Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2008-76

ZK-02-2008-76.doc  ZK-02-2008-76pr1.doc
Číslo jednacíZK-02-2008-76
NázevFond Vysočiny - grantový program "ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH 2008"
Zpracoval Z. Koukalová
Předkládá J. Fischerová
Popis problémuZastupitelstvo kraje zřídilo v roce 2002 svým usnesením 018/02/2002/ZK samostatný účelový trvalý Fond Vysočiny jako nástroj k realizaci cílů, dílčích cílů a opatření Programu rozvoje kraje. Návrh Finančního rámce pro alokaci prostředků z Fondu Vysočiny pro rok 2008 počítá v kapitole 2.3. ("Zvyšování standardu zdravotních a sociálních služeb a prevence zdravotních a sociálních rizik") s finančními prostředky 800 000,- Kč na podporu a propagaci zdravé stravování ve školách.
Odbor školství, mládeže a sportu poprvé předkládá návrh na vyhlášení grantového programu (dále jen GP) "Zdravé stravování ve školách 2008" v objemu 800 000,- Kč dle materiálu
ZK-02-2008-76, př. 1, na podporu a propagaci zdravého školního stravování. Předložený materiál je v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina a Programem Zdraví 21 pro kraj Vysočina. Naplňuje tak cíle, dílčí cíle a opatření Programu rozvoje kraje Vysočina: Cíl 2: Zvýšení kvality sociálního prostředí s důrazem na rozvoj lidských zdrojů, Dílčí cíl 2.3 Zvyšování standardu zdravotních na sociálních služeb a prevence zdravotních a sociálních rizik a Opatření 2.3.1.Udržení a zlepšení podmínek v oblasti zdravotní péče. Tento GP dále naplňuje cíle Programu Zdraví 21 pro kraj Vysočina - Priorita 1.1. Podpora komplexních programů a aktivity podporující a propagující zdraví životní styl a primární prevenci nemocí.
Návrh řešení GP "Zdravé stravování ve školách" je zaměřený na zvyšování standardu zdravotnických a sociálních služeb a prevenci zdravotních a sociálních rizik. Jedná se zejména o dlouhodobé preventivní projekty, ale i vhodné jednorázové aktivity, které budou propagovat zdravý životní styl a primární prevenci nemocí.
Realizace programu je stanovena na školní rok 2008/2009.
Podpora je zaměřena především na aktivity zaměřené na děti, rodiče, vzdělávání ředitelů a pedagogů základních škol, vedoucí a kuchaře školních jídelen základních škol. Dále je určena na realizaci projektů spolupráce školy, rodiny a dalších subjektů. Účelem poskytovaných finančních prostředků je zajistit spolufinancování pro vytvoření a realizaci vzdělávacích a výchovných programů pro zdravé stravování a zdravý způsob života, přípravu a tisk výchovných materiálů a práci s nimi, nákup potravin pro výuku a prezentaci, činnost kroužků, nákup odborné literatury.
Znění GP je uvedeno v materiálu ZK-02-2008-76, př. 1. Návrh na hodnocení specifických kritérií, podle nichž budou posuzovány jednotlivé projekty řídicím výborem programu je obsahem neveřejné přílohy č. 2 materiálu ZK-02-2008-76.

Finanční alokace:

Celkem na dílčí cíl 2.3 pro rok 2008
7.500.000,- Kč
GP Zdravé stravování ve školách 2008
- 800.000,- Kč
GP Prevence dětských úrazů ve školách 2008
- 700.000,- Kč
Zůstatek
6 000.000,- Kč
StanoviskaRada kraje svým usnesením 0287/08/2008/RK ze dne 4.3.2008 doporučila zastupitelstvu
kraje materiál schválit.

Odbor regionálního rozvoje
Předložený GP je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. GP splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení GP obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený GP je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyhlašuje
grantový program na podporu zdravého školního stravování "Zdravé stravování ve školách 2008" dle materiálu ZK-02-2008-76, př. 1;
jmenuje
* řídicí výbor grantového programu "Zdravé stravování ve školách 2008" ve složení:
ODS -
KDU-ČSL -
SNK-ED -
ČSSD -
KSČM -
* ......................................předsedou řídicího výboru grantového programu "Zdravé stravování ve školách 2008";
* garantem grantového programu "Zdravé stravování ve školách 2008" odbor školství, mládeže a sportu a Olgu Johanidesovou zástupcem garanta s právem hlasovacím a Bc. Květu Caklovou s právem poradním";
pověřuje
radu kraje, aby v případě rezignace člena řídicího výboru jmenovala náhradníka.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu
Termín 15. 4. 2008