darovací smlouva byla uzavřena dne 9. a 11. 7. 2007.
Předmětem daru byly nemovitosti v k. ú. a obci Horní Dubenky:
- pozemek par. č. st. 81/1 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 834 m2,
- pozemek par. č. st. 81/3 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 18 m2,
- pozemek par. č. st. 81/4 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 31 m2,
- pozemek par. č. st. 124 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 951 m2,
- budova č. p. 69 - objekt k bydlení na par. č. st. 81/1,
- budova č. p. 96 - objekt k bydlení na par. č. st. 124,
- budova bez čp/če - jiná stavba na par. č. st. 81/3,
- budova bez čp/če - jiná stavba na par. č. st. 81/4.
V žádosti obec uvedla, že má zájem budovu č. p. 69 využít pro cestovní ruch a budovu č. p. 96 přestavět na startovací byty.
Starosta obce se obrátil na Miroslava Houšku se žádostí o sdělení, zda by kraj Vysočina byl ochoten se vzdát předkupního práva k budově č.p. 96. Dle dopisu je záměrem obce objekt prodat a získané finanční prostředky využít na rekonstrukci objektu č.p. 69, na který v současné době zpracovává projektovou dokumentaci s uvažovaným využitím v oblasti cestovního ruchu. Prodejní cenu uvažuje obec odvodit od znaleckého posudku. Podrobnější zdůvodnění je obsaženo v dopise starosty obce, viz materiál ZK-03-2008-32 př.1. Formulace žádosti obce o "vzdání se předkupního práva" je nepřesná. Dotazem bylo ověřeno, že obec žádá o zrušení předkupního práva - jeho výmaz z katastru nemovitostí. Pouhé vzdání se předkupního práva (jeho nevyužití) při zamýšleném prodeji z vlastnictví obce novému vlastníku, by znamenalo další existenci předkupního práva kraje k předmětným nemovitostem. Toto právo se totiž váže nikoliv k osobě vlastníka, ale k věci. To by bylo proti smyslu záměru obce a významným způsobem by omezovalo reálnost prodeje a vlastnická práva nového vlastníka.
Návrh řešení Odbor majetkový předkládá návrh, který předpokládá vyhovět žádosti obce a rozhodnout zrušit předkupní právo kraje Vysočina zapsané v katastru nemovitostí k pozemku par. č. st. 124 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 951 m2 a budově č. p. 96 - objekt k bydlení na par. č. st. 124 v k. ú. a obci Horní Dubenky.
StanoviskaZastupitelstvo kraje usnesením 0230/04/2007/ZK rozhodlo převést darem pozemek par. č. st. 81/1 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 834 m2, pozemek par. č. st. 81/3 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 18 m2, pozemek par. č. st. 81/4 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 31 m2, pozemek par. č. st. 124 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 951 m2, budovu č. p. 69 - objekt k bydlení na par. č. st. 81/1, budovu č. p. 96 - objekt k bydlení na par. č. st. 124, budovu bez čp/če - jiná stavba na par. č. st. 81/3, budovu bez čp/če - jiná stavba na par. č. st. 81/4 v k. ú. a obci Horní Dubenky z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Horní Dubenky a zřídit předkupní právo ve prospěch kraje Vysočina jako dárce a schválilo Dodatek č. 6 Zřizovací listiny Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třešť.
Rada kraje usnesením 0496/13/2008/RK doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout zrušit předkupní právo kraje Vysočina zapsané v katastru nemovitostí k pozemku par. č. st. 124 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 951 m2 a budově č. p. 96 - objekt k bydlení na par. č. st. 124 v k. ú. a obci Horní Dubenky.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Termín 30. 6. 2008