Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2008-74

ZK-02-2008-74.doc  ZK-02-2008-74pr1.doc
Číslo jednacíZK-02-2008-74
NázevFond Vysočiny - Grantový program "PREVENCE DĚTSKÝCH ÚRAZŮ VE ŠKOLÁCH 2008"
Zpracoval T. Halačka, D. Kratochvílová
Předkládá M. Černá
Popis problémuZastupitelstvo kraje zřídilo v roce 2002 svým usnesením 018/02/2002/ZK samostatný účelový trvalý Fond Vysočiny jako nástroj k realizaci cílů, dílčích cílů a opatření Programu rozvoje kraje. Návrh Finančního rámce pro alokaci prostředků z Fondu Vysočiny pro rok 2008 počítá v kapitole 2.3. ("Zvyšování standardu zdravotních a sociálních služeb a prevence zdravotních a sociálních rizik") s finančními prostředky 700.00,-Kč na podporu a propagaci prevence dětských úrazů a používání ochranných pomůcek.
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví předkládá zastupitelstvu kraje návrh na vyhlášení grantového programu (dále jen GP) "Prevence dětských úrazů ve školách 2008" v objemu 700 000,- Kč dle materiálu ZK-02-2008-74, př. 1, na podporu a propagaci prevence dětských úrazů a používání ochranných pomůcek. Předložený materiál vychází z Usnesením vlády České republiky č. 926, ze dne 22. 8. 2007 o Národním akčním plánu prevence dětských úrazů a je v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina a Programem Zdraví 21 pro kraj Vysočina. Naplňuje cíle, dílčí cíle a opatření Programu rozvoje kraje Vysočina: Cíl 2: Zvýšení kvality sociálního prostředí s důrazem na rozvoj lidských zdrojů, Dílčí cíl 2.3 Zvyšování standardu zdravotních a sociálních služeb a prevence zdravotních a sociálních rizik a Opatření 2.3.1. - Udržení a zlepšení podmínek v oblasti zdravotní péče. Tento GP dále naplňuje cíle Programu Zdraví 21 pro kraj Vysočina - Priorita 5.1. Prevence dětských úrazů a je jednou z priorit Akčního krátkodobého programu na prevenci zdraví.
Návrh řešení GP "Prevence dětských úrazů ve školách 2008" je zaměřený na zvyšování standardu zdravotnických a sociálních služeb a prevenci zdravotních a sociálních rizik. Jedná se zejména o dlouhodobé preventivní projekty, ale i vhodné jednorázové aktivity, které mohou děti varovat nebo upozorňovat na různá nebezpečí a vybavení ochrannými pomůckami. Realizace programu je stanovena na školní rok 2008/2009.
Podpora je určená na realizaci projektů a to buď prostřednictvím odborníků a lektorů nebo přímo vyškolených učitelů nebo vychovatelů ve školních družinách, případně vrstevníků do patnácti let v "peer" programech. Účelem poskytovaných finančních prostředků je zajistit spolufinancování pro vytvoření a realizaci vzdělávacích a výchovných programů pro prevenci dětských úrazů, přípravu a tisk výchovných materiálů a práci s nimi, nákup pomůcek pro výuku a prevenci úrazů, nákup pomůcek k provádění první pomoci, proškolení pedagogů a vychovatelů v akreditovaných kursech první pomoci, dopravní výchova na dětských hřištích, organizace a zajištění účasti na Dopravní soutěži mladých cyklistů - školní, okresní a krajské kolo, realizace preventivních akcí s rodiči dětí, podpora "peer" programů a aktivit (aktivní působení dobrovolníků ve věku do patnácti let v oblasti primární prevence, např. vytvářením a realizací preventivních programů pro třídní kolektivy).

Finanční alokace:
Celkem na dílčí cíl 2.3 pro rok 2008
7.500.000,-Kč
GP Zdravé stravování ve školách 2008
- 800.000,-Kč
GP Prevence dětských úrazů ve školách 2008
- 700.000,-Kč
Zůstatek
6.000.000,-Kč
Stanoviskastanovisko Rady kraje
Rada kraje na svém zasedání dne 4. 3. 2008, usnesením č. 0293/08/2008/RK, doporučila zastupitelstvu kraje grantový program "Prevence dětských úrazů ve školách 2008" vyhlásit.

stanovisko Výboru regionálního rozvoje zastupitelstva kraje
Výbor regionálního rozvoje na svém zasedání dne 10.3.2008 doporučil zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program "Prevence dětských úrazů ve školách".

Odbor regionálního rozvoje
Předložený GP je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. GP splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení GP obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený GP je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyhlašuje
grantový program "Prevence dětských úrazů ve školách 2008" dle materiálu
ZK-02-2008-74 , př. 1;
jmenuje
* řídicí výbor grantového programu "Prevence dětských úrazů ve školách 2008" ve složení:
ODS -
KDU-ČSL -
SNK-ED -
ČSSD -
KSČM -
* ......................... předsedou řídicího výboru grantového programu " Prevence dětských úrazů ve školách 2008";
* garantem grantového programu "Prevence dětských úrazů ve školách 2008" odbor sociálních věcí a zdravotnictví a Ing. Soňu Měrtlovou zástupcem garanta s právem hlasovacím a Ing. Tomáš Halačku s právem poradním;
pověřuje
radu kraje, aby v případě rezignace člena řídicího výboru jmenovala náhradníka.
Odpovědnost odbor sociálních věcí a zdravotnictví, odbor regionálního rozvoje
Termín 15. 4. 2008