Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2008-71

ZK-02-2008-71.doc  ZK-02-2008-71pr1.doc
Číslo jednacíZK-02-2008-71
NázevNávrh na změnu Zřizovací listiny Psychocentra - manželské a rodinné poradny, příspěvkové organizace
Zpracoval I. Matoušková, L. Hradecká
Předkládá J. Vondráček
Popis problémuUsnesením Zastupitelstva kraje Vysočina č. 361/07/2003/ZK ze dne 16. 12. 2003 byla pro Psychocentrum schválena zřizovací listina, jejíž znění je upravováno třemi dalšími dodatky. Psychocentrum - manželská a rodinná poradna, příspěvková organizace, požádala o rozšíření zřizovací listiny v části "Hlavní účel a předmět činnosti". Jedná se o rozšíření činnosti o zařízení odborného poradenství pro péči o děti. Nutnost této změny je vyvolána faktickou činností poradny, kterou je poskytování odborného poradenství rodičům na základě správního rozhodnutí vydaného příslušným obecním úřadem obce s rozšířenou působností dle § 12 zákona č. 359/1999 Sb. Tuto formu pomoci poskytuje organizace na základě zákona č. 134/2006 Sb., který novelizoval zákon č. 359/1999 Sb. Ten umožnil obecním úřadům ukládat rodičům vyhledání pomoci poradny. Psychocentrum je jedinou organizací v kraji, které mohou obecní úřady tímto způsobem využívat. Předmětnou činnost však nelze považovat za sociální službu, ale jedná se o výkon sociálně-právní ochrany dětí.
Rozšířením působnosti organizace o nový úsek bude ve zřizovací listině plně obsažen komplexní poradenský celek schopný postihnout a řešit všechny otázky rodinných vztahů, včetně sporů rodičů o výchovu dítěte, rodičovského styku, problémů týkajících se domácího násilí, poruch v chování dětí apod. Bude tak ošetřena činnost, o kterou obecní úřady Psychocentrum žádají. Jedná se o poradenství, které je fakticky součástí stávající činnosti organizace, ale zájem obecních úřadů o tuto službu při využívání nových kompetencí v průběhu roku 2007 rostl.
Návrh řešení Radě kraje se navrhuje doporučit zastupitelstvu kraje schválení návrhu dodatku č. 4 Zřizovací listiny Psychocentra - manželské a rodinné poradny, příspěvkové organizace, dle materiálu ZK-02-2008-71, př.1, na jehož základě dojde k rozšíření působnosti poradny.
StanoviskaRada kraje doporučila zastupitelstvu kraje usnesením č. 0345/09/2008/RK
* schválit dodatek č. 4 Zřizovací listiny Psychocentra - manželské a rodinné poradny, příspěvkové organizace dle materiálu RK-09-2008-47, př. 1;
* uložit odboru sociálních věcí a zdravotnictví v součinnosti s ředitelem Psychocentra -manželské a rodinné poradny, příspěvkové organizace, zajistit podání návrhu na zápis změny do obchodního rejstříku.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
dodatek č. 4 Zřizovací listiny Psychocentra - manželské a rodinné poradny, příspěvkové organizace dle materiálu ZK-02-2008-71, př. 1 a
ukládá
Odpovědnost odbor sociálních věcí a zdravotnictví, Psychocentrum - manželská a rodinná poradna, příspěvková organizace